Przeciętność bez gwarancji miejsca w Europie

Każdy kolejny sezon da się podzielić na kilka etapów, o których często mówią trenerzy poszczególnych klubów. Etapy są pomiędzy przerwami na kadrę, aktualnie za nami 5 etap w rozgrywkach 2023/2024, czyli czas od początku rundy wiosennej do marcowej przerwy na obozy reprezentacji narodowych.

V etap sezonu to rozczarowujący i przegrany czas dla Lecha Poznań, który zapisał się passą 4 meczów bez wygranej, serią 502 minut bez strzelonego gola oraz odpadnięciem z Pucharu Polski na etapie 1/4 finału Pucharu Polski. Okres od 10 lutego do 15 marca był dziwny, bowiem z jednej strony Lech Poznań o 4 oczka zmniejszył stratę do lidera, z drugiej stracił 3. lokatę zajmowaną po rundzie jesiennej będąc obecnie na 4. pozycji, która może nie dawać prawa startu w eliminacjach Ligi Konferencji 2024/2025.

15.03, Lech – Warta 2:0

Lech Poznań zaczął wiosnę 2024 zgodnie z planem, zaczął ją od domowej wygranej nad Zagłębiem Lubin 2:0, a później przyszła wygrana za tzw. „6 punktów” z Jagiellonią w Białymstoku 2:1. O kolejnych spotkaniach lepiej nie wspominać, przez wysoką porażkę w Częstochowie zespół Kolejorza ma teraz gorszy bilans w dwumeczu z Rakowem (w bramkach 4:5) będąc za nim w tabeli i to mimo ostatniego zwycięstwa nad Wartą Poznań 2:0 kończącego złe passy. W sumie 6 goli miało 5 asystentów, najefektywniejsi w V etapie sezonu oraz pierwszym wiosną byli Kristoffer Velde & Filip Marchwiński, którzy w klasyfikacji kanadyjskiej zgromadzili po 3 punkty.

Gole w ostatnim etapie:

2 – Velde, Szymczak
1 – Marchwiński, Murawski

Asysty w ostatnim etapie:

2 – Marchwiński
1 – Velde, Ba Loua, Czerwiński

Lech Poznań tej wiosny zaliczył średni bilans 3-2-2, gole: 6:6, natomiast w lidze 3-2-1, bramki: 6:5 zdobywając tylko 11 punktów na 18 możliwych. W tabeli wiosny Kolejorz jest piąty. Warto jednak pamiętać, że aż 6 klubów rozegrało jeden mecz więcej, a spotkanie Cracovii z Legią odbyło się jeszcze w grudniu, już po 19. kolejce PKO Ekstraklasy 2023/2024. Podopieczni Mariusza Rumaka punktują przeciętnie, na dodatek mniej goli od Lecha Poznań strzeliła wiosną tylko Warta Poznań i Śląsk Wrocław, do którego niebiesko-biali w 2024 roku odrobili 6 punktów.

18. ŁKS Łódź 10

Tabela wiosny PKO Ekstraklasy 2023/2024 + zaległy mecz Cracovia – Legia rozegrany po 19. kolejce:

18. ŁKS Łódź 17

Pod względem punktowania w PKO Ekstraklasie opisywany V etap sezonu 2023/2024 na tle poprzednich etapów był dla Lecha Poznań co najwyżej średni. Na 18 punktów do zdobycia ugraliśmy 11 oczek. Kolejorz najlepiej punktował dotąd w II etapie rundy jesiennej (czas pomiędzy wrześniową a październikową przerwą na kadrę), gdy zdobył 12 punktów na 15 możliwych (minusem była wtedy porażka w Szczecinie). Przyzwoicie poszło mu także w III etapie (okres pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę), kiedy ugrał 9 oczek na 15 i jeszcze przebrnął 1/16 finału Pucharu Polski.

Lech Poznań aktualnie jest na 4. miejscu, które nie daje gwarancji awansu do europejskich pucharów. Przy tym układzie 4. pozycja dałaby awans do eliminacji Ligi Konferencji, jeśli po Puchar Polski dnia 2 maja sięgnęłaby Jagiellonia Białystok. Do końca rozgrywek ligowych 2023/2024 odbędzie się jeszcze 9 kolejek, Kolejorz ma niekorzystny bilans w dwumeczu ze Śląskiem Wrocław i Rakowem Częstochowa, korzystny z Jagiellonią Białystok, a z Pogonią Szczecin i Legią Warszawa zagra u siebie w dalszej części rundy wiosennej. Niemniej ze względu na porażkę w Szczecinie aż 0:5 niebiesko-biali nie mają szans na korzystny bilans z Pogonią.

Sezon 2023/2024 potrwa do 25 maja. Podopieczni Mariusza Rumaka jeszcze 4 razy zagrają u siebie oraz 5 razy zaprezentują się na wyjazdach.