Postacie łączące kluby

W sobotę o 17:30 zespół Lecha Poznań podejmie Śląska Wrocław, w którym grają byli zawodnicy Kolejorza. Dawniej w zespole z Dolnego Śląska występowało wielu innych piłkarzy łączących oba kluby. W dotychczasowej historii nie brakowało również trenerów pracujących zarówno w Poznaniu, jak i we Wrocławiu.

Dotąd już ponad 50 zawodników występowało w Lechu Poznań i Śląsku Wrocław. Są to gracze mniej znani, jak i ci dobrze rozpoznawalni przez kibiców i to nie tylko z powodu niedawnych występów w Kolejorzu, ale także ze względu na zasługi dla naszego klubu. Starsi kibice Lecha Poznań z pewnością pamiętają Janusza Gogolewskiego, Romana Jakóbczaka, Jana Kaczmarka, Leszka Partyńskiego, Józefa Szewczyka, Sławomira Twardygrosza czy Jerzego Kasalika, który był też trenerem Kolejorza. Wszyscy ci byli piłkarze przed laty grali zarówno u nas, jak i w Śląsku Wrocław.

Kibice sięgając pamięcią do meczów mających miejsce już w XXI z pewnością kojarzą stopera Zbigniewa Wójcika, który swego czasu był najlepszym obrońcą w Kolejorzu, a Paweł Sasin po trafieniu na Bułgarską bezpośrednio z Wrocławia stał się później ulubieńcem poznańskiej publiczności. Puchar oraz Superpuchar Polski w 2004 roku zdobywali Rafał Lasocki, Paweł Kaczorowski i Łukasz Madej. W Śląsku przed laty grali też Marcin Wasilewski oraz Tomasz Szewczuk, którzy akurat w naszym klubie zbyt długo miejsca nie zagrzali identycznie jak Mateusz Machaj.

Na początku XXI wieku niebiesko-białe barwy reprezentował Artur Bugaj, Tomasz Suwary, Piotr Najewski i Czesław Owczarek. Dodatkowo kariery przy Bułgarskiej nie zrobił również inny były gracz Śląska Wrocław, Marcin Dymkowski, choć trochę później, bo już w czasach ery Franciszka Smudy. Swego czasu w Lechu Poznań grał Maciej Wilusz urodzony we Wrocławiu, którego pierwszym klubem przed wyjazdem do Holandii w 2005 roku był właśnie Śląsk (obecnie Wilusz pracuje w Lechowej akademii we Wronkach).

Marcin Robak już w barwach Śląska
null

Na tym nie kończą się nazwiska piłkarzy grających zarówno w Poznaniu, jak i we Wrocławiu. W Śląsku po przygodzie w Lechu występował pomocnik Jacek Kiełb, bramkarz Matus Putnocky czy napastnik Marcin Robak, który odszedł z Lecha bezpośrednio do Śląska strzelając dla tego klubu blisko 40 ligowych goli w ciągu 2 lat. Wraz z Robakiem we Wrocławiu grał wychowanek Kolejorza, Wojciech Golla, a teraz występuje w nim inny obrońca i wychowanek Lecha Poznań, Łukasz Bejger będący podstawowym stoperem sobotniego rywala niebiesko-białych.

Ponadto od sezonu 2020/2021 na Dolnym Śląsku gra boczny defensor Patryk Janasik występujący u nas przez 2,5 roku w rezerwach. Dodatkowo od lata 2023 zawodnikiem Śląska Wrocław jest Mateusz Żukowski, który jeszcze kilka miesięcy temu reprezentował Kolejorza. 23-latek nie zrobił u nas kariery, w ekipie obecnego wicelidera Ekstraklasy gra nieco więcej powodując w sierpniu rzut karny wykorzystany przez Kristoffera Velde.

Mateusz Żukowski po odejściu do Śląska zagrał już przeciwko Lechowi
null

Lecha Poznań i Śląska Wrocław łączą też trenerzy. Nie tak dawno na Dolnym Śląsku pracował świetnie znany wszystkim Ivan Djurdjević, który w 2022 roku pokonał Kolejorza przy Bułgarskiej aż 2 razy. Kiedyś WKS szkolił również Mariusz Rumak, który m.in. skompromitował ten klub w Pucharze Polski z Bytovią Bytów (porażka 0:3). Rumak pracował w Śląsku Wrocław w 2016 roku prowadząc zespół łącznie 33 razy (z Lechem Poznań wówczas wygrał, zremisował i przegrał).

Oprócz wspomnianego Mariusza Rumaka czy Ivana Djurdjevicia w obu drużynach pracowali jeszcze inni trenerzy i to ważni dla Kolejorza. Wśród nich był Wilhelm Lugr, Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Jerzy Kasalik czy Romuald Szukiełowicz, który pracę we Wrocławiu stracił wiosną 2016 roku. Za niego do Śląska przyszedł Mariusz Rumak, którego następcą został Jan Urban świętujący z Lechem Poznań krajowy Superpuchar 8 lat temu.

Ivan Djurdjević i John van den Brom
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz