Estadio da Luz – tu zagra Lech

Już za 3 dni Lech Poznań z Gdańska uda się do Lizbony, gdzie w środę odbędzie trening na głównej płycie stadionu Benfiki a w czwartek o 21:00 powalczy z wicemistrzem Portugalii w ramach 5. kolejki Ligi Europy.Dnia 3 grudnia kibice będą mogli kolejny raz zobaczyć, gdzie gra Lech Poznań. Gdyby nie Liga Europy zespół Kolejorza nie wystąpiłby na przepięknym obiekcie o nazwie Estadio da Luz, który mimo niewielu lat gościł już tysiące kibiców śledzących z trybun stadionu Benfiki Lizbona mecze z najlepszymi klubami na świecie.

null

Historia Estadio da Luz sięga aż 1953 roku, kiedy rozpoczęła się budowa pierwszego, otwartego stadionu Benfiki mogącego pomieścić w końcowych latach swego istnienia 78 tysięcy ludzi. Po przyznaniu Portugalii praw do organizacji Euro 2004 postanowiono zburzyć historyczny stadion na którym rekord frekwencji wyniósł przed laty ponad 120 tysięcy ludzi. W 2002 roku nawet na terenie starego obiektu rozpoczęto budowę nowego Estadio da Luz. Kiedy trwała budowa nowej areny Benfika normalnie rywalizowała na nieistniejącym już obiekcie, który po otwarciu nowego stadionu został wyburzony.

null
null

Estadio da Luz powstałe w 2003 roku leży w północno-zachodniej części Lizbony przy autostradzie i nieopodal stadionu lokalnego rywala – Sportingu Lizbona. Nazwa obiektu pochodzi od kościoła, który znajduje się obok stadionu. Blisko 67-tysięczny Estadio da Luz powstały za sumę ponad 165 mln euro zdobi orzeł i pomnik legendarnego Eusebio. Benfika Lizbona współfinansowała wybudowanie stadionu na którego powierzchni mieści się m.in. sklep oraz klubowe muzeum.

null

W dotychczasowej historii na Estadio da Luz odbyły się dwa finały Ligi Mistrzów w tym ten tegoroczny. Przed laty na stadionie Benfiki Lizbona rywalizowała nawet reprezentacja Polski i nie przegrała wyjazdowego meczu z Portugalią. Estadio da Luz to piękny, ogromny obiekt o bardzo interesującej konstrukcji, która nie okazała się do końca trwała. 4,5 rok temu przez porywisty wiatr w dniu meczu na trybuny zaczęły spadać elementy dachu takie jak szkło i blacha. Wówczas do spotkania nie doszło, mecz przełożono, wiele elementów z dachu spadło wtedy na krzesełka na których nikogo nie było.

null

W Portugalii od początku wybudowania nowych stadionów z myślą o Euro 2004 jest problem z ich zapełnieniem. W ubiegłym sezonie Benfica Lizbona miała najwyższą średnią frekwencję, ale ta jak na pojemność Estadio da Luz nie robiła szału – 37044. Podczas meczu ze Standardem Liege (3:0) na stadion weszło 4750 kibiców. Podczas spotkania z Rangersami (3:3) obiekt był już zamknięty. Lech Poznań zawita do Lizbony we wtorek. Dzień później na głównej płycie Estadio da Luz odbędzie trening, w czwartek o 21:00 zagra z Benfiką w ramach 5. kolejki grupy D Ligi Europy 2020.

null

Foto: KKSLECH.com, mysportstourist.com, redd.it, wrenbridgesport.co.uk, SL Benfica, mapio.net, skyscrapercity.com

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

  1. kri$$ pisze:

    Stadion legenda – jak dla mnie.

  2. Przemo33 pisze:

    Piękny, legendarny stadion. Dodałbym jeszcze, jako ciekawostkę, że nazwa stadiony, Estadio da Luz oznacza „Stadion Światła” lub „Stadion Światłości”.