Z cyklu: Byli lechici cz. XV – R. Lasocki

Wykorzystując różnego rodzaju przerwy na kadrę czy inne wolne lub świąteczne dni, w których obecni gracze Lecha nie rozgrywają spotkań, przybliżamy Wam sylwetki byłych zawodników Kolejorza, którzy podczas swojej kariery z różnym szczęściem występowali w Poznaniu.

Już w trakcie rundy jesiennej sezonu 2010/2011 tą serię artykułów zaczęliśmy od przedstawienia Argentyńczyka, Fernando Martina Bonjoura, potem opisaliśmy sylwetkę jego rodaka, Matiasa Ezequiel?a Favano Otermina, następnie nadszedł czas na przybliżenie dalszych losów Ibo Savaneha z Gambii, Emiliana Ioana Dolhy z Rumunii, Henrego Edsona Quinterosa Sancheza z Peru, Ivana Turinę z Chorwacji, Macieja Scherfchena, Dawida Kucharskiego, Błażeja Telichowskiego, Mirko Poledicę, Artura Marciniaka, Marcina Wachowicza, Michała Golińskiego, Hernana Rengifo Trigoso, a dziś pod lupę bierzemy Rafała Lasockiego.

Rafał Lasocki jako piłkarz pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego swoją piłkarską karierę rozpoczął w KSZO, w barwach którego w maju 1998 roku zadebiutował w Ekstraklasie. Mimo to, były lechita na częstsze występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju musiał poczekać do sezonu 2001/2002 w którym „Laso” rozegrał łącznie 27 spotkań. Tymczasem dobrą grę lewonożnego zawodnika zarówno we wspomnianych wcześniej rozgrywkach, jak i w rundzie jesiennej kolejnego sezonu zauważyli włodarze Kolejorza rozglądający się wtedy za obrońcami.

Ówczesny zarząd Lecha Poznań mimo problemów finansowych ostatecznie zdecydował się zatrudnić Rafała Lasockiego, który zanim zadebiutował w Kolejorzu, po raz pierwszy w swojej karierze wystąpił w kadrze. Dla Lasockiego mecz z Macedonią wygrany zresztą przez Polskę 3:0 nie był zwykłym spotkaniem, gdyż ówczesny lechita zdobył wtedy jedną z bramek. W późniejszym czasie lewonożny piłkarz regularnie grał w drużynie Lecha Poznań, zatem w reprezentacji zaliczył jeszcze później dwa kolejne występy. Ogółem od początku 2003 do czerwca 2005 roku Rafał Lasocki był jednym z najrówniej grających obrońców Kolejorza.

Lewonożny piłkarz bardzo dobrze potrafił włączać się w ofensywne akcje drużyny, jak i nawet nieźle uderzać słabszą, lewą nogą. Warto także zaznaczyć, że w 2004 roku pochodzący z Ostrowca defensor świętował wraz z Lechem Poznań zdobycie Pucharu oraz Superpucharu Polski. Niestety Rafał Lasocki w czerwcu 2005 roku zapragnął jeszcze większych sukcesów i po rozwiązaniu umowy z Kolejorzem niedługo potem związał się kontraktem z Dyskobolią. „Laso” w Grodzisku Wielkopolskim grał regularnie, ale już nie z takim błyskiem, jak w Poznaniu. Natomiast po zakończeniu sezonu 2005/2006 solidny defensor podjął dość dziwną i niezrozumiałą dla wielu decyzję.

Rafał Lasocki przeniósł się bowiem do dużo niżej notowanej Zawiszy Bydgoszcz, a później powędrował do Śląska Wrocław. Tym samym w ciągu jednego sezonu były lechita grał w dwóch klubach, lecz od lipca 2007 do czerwca 2010 reprezentował już barwy płockiej Wisły. W niej, jak zresztą w każdym poprzednim klubie, Lasocki grał regularnie, ale nie z takimi sukcesami jak w Lechu Poznań. Na domiar złego w sezonie 2010/2011 ekipa „Nafciarzy” spadła na trzeci front, a „Laso” postanowił wrócić do KSZO, z którym jednak nie tak dawno znów spadł do II-ligi.

Rafał Lasocki mając więc już 36 lat na karku został niedawno grającym trenerem mało znanego i to nawet wśród grupy wielkich znawców polskiej ligi, Jandara Bodzechów. Na koniec dodajmy jeszcze małą ciekawostkę, a mianowicie taką, że Rafał Lasocki w trakcie swojej piłkarskiej kariery eksperymentował z fryzurami. Za czasów m.in. gry w KSZO, Lechu czy Dyskoboli, „Laso” był krótko ostrzyżony, ale za to w trakcie występów np. w Wiśle Płock miał bardzo długie i bujne włosy widoczne na zdjęciu do którego link znajduje się tutaj.

Rafał Lasocki
Kraj: Polska
Data i miejsca urodzenia: 02.07.1975 w Ostrowcu Świętokrzyskim
Wzrost i waga: 183 cm / 83 kg
Pozycja: obrońca (lewy, środek)
Preferowana noga: lewa
Mecze w Lechu: 47 (w lidze)
Bramki w Lechu: 4 (w lidze)
Obecny klub: Jandar Bodzechów (grający trener)

> Część XIV – H. Rengifo
> Część XIII – M. Goliński
> Część XII – M. Wachowicz
> Część XI – A. Marciniak
> Część X – M. Poledica
> Część IX – B. Telichowski
> Część VIII – D. Kucharski
> Część VII – M. Scherfchen
> Część VI – I. Turina
> Część V – H. Quinteros
> Część IV – E. Dolha
> Część III – E. Savaneh
> Część II – M. Favano
> Część I – F. Bonjour

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: Kszo.net.pl

3 komentarze

 1. WoodooOoo pisze:

  Panowie, co się stało z Waszym blipem, bo chyba pokazuje stare wpisy??

  Edycja. godz. 11:19 – Nie wiemy, bo to nie od nas zależy tylko od Blipa. Wpisy po prostu wcięło, ale mamy nadzieję, że wrócą same.

 2. alessio pisze:

  Dobry grajek byl, ale poszedl za kasa i skonczyl zle. Niestety nie on pierwszy…

 3. 07 pisze:

  Lasocki z Kaczorowskim tworzyli duet ofensywnych bocznych obronców. Grali solidnie, ale mega zawodnikami sie nie stali….