Harmonogram obchodów 100. rocznicy Lecha Poznań

W czwartek, 3 lutego klub KKS Lech Poznań ogłosił w końcu długo oczekiwany harmonogram obchodów 100. rocznicy, która przypada 19 marca. Stulecie już się uda, gdy Kolejorz wiosną sięgnie po tytuł Mistrza Polski, jednak klub przygotował też wiele innych rzeczy, które uświetnią jubileusz.Przede wszystkim w 2022 roku zostanie wreszcie otwarte muzeum Lecha Poznań. Projekty są gotowe od dawna, w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, muzeum znajdzie się w sercu stadionu, a konkretnie I trybuny na terenie tzw. „strefy 0” normalnie nieodstępnej dla kibiców. Pomieszczenie pod muzeum zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana. Muzeum znajdujące się nieopodal wejścia na murawę i szatni będzie miało ponad 100 metrów kwadratowych, będzie znajdowało się na trasie wycieczek stadionowych.

W muzeum poza pucharami, pamiątkami i innymi replikami znajdą się również rozwiązania multimedialne, historia gier Lecha Poznań w europejskich pucharach jest bardzo bogata, dlatego wspomnień z międzynarodowych rywalizacji Kolejorza również nie zabraknie. Muzeum ma zostać otwarte w IV kwartale 2022 roku, jego budowa z klubowego budżetu pochłonie blisko 2 miliony złotych. Na stadionie powstanie też zegar, który oprócz legendarnych jupiterów był jednym z symboli starego obiektu przy Bułgarskiej. Klub chce odtworzyć kopię zegara 1 do 1.

Stary zegar na starym stadionie
nullHarmonogram obchodów 100. rocznicy Lecha Poznań:

I KWARTAŁ 2022:

– Dedykowane grafiki wokół stadionu
– Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej
– Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu „Złota XI Stulecia Lecha Poznań”
– Finał akcji „Flaga na 100-lecie” z Lech Pils
– Urodziny 19 marca – pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie
– Duma Poznania – rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej
– Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania (jednym z patronów medialnych jest KKSLECH.com)

II KWARTAŁ 2022:

– Wydawnictwo rocznicowe: komiks
– Wydawnictwo rocznicowe: książka
– Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton
– Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu
– Upominki dla najwierniejszych kibiców
– Rocznicowy reportaż
– Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań
– Piknik rocznicowy

III KWARTAŁ 2022:

– Wystawa fotograficzna
– Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT

IV KWARTAŁ 2022:

– Okolicznościowy branding karty PEKA
– Rocznicowa edycja Lech Cup

Wizualizacje muzeum Lecha Poznań
null
nullDOTYCHCZASOWE AKTYWNOŚCI LECHA POZNAŃ PRZED 100-LECIEM:

Obecnie trwa konkurs literacki pod hasłem: „W górę serca. Opowiadania na 100-lecie Lecha Poznań”, którego organizatorem jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis KKSLECH.com, o czym więcej 20 stycznia pisaliśmy -> TUTAJ.

11 stycznia klub wydał spot na 100-lecie. Spot trwa niespełna 5 minut, swoje wspomnienia związane z Lechem Poznań wygłaszają wieloletni kibice, a także piłkarze tacy jak m.in. Marek Rzepka, Bartosz Bosacki, Mirosław Okoński czy Jakub Kamiński. Spot zawiera fragmenty legendarnych meczów z Barceloną, Liverpoolem czy z Austrią Wiedeń oraz kilka przyjemnych fragmentów z Lechowego życia np. z 2015 roku.

Spot to czwarta aktywność klubu przed 100-leciem. Dnia 4 lipca 2021 podczas sparingu przy Bułgarskiej na telebimach został przedstawiony rocznicowy herb Lecha Poznań. Ma on złotą obwódkę, pod nim znajduje się liczba 100 w kształcie symbolu nieskończoności, który nawiązuje do nieśmiertelności naszego klubu. W lipcu zaprezentowano także identyfikację wizualną (grafiki, którymi Lech Poznań będzie posługiwał się przez cały nowy sezon).

null

Następnie 15 lipca premierę miały meczowe trykoty na 100-lecie. Nowe stroje na jubileuszowe rozgrywki są niebiesko-białe ze złotymi elementami. Złotym kolorem są zrobione m.in. nazwiska piłkarzy, numery czy wykończenia. Jednym z motywów nowych koszulek są dwa złote prążki na froncie trykotów pomiędzy którymi znajduje się duże logo sponsora strategicznego Lecha Poznań.

null
null

W czwartek, 9 grudnia Lech Poznań zaprezentował okazjonalną koszulkę na 100. urodziny Kolejorza. W specjalnych trykotach nasi zawodnicy zagrają dokładnie 19 marca 2022 roku z Jagiellonią Białystok przy Bułgarskiej. Jasnoniebieski kolor, kołnierzyk i biały poziomy pas nawiązuje do początku lat 70-tych poprzedniego wieku. W 1972 roku po meczu z Zawiszą Bydgoszcz, który obejrzało 60 tysięcy ludzi Lech Poznań powrócił do Ekstraklasy, a w sezonie 1972/1973 grając na obiekcie Warty Poznań notował wielotysięczne frekwencje. Z kolei duży, dobrze rzucający się w oczy napis „LECH” to już nawiązanie do pierwszego Mistrzostwa Polski wywalczonego przez Kolejorza w 1983 roku.

Wspomniany mecz z klubem Podlasia w ramach PKO Ekstraklasy 2021/2022 odbędzie się dokładnie w dniu rejestracji dzisiejszego Kolejorza, którego historia sięga 1920 roku. Lech Poznań postanowił sprzedać dokładnie 1922 koszulki powstałe na 100. rocznicę klubu.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

21 komentarzy

 1. Grossadmiral pisze:

  100 metrowe muzeum za 2 mln zł? Chryste Panie to chyba żart chyba że liczą te koszty z prądem i kustoszem na 100 następnych lat. Powariowali czy co? Za tą płytę GK trochę farby szpachli i sklejki tyle kasy? Chyba sam rutek własnymi rękoma będzie to robił i ustalił ze sobą stawkę godzinową 1000 zł.

  • Didavi pisze:

   Za wiele trofeów to my nie mamy. Gablota pusta, to i większe nie będzie potrzebne.

   • Grossadmiral pisze:

    to niestety swoją drogą ale mi się rozchodzi o cenę 20 tys zł za metr w gotowym budynku? co ta cena ma znaczyć? za remont jakieś ścianki gładzie podłoga te postumenty chyba z 1000 letniego dębu będą a ramki ze zdjęciami chyba ze złota i diamentów albo te pamiątki na wośp licytowali i w koszty wrzucili. To jest jakiś kosmos

   • leftt pisze:

    Pamiętaj, że Lech to nie tylko piłka nożna. Chociaż w tej chwili tak. I pytanie – czy będzie to muzeum stricte piłkarskie czy będzie dotyczyć także innych sportów, np, koszykówki czy hokeja na trawie? Bo wtedy byłoby co wstawiać do gabloty.
    Raz byłem w takim muzeum, było to akurat muzeum betonów w Gdańsku. Powierzchnia też ok 100 m2, przypominało trochę lepszy magazyn. Dotyczyło wszystkich dyscyplin, bo lista sukcesów Lechii jest zdecydowanie krótsza niż nasza.

 2. Kosi pisze:

  Coś się zaczyna dziać. niemniej to sa terminy w przyblizeniu a to muzeum buduja juz pare lat, mialo byc gdzies na IV trybunie

 3. Didavi pisze:

  Można powiedzieć, że zaczyna się dobrze dziać w Lechu. Sportowo i jak widać nie tylko. Oby tym razem już faktycznie muzeum powstało.

 4. Piknik pisze:

  Ja się najbardziej cieszę z pikniku. 🙂

 5. ArekCesar pisze:

  Może być dużo elektroniki, jakieś wielkie ekrany, na których będą pokazywane mecze. Do tego videografia z ekranami dotykowymi, na których możesz sobie wybierać mecz, który chcesz obejrzeć. Takie coś widziałem na stadionie Barcelony i naprawdę robi wrażenie. Wtedy w tym muzeum spędzić tydzień na oglądaniu meczów i najlepszych akcji, bramek w wykonaniu Lechitów.

 6. zuras1922 pisze:

  No i pojawiła się jedna z informacji, o której pisałem kilka razy 🙂 Temat się dzieje od jakiegoś czasu 🙂
  Drugiej chyba już nigdy nie przekażą, miała wejść w życie od Nowego Roku, ale temat się wysypał…

 7. Kibic z Bydgoszczy pisze:

  Szkoda, że takie stulecie nie jest co roku. W tym sezonie wiele się dzieje w naszym klubie. Piłkarze na miarę naszego Lecha, lepsza organizacja, progres w grze. Aż chce się żyć.

 8. Bart pisze:

  Lubię zegarki, można powiedzieć że zegarki i ich kolekcjonowanie to takie moje małe hobby, i po cichu liczę że na rocznicę pojawi się do kupienia jakiś fajny okolicznościowy zegarek, najlepiej wyprodukowany przez któryś z polskich mikrobrandów, rzecz jasna w limitowanej edycji liczącej 1922 sztuki.

  • Kibic z Bydgoszczy pisze:

   „Oj zdałoby się Kaźmirz” 🙂 To chyba jedyna okazja żeby każdy z nas otrzymał coś wyjątkowego. W zeszłym roku otrzymałem na 40-tkę od żony zegarek. Niestety nie pomyślała o takim motywie ale na mecz to by chciała pojechać :/

  • leftt pisze:

   Podobne hobby miał znany polityk Sławomir Nowak. A kiedyś kolekcjonerzy zegarków po prostu pytali na ulicy „która jest godzina”?

 9. kibol z IV pisze:

  Jak dla mnie harmonogram dość interesujący.Niedawno w jednym z postów wpominałem o udekorowaniu ulic flagami. Jak widać ktoś w klubie też o tym pomyslał.Cieszy mnie rówież otwarcie długo oczekiwanego muzeum.

  #MajsterNaStulecie

  • zuras1922 pisze:

   A jesteś pewien, że pomyślał, a nie przeczytał tutaj??

  • kibol z IV pisze:

   Tego nie wiem.Najważniejsze że miasto zostanie udekorowane. Również każdy z kiboli powinien w tym dniu wywiesić Lechowe sztandary.

   #MajsterNaStulecie

 10. bombardier pisze:

  Z muzyką zawsze weselej – proponuję przemarsz w dniu 19 marca
  wszystkich działających w Poznaniu ORKIESTR DĘTYCH!

  • Kibic z Bydgoszczy pisze:

   Ale to będzie impreza. Wezmę jednak 2 dni urlopu i 2 klisze fotograficzne =D Wspomnienia zostaną na lata.

  • Kibic z Bydgoszczy pisze:

   Stanę pod balkonem, dmuchną mi puzonem, no i tak to się zacznie 😉

 11. inowroclawianin pisze:

  Cieszy to Muzeum. W końcu! Szkoda jednak, że tak późno. Idealny byłby termin w dniu meczu z Jaga. Uroczyste otwarcie z Legendami Klubu. Ciekawi mnie jak tam będzie wyglądało, wystrój, eksponaty itd., organizacja tego szczególnego miejsca, osoba, która będzie oprowadzała. Dobrze by było aby był to ktoś długo związany z Kolejorzem. Jakiś stary kibic najlepiej.
  Fajnie, że będą flagi na mieście, książka itd. Spoko pomysły. Brakuje tu jedynie turnieju z klasowymi ekipami, jednak wynagrodzi mi to awans do LM lub LE. Dublet oczywiście po drodze.
  Nie będę ukrywał, że liczę na kozackie oprawy w trakcie meczu z Jaga czy w meczu decydującym o MP, PP. Takie oprawy o których będą mówić na całym świecie, nie tylko w Polsce.