Pięć szybkich wniosków: Lech – Zagłębie 2:0

Pięć szybkich wniosków to cykl opisujący w skrócie dany mecz Lecha Poznań. Jeszcze przed przedstawieniem plusów i minusów danego spotkania, analizą gry konkretnego zawodnika czy dogrywką, prezentujemy pięć szybkich i pomeczowych wniosków. Kilkadziesiąt minut po każdym meczu na gorąco pięć spostrzeżeń na temat występu drużyny Kolejorza, poszczególnych piłkarzy czy obecnej sytuacji zespołu.

Dobre 30 minut

Lech Poznań doskonale wszedł w mecz z Zagłębiem i przy okazji w rundę jesienną 2024 roku. W 4 minucie to w końcu rywal popełnił prosty błąd w obronie, stoper z Lubina nie opanował piłki, przejął ją Adriel Ba Loua, gorszą prawą nogą podał na środek pola karnego, a tam dobrze odnalazł się Filip Szymczak, który z bliska trafił do siatki. Lech szybko ustawił sobie sobotnie spotkanie i w pierwszych 30 minutach wyglądał przyzwoicie. Nasz zespół w tym czasie był przede wszystkim solidny, potrafił kontrolować grę w środku pola, nie dopuszczał rywali do groźnych sytuacji, a momentami sam głównie po kontrach dążył do zdobycia drugiej bramki. W pierwszych, niezłych 30 minutach Lech miał ewidentnie pomysł na mecz, wyglądał na zespół, który wie co chce grać, przykładowo w 23 minucie gry bardzo ciekawie rozegrał rzut rożny, po wymianie paru podań i po dośrodkowaniu niewiele zabrakło nam wtedy do drugiej bramki.

Przeciętne 40 minut

Obraz meczu zmienił się po 31 minucie gry, gdy z boiska przez kolejny już uraz barku musiał zejść Adriel Ba Loua, który wcześniej ciągnął ofensywną grę Kolejorza. Od 31 minuty Lech nie grał swojej piłki, oddał pole rywalowi, popełniał coraz to więcej fauli, sam Daniel Stefański także nie czuł tego meczu co chwilę go przerywając. Po zmianie stron niestety nie było lepiej. Na drugą połowę nie wyszedł Antonio Milić po tym jak zgłosił uraz łydki, z którym zmagał się już wcześniej, dlatego Mariusz Rumak postanowił działać profilaktycznie i wpuścił za niego Michała Gurgula, który w zimowych sparingach nie grał na stoperze. Mimo dalszych problemów z urazami Lech w 48 minucie mógł zdobyć gola, ale wtedy świetnie po płaskim strzale Jespera Karlstroma interweniował Jasmin Burić. Dosłownie kilkadziesiąt sekund po tej akcji błąd w defensywie popełnił słaby oraz wolny Barry Douglas, Zagłębie po naszym kornerze wyszło z kontrą, Pieńko zgubił aż trzech lechitów i na nasze szczęście nie trafił do siatki. W kolejnych minutach mecz był już rwany, dwa razy przerywany przez dym z piro, na szczęście w momencie trwania spotkania Zagłębie rzadko podkręcało tempo, Lech starał się kontrolować zawody, a w takiej sytuacji można było wierzyć w dowiezienie skromnego wyniku do samego końca.

Gol na 2:0 kończący emocje

W 72 minucie dwóch lechitów miało przebłysk indywidualnych umiejętności. Po akcji Filipa Marchwińskiego dobrze z daleka przymierzył Radosław Murawski, który podwyższył prowadzenie poznaniaków w idealnym momencie. Lech, który z gry niewiele pokazywał, popełniał wiele fauli, miał różne fazy w meczu i ewidentnie problemy z ustabilizowaniem gry, strzelił gola na 2:0 kończącego emocje w tym meczu. Przy stanie 2:0 poznaniacy mogli cofnąć się, spróbować odzyskać kontrolę nad meczem co ostatecznie udało się zrobić. Długo słabe Zagłębie, które w pierwszej połowie nie oddało na naszą bramkę żadnego celnego strzału stało się w końcówce meczu bezzębne. Już kilkanaście minut przed ostatnim gwizdkiem arbitra było wiadomo, kto wygra ten mecz, sobotnie spotkanie z Zagłębiem przypominało trochę wrześniowy bój z Wartą zakończony nawet tym samym rezultatem. W tamtym meczu rywal także niewiele pokazał, Lech wówczas bez większego wysiłku zdobył po golu w obu połowach i wygrał u siebie 2:0.

Udało się

Lech tylko w pierwszych 30 minutach pokazał pomysł na mecz. To wtedy można było dostrzec przygotowanie taktyczne drużyny do spotkania z Zagłębiem, które ustawił szybki gol i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Mimo różnej gry i kiepskich jak na Lecha ofensywnych statystyk (w strzałach 11/3 do 15/1) warto docenić to zwycięstwo, bowiem Lech w ostatnich latach nie umie grać z Zagłębiem ogrywając tego rywala w Poznaniu nawet rzadziej niż w Lubinie. Wczoraj Kolejorz przełamał się po dwóch ligowych meczach bez zwycięstwa i po dwóch z rzędu porażkach u siebie, wygrał na inaugurację wiosny pierwszy raz od 2020 roku a przede wszystkim utrzymał 3. miejsce w tabeli zajmowane po rundzie jesiennej. Lech w sobotni wieczór nie zachwycił grą w żadnej formacji, ale za to zadziwił fizycznie. Mimo wyższego posiadania piłki od rywala (54%) to nasz zespół pokonał więcej kilometrów od Zagłębia (o ponad 2 kilometry) przebiegając dystans 114,91 km. To nie koniec. Lechici wykonali wczoraj aż 136 sprintów co również jest Lechowym rekordem w trwającym sezonie ligowym. Wniosek? Poznaniacy zabiegli lubinian rozgrywając bardzo dobre zawody pod względem przygotowania fizycznego.

Cieszy wynik, martwią kartki i kontuzje

Wynik cieszy, gra jest do poprawy, inne rzeczy już martwią. Przede wszystkim z powodu lekkiego urazu nie mógł zagrać Miha Blazić (ćwiczy indywidualnie), a krótko przed meczem wypadł Afonso Sousa, który miał gorączkę. Podczas pierwszej połowy odnowiły się stare kontuzje u Adriela Ba Loua i Antonio Milicia, którzy profilaktycznie zostali zdjęci z murawy. Wczoraj Lech popełnił aż 22 faule, a sędzia Daniel Stefański pokazał naszym piłkarzom łącznie 4 żółte kartki. Do zagrożonego Jespera Karlstroma i Radosława Murawskiego dołączyli Filip Szymczak, Filip Marchwiński i Elias Andersson, którzy wkrótce wypadną ze składu, złą wiadomością jest też drugie żółtko w drugim kolejnym meczu dla Bartosza Salamona. Na całe szczęście Lech ma teraz tydzień na odpowiednie przygotowanie się do starcia z wiceliderem oraz dwa tygodnie do konfrontacji z prowadzącym Śląskiem oraz z Pogonią w Pucharze Polski. Wypada wierzyć, że nikt już nie wypadnie ze składu przede wszystkim przez urazy, gdyż sytuacja kadrowa Lecha Poznań powoli staje się bardzo zła. Wczoraj udało się zebrać 19 piłkarzy głównie dzięki sięgnięciu po Maksymiliana Dziubę, Kornela Lismana czy Bartosza Tomaszewskiego, a więc po trzech zawodników, którzy jeszcze nie zadebiutowali w Ekstraklasie.