Olimpia Grudziądz – przedstawienie rywala

Pojutrze o 18:00 zespół Lecha Poznań o awans do finału piłkarskiego Pucharu Polski 2021/2022 powalczy na wyjeździe z Olimpią Grudziądz. Klub walczący w tych rozgrywkach o dostanie się na szczebel centralny tuż przed meczem z Kolejorzem wpadł w dołek. Na dodatek ma problem z zapełnieniem trybun na wtorkowe starcie półfinałowe.Olimpia Grudziądz to rywal dobrze znany naszemu klubowi. W ciągu ostatnich 10 lat Lech Poznań już 2 razy rywalizował z Olimpią w Pucharze Polski, zespół z Grudziądza dobrze kojarzą również młodzi zawodnicy Kolejorza mający okazję mierzyć się z biało-zielonymi choćby na szczeblu II-ligi.

Ogólny rys

GKS Olimpia Grudziądz to klub założony w 1923 roku, który w czerwcu przyszłego roku będzie obchodził swoje 100-lecie. Olimpia to klub wielosekcyjny, niektóre z nich istnieją do dziś, najstarszą sekcją jest oczywiście ta piłkarska. W trwającym sezonie zielono-biali osiągnęli swój największy futbolowy sukces w postaci dojścia do 1/2 finału Pucharu Polski, w lidze Olimpia najlepszy wynik zaliczyła w sezonie 2014/2015, w którym uplasowała się na 4. miejscu na zapleczu Ekstraklasy. Drużyna z Grudziądza występowała w I-lidze nieprzerywanie w latach 2011-2018 zajmując najczęściej lokaty w środku stawki. Od rozgrywek 2019/2020 wtorkowy rywal Lecha Poznań pikuje w dół, najpierw spadł z I do II-ligi, w zeszłym sezonie zleciał z II do III-ligi i na razie zajmując 2. pozycję w grupie 2 III-ligi nie jest na dobrej drodze do powrotu na zaplecze Ekstraklasy. GKS Olimpię wspiera wiele lokalnych firm. Nie jest to klub z kibicami czy taki, którego historia robiłaby wrażenie na fanach innych drużyn lub przykuwała czymś uwagę. Niespełna 100-tysięczny Grudziądz jest położony na północny-wschód do Poznania, to miasto oddalone od stolicy Wielkopolski o niespełna 220 kilometrów.

Rywalizacja z Lechem

Pierwszy zespół Lecha Poznań rozegrał z Olimpią Grudziądz dwa oficjalne mecze. Latem 2012 roku w 1/16 finału Pucharu Polski drużyna Kolejorza prowadzona przez Mariusza Rumaka przegrała po dogrywce z Olimpią 1:2. Po 3 latach w tej samej fazie Lecha Poznań prowadził już Maciej Skorża. Niebiesko-biali wygrali w Grudziądzu 2:0 po trafieniach Davida Holmana, z obecnych lechitów tamo spotkanie pamiętają Tomasz Kędziora i Dawid Kownacki. „Kownaś” strzelił 2 gole Olimpii Grudziądz w sparingu rozegranym latem 2015 roku, kiedy zwyciężyliśmy 2:1.

Ostatnio z Olimpią Grudziądz częściej rywalizowały rezerwy. Na przykład zeszłej wiosny Lech II Poznań wygrał z Olimpią w Grudziądzu 3:1 przyczyniając się w ubiegłych rozgrywkach do spadku tej drużyny z II-ligi. Biało-zieloni zrewanżowali się rezerwom w tej edycji Pucharu Polski wygrywając 3:0.

Olimpia – Lech II 1:3

Stadion

Historia nieco ponad pięciotysięcznego stadionu Olimpii Grudziądz sięga początku lat 70-tych XX wieku. W ostatnich latach kameralny obiekt z trzema różnymi trybunami przeszedł kilka modernizacji niezbędnych do rozgrywania na nim meczów piłkarskich. Stadion zaopatrzony w bieżnię zyskał w ostatnich latach m.in. dach nad główną trybuną, podgrzewaną murawę czy sztuczne oświetlenie. Obiekt mieszczący się przy ulicy Piłsudskiego 14 różnie jest nazywany. Zwie się stadionem Olimpii, stadionem Miejskim, stadionem Centralnym czy stadionem im. Bronisława Malinowskiego. Rekord frekwencji wynosi 4 tysiące widzów i został ustanowiony podczas meczu z Lechem Poznań latem 2012 roku. Na wtorkowe spotkanie Olimpia może wpuścić maksymalnie 3,5 tys. kibiców, klub z Grudziądza ma jednak problemy z zapełnieniem trybun, o czym więcej parę dni temu pisaliśmy -> TUTAJ.

Stadion Olimpii Grudziądz – fot: grudziadz.naszemiasto.pl
null

Piłkarze i trener

Trenerem Olimpii Grudziądz od sezonu 2021/2022 jest młody szkoleniowiec Marcin Płuska. 34-latek trenerskie szlify zbierał w Widzewie Łódź oraz Pelikanie Łowicz. Jesienią 2019 roku krótko prowadził Pogoń Siedlce, pracował też w Hetmanie Zamość oraz w Miedzi Legnica, gdzie był asystentem trenera. Największymi gwiazdami Olimpii są najbardziej doświadczeni zawodnicy tego zespołu. Do takich piłkarzy zalicza się m.in. 31-letni napastnik Jakub Bojas czy defensywni gracze tacy jak 35-letni Adrian Karankiewicz, 30-letni stoper Piotr Witasik z ekstraklasową przeszłością w GKS-ie Bełchatów (12 meczów na najwyższym froncie) czy lewy obrońca Marcin Warcholak, który 5 lat temu występując w Arce Gdynia pokonał Lecha Poznań w finale Pucharu Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie. W III-ligowcu występują obecnie byli lechici grający w linii pomocy – Tomasz Kaczmarek i Michał Cywiński.

Droga do półfinału i obecna forma

Olimpia Grudziądz grę w Pucharze Polski 2021/2022 zaczęła już w rundzie wstępnej. III-ligowiec pokonał wtedy na wyjeździe Hutnika Kraków 1:0. Następnie wyeliminował Wartę Poznań 2:0 oraz rezerwy Lecha Poznań triumfując 3:0 po bardzo ładnych golach. W 1/8 finału Olimpia trafiła na innego III-ligowca, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, którego pokonała po rzutach karnych 4:2 (w regulaminowym czasie gry było 3:3). Zespół z Grudziądza u siebie grał również w ćwierćfinale, w którym zwyciężył w rzutach karnych Wisłę Kraków 5:3 (w regulaminowym czasie padł remis 1:1).

Runda wstępna PP: Hutnik Kraków – Olimpia Grudziądz 0:1
1/32 PP: Olimpia Grudziądz – Warta Poznań 2:0
1/16 PP: Olimpia Grudziądz – Lech II Poznań 3:0
1/8 PP: Olimpia Grudziądz – Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:3 k.4:2
1/4 PP: Olimpia Grudziądz – Wisła Kraków 1:1 k.5:3

Olimpia Grudziądz tuż przed meczem z Lechem Poznań wpadła w mały dołek. Tydzień temu na oczach przedstawicieli Kolejorza niespodziewanie zremisowała na wyjeździe ze słabą Jarotą Jarocin 1:1 tracąc gola po strzale byłego zawodnika naszego klubu, a w piątek zaledwie zremisowała u siebie bezbramkowo z Sokołem Kleczew. Te wpadki dla podopiecznych Marcina Płuski były bardzo bolesne. Biało-zieloni spadli na 2. miejsce w tabeli grupy 2 III-ligi tracąc teraz do liderującej Kotwicy Kołobrzeg 3 oczka.

Wtorkowy przeciwnik Lecha Poznań w 22 kolejkach grupy 2 III-ligi 2021/2022 zgromadził na swoim koncie 49 punktów notując bilans 15-4-3, gole: 44:13. Olimpia Grudziądz średnio radzi sobie u siebie, ligowy bilans 6-2-3, bramki: 22:10 szału nie robi. Najlepszym strzelcem biało-zielonych w sezonie 2021/2022 z 18 golami (4 bramkami w Pucharze Polski) jest Jakub Bojas.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

    Można powiedzieć, że na chwilę obecną mają patent na Poznań i Kraków. Chwilowo słabsza forma ale wyeliminowali Wartę i Wisłę.

  2. Toruń pisze:

    We wtorek robimy swoje. Skromnie, powolutku i do finału. KOLEJORZ!!!!!!

Dodaj komentarz