Druga taka przerwa między trofeami

Sezon 2023/2024 na szczeblu Pucharu Polski dobiegł końca, dlatego już 1 marca po równo 7 latach od ostatniej domowej wygranej nad ekstraklasowiczem w tych rozgrywkach można podsumować kolejną nieudaną dla Lecha Poznań pucharową edycję. Mijają lata, leci rok za rokiem, a Puchar Polski dający od sezonu 2024/2025 prawo startu w eliminacjach Ligi Europy znowu trafi w ręce piłkarzy innego klubu. Być może pierwszy raz w ręce Pogoni Szczecin będącej teraz faworytem.

Puchar Polski od 2009 roku kilka razy zdobywała Legia Warszawa (20 takich trofeów w historii), Zawisza Bydgoszcz, Jagiellonia Białystok, Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Cracovia czy dwukrotnie Raków Częstochowa, ale nigdy nie Lech Poznań. Licznik trofeów dnia 19 maja 2009 roku zatrzymał się na pięciu takich trofeach i od tamtej pory pięciu przegranych finałach. Kolejorz najszybciej będzie mógł zdobyć Puchar Polski w piątek, 2 maja 2025 roku, a więc po 16 latach od triumfu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tak długą przerwę pomiędzy trofeami miał tylko raz i to wiele, wiele temu. W 1988 roku Kolejorz pokonał w rzutach karnych Legię Warszawa, po 16 latach w 2004 roku ograł ją w finałowym dwumeczu (2:0 oraz 0:1).

Zdobywca Pucharu Polski: 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Finalista Pucharu Polski: 1980, 2011, 2015, 2016, 2017, 2022

Lech Poznań od ostatniego, zwycięskiego finału nad Ruchem Chorzów 1:0 grał w finale 5 razy i 5 razy odpadał na etapie 1/16 finału. Tylko w 2018 roku 1/16 finału nie była pierwszym meczem Kolejorza w pucharowej edycji, w sezonie 2018/2019 zaczęliśmy swój udział w Pucharze Polski od 1/32 finału, od meczu z ŁKS-em w Łodzi, w którym zwycięskiego gola w 120 minucie strzelił Joao Amaral.

Oprócz tego od 2009 roku Lech Poznań raz odpadł w 1/8 rozgrywek, 3 razy poległ w ćwierćfinale (w tym roku po 3 latach) oraz raz przegrał w półfinale z Lechią Gdańsk po rzutach karnych. Od ostatniego zwycięskiego finału już 4 razy w Pucharze Polski pogrążył nasz Mariusz Rumak, który nie dał sobie rady w 1/16, 1/8 i 2 razy w 1/4 finału pucharu krajowego (w tym roku po 12 latach).

Lech Poznań w Pucharze Polski od ostatniego wygranego finału 19 maja 2009:

Finał (5x): 2011, 2015 i 2016 Legia, 2017 Arka, 2022 Raków
Półfinał (1x): 2020 Lechia
Ćwierćfinał (3x): 2012 Wisła, 2021 Raków, 2024 Pogoń
1/8 finału (1x): 2013 Miedź
1/16 finału (5x): 2009 Stal, 2012 Olimpia, 2017 Pogoń, 2018 Raków, 2022 Śląsk

Lech Poznań w Pucharze Polski 2023/2024 nie mógł narzekać na losowania. Jako klub reprezentujący Polskę w europejskich pucharach grę o krajowy puchar zaczął dopiero pod koniec października mierząc się ze średniakiem III-ligi. Później było trochę trudniej, była mocna w I-lidze Arka Gdynia, ale losowanie 1/8 finału mogło pójść gorzej, dlatego nie można było narzekać. Narzekać nie mogliśmy także po wylosowaniu Pogoni Szczecin, z którą Lech Poznań grał u siebie mogąc się odegrać na „Portowcach” za jesienne 0:5, za 0:3 w Pucharze Polski 2017/2018 czy po blisko 4 latach przerwy w końcu pokonać tego przeciwnika u siebie.

Lech Poznań w rozgrywkach pucharu krajowego 2023/2024 zanotował bilans 2-0-1, gole: 5:1. Najlepsze liczby wykręcił Filip Szymczak (gol + asysty), 2 bramki zdobył Filip Wilak, a po jednym trafieniu zanotowali Kristoffer Velde oraz Filip Marchwiński. Piątym lechitą, który zapisał się w Lechowej klasyfikacji kanadyjskiej był Dino Hotić (asysta w Gdyni).

Po jednej żółtej kartki w pucharowej edycji 2023/2024 obejrzało 5 zawodników, którymi byli Maksymilian Dziuba, Jesper Karlstrom, Barry Douglas, Antonio Milic i Kristoffer Velde. Klub na Pucharze Polski 2023/2024 zarobił łącznie 190 tysięcy złotych netto. W „ramach cyklu „Oko na grę” obserwowani byli Filip Wilak, Filip Bednarek i Dino Hotić, według Waszych ocen najlepsi w 3 pucharowych meczach Kolejorza byli Wilak, Bednarek oraz Bartosz Salamon.

0/1 – Hotić

W Pucharze Polski 2023/2024 wystąpiło łącznie 24 piłkarzy Lecha Poznań. Najwięcej minut (komplet 300 minut) rozegrał Filip Bednarek zachowując 2 czyste konta. Dalej pod względem minut byli Joel Pereira, Kristoffer Velde, Barry Douglas czy Radosław Murawski. W zakończonej już dla Kolejorza edycji tylko 7 zawodników rozegrało komplet trzech meczów. Jeśli tej wiosny Lech Poznań załapie się do europejskich pucharów, to w następnym sezonie 2024/2025 udział w Pucharze Polski również zacznie od 1/16 finału (przełom października i listopada).

Kolejno: czas gry w Pucharze Polski 2023/2024, liczba meczów i piłkarz (22 zawodników):