Plusy i minusy: Lech – Zagłębie 2:0

W sobotni wieczór Lech Poznań wykonał zadanie. Kolejorz wygrał na inaugurację wiosny dobrze rozpoczynając 2024 rok, w którym zamierza powalczyć o dublet. Po spotkaniu z Zagłębiem Lubin byłyby same plusy, gdyby nie liczba kartek i kolejne kontuzje, które zaczęły nękać nasz zespół.

Największym plusem sobotniego meczu z Zagłębiem Lubin jest zwycięstwo Lecha Poznań, który utrzymał 3. miejsce zajmowane po rundzie jesiennej PKO Ekstraklasy. Na dodatek już teraz wiadomo, że w 20. kolejce Kolejorz powiększył przewagę nad groźnym rywalem do tytułu Mistrza Polski w postaci Rakowa Częstochowa do 4 punktów, a być może jeszcze w ten weekend zmniejszy stratę do dwóch prowadzących klubów.

Wygrana nad Zagłębiem Lubin pozwoliła przerwać kilka złych pass z tym rywalem i nie tylko. Przede wszystkim Lech Poznań po trzech meczach bez zwycięstwa nad „Miedziowymi” w końcu ograł tego przeciwnika notując dopiero drugie zwycięstwo nad Zagłębiem w Poznaniu w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Przy okazji Lech wygrał na inaugurację wiosny po raz pierwszy od 2020 roku przełamując się po dwóch z rzędu ekstraklasowych meczach bez zwycięstwa i po dwóch kolejnych porażkach przy Bułgarskiej z Widzewem Łódź 1:3 oraz z Piastem Gliwice 0:1.

Lech Poznań miał pomysł na wczorajsze spotkanie, do 30 minuty było widać pomysł na Zagłębie Lubin. Już w 4 minucie lechici ustawili sobie ten mecz, później największe zagrożenie stwarzali po kontratakach w pełni kontrolując to spotkanie. Do 30 minuty gra poznaniaków pod względem taktycznym była dobra, po 31 minucie, po zejściu Adriela Ba Loua coś się zepsuło, ale za to pierwsza połowa zakończyła się bez celnego strzału w wykonaniu Zagłębia Lubin.

Kolejny plus to bardzo dobre, najlepsze w tym sezonie ligowym spotkanie pod względem fizycznym. Lech Poznań mimo wyższego posiadania piłki (54%) przebiegł o ponad 2 kilometry więcej od Zagłębia Lubin pokonując dystans prawie 115 kilometrów. To nie koniec. Nasi zawodnicy wykonali w sobotni wieczór aż 136 sprintów co również jest Lechowym rekordem sezonu. Lech Poznań zaliczył tak świetny wynik sprintów bez Kristoffera Velde, który na tym polu zwykle przewyższa wszystkich innych piłkarzy naszego klubu.

Indywidualnie cieszą liczby przede wszystkim tych zawodników, którzy wiosną mają wiele do udowodnienia, czyli Adriela Ba Loua (3 asysta) i Filipa Szymczaka (2 ligowy gol w tym sezonie, 8 bramka w Ekstraklasie). Nie można pominąć też 3 ligowej asysty Filipa Marchwińskiego oraz premierowego trafienia w PKO Ekstraklasie 2023/2024 Radosława Murawskiego, który golem strzelonym w 72 minucie gry zakończył emocje w tym meczu.

Wczoraj nie obyło się również bez minusów. Przede wszystkim Lech Poznań od 31 do 71 minuty niewiele zademonstrował. Spotkanie było rwane, przerywane przez sędziego, który regularnie odgwizdywał faule, dwa razy mecz był przerwany przez dym z piro, nasi piłkarze popełnili kilka błędów, po których rywal miał szansę taką jak np. w 50 minucie, kiedy mieliśmy naprawdę dużo szczęścia. Momentami brakowało nam kontroli w środkowej strefie, sam Lech Poznań przez 40 minut nie umiał zdominować Zagłębia Lubin nastawiając się bardziej na obronę skromnego prowadzenia (w strzałach 11/3 do 15/1).

Kolejny minus to kartki i kontuzje. Afonso Sousa wypadł tuż przed meczem przez gorączkę, Miha Blazić zmagał się z lekkim urazem ćwicząc tylko indywidualnie, Adrielowi Ba Loua odnowił się uraz barku, a Antonio Milić zgłosił problem z łydką, który miał już wcześniej, dlatego w przerwie profilaktycznie został zdjęty z murawy. Na dodatek lechici ujrzeli wczoraj aż 4 żółte kartki. Przez to do zagrożonych pauzą Jespera Karlstroma i Radosława Murawskiego dołączyli Filip Marchwiński, Filip Szymczak oraz Elias Andersson. Niepokoić zaczęła także sytuacja Bartosza Salamona – 2 mecze, 2 żółte kartki.

Plusy meczu z Zagłębiem 2:0