Wnioski po 575 pucharowych materiałach

Wczoraj z pierwszego z dwóch serwisowych podsumowań europejskich pucharów 2022/2023 mogliście dowiedzieć się m.in. ile tekstów wyprodukowaliśmy na KKSLECH.com, ile osób je czytało, ile wygenerowały odsłon, na temat którego rywala artykuły cieszyły się największym zainteresowaniem internautów czy skąd pozyskiwaliśmy dodatkowych użytkowników.

>> 575 materiałów w niezapomnianym sezonie

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią dziś trochę więcej o minusach pucharowego sezonu 2022/2023. Serwis KKSLECH.com poza profesjonalizmem cechuje jeszcze wysoka transparentność. Wnioski po obserwacjach m.in. Waszych zachowań są podane poniżej, niebawem wykorzystując zebrany bagaż doświadczeń chcemy zrobić kolejny krok naprzód, nadal budować markę w tym jej rozpoznawalność i zrobić użytek z tych 5,6 mln odsłon pucharowych tekstów w sezonie 2022/2023.

Przewidywalność treści

Mecze co 3-4 dni rozgrywane systemem niedziela-czwartek-niedziela-czwartek-niedziela-czwartek doprowadziły do sztywnego harmonogramu, w którym przewidywalność treści dla stałego internauty KKSLECH.com była wysoka. Mianowicie z góry było wiadomo, że np. w poniedziałek po spotkaniu ligowym pojawią się artykuły wyłącznie na temat niedzielnego meczu, we wtorek od 12:00 będzie już więcej treści pucharowych, w środę rano „Warto wiedzieć” a wieczorem „zapowiedź meczu”. W skrócie łatwo było przewidzieć, kiedy i mniej więcej o której pojawi się tekst z konkretnego cyklu na KKSLECH.com. Już w tym tygodniu przewidywalność materiałów jest mniejsza. Choćby tego artykułu do wczoraj nikt się nie spodziewał.

Brak publicystyki

Mecze w Europie wypchnęły z KKSLECH.com publicystkę. Odcinki cyklu „Na chłodno” były publikowane głównie podczas przerw na kadrę, zniknęły poniedziałkowe „Pyry z gzikiem”, bo po prostu nie było na nie czasu ani miejsca przy sztywnym harmonogramie. Od miesięcy na KKSLECH.com nie było tekstów opiniotwórczych, królowały za to artykuły czysto informacyjne, w których nie było żadnych kontrowersji. Patrząc na statystyki „Pyr z gzikiem” czy „Na chłodno” chcecie czytać materiały z tych cykli, są one popularne, wielu kibiców tęskni za publicystyką w tym opiniotwórczymi tekstami, które za chwilę wrócą na stałe. „Na chłodno” ma pojawić się w piątek, „Pyry z gzikiem” planujemy tradycyjnie na poniedziałek.

Liczba opublikowanych artykułów na temat rozgrywek/danego przeciwnika:

Liga Mistrzów – 82
Liga Konferencji – 493
Dwumecz z Bodo/Glimt – 61
Dwumecz – Fiorentiną – 46
Dwumecz z Karabachem – 44
Dwumecz z Djurgarden – 42
Dwumecz z Dinamem – 41
Dwumecz z Vikingurem – 39
Dwumecz z Austrią – 36
Dwumecz z Villarrealem – 35
Dwumecz z Dudelange – 34
Dwumecz z Hapoelem – 33

Mniej dyskusji

Więcej profesjonalnych, „spokojnych” tekstów informacyjnych na temat gry Lecha Poznań w Europie to mniej dyskusji na łamach witryny. Większość użytkowników dyskutowało głównie w „Śmietniku Kibica”, wcale lub jedynie w raportach meczowych. Często mała liczba komentarzy pod danym newsem nie oznacza niskiej liczby czytań, po prostu przy okazji artykułu czysto informacyjnego nie ma za bardzo co skomentować lub o czym dyskutować.

Duże wahania

Przewidywalność treści spowodowała duże wahania jeśli chodzi o liczbę odsłon. Dzienna liczba użytkowników strony to zupełnie coś innego niż liczba odsłon. Przykładowo w czwartki czy w niedzielę serwis KKSLECH.com notował nawet 300% więcej odsłon aniżeli w „martwe” dni takie jak poniedziałek, środa czy sobota, która jest najgorszym dniem w tygodniu (najmniej użytkowników + najmniej odsłon). Teraz po zakończeniu przez Lecha Poznań gry systemem niedziela-czwartek-niedziela-czwartek-niedziela-czwartek liczba użytkowników i odsłon w poszczególne dni nie powinna aż tak mocno spadać. Nieprzewidywalność harmonogramu wiadomości ma to zmienić.

Im mniej medialny rywal tym lepiej

Patrząc na statystyki przedstawione Wam wczoraj największym zainteresowaniem cieszą się pucharowe artykuły na temat rywali w eliminacjach oraz w fazie pucharowej. W dodatku im słabszy na papierze, mniej medialny przeciwnik tym lepiej dla nas. Ekip z Gruzji, Azerbejdżanu czy nawet z Norwegii nikt nie zna, nikt nie kojarzy zawodników pucharowych rywali Lecha Poznań czy sposobu, w jakim grają ci przeciwnicy. Tylko na KKSLECH.com można było dowiedzieć się konkretów na temat m.in. Dinama Batumi, Bodo/Glimt czy Karabachu Agdam. Z Fiorentiną był problem, bowiem tego typu przeciwnikami zajmują się ogólnopolskie media, różnego rodzaju eksperci, serwisy takie jak Onet zabierające nam osoby zainteresowane grą Lecha Poznań z bardziej medialnym przeciwnikiem. Ekip ze wschodu, z północy czy Europy Środkowej nikt nie zna, wiedza innych polega jedynie na wycenach Transfermarktu, my na tej niewiedzy korzystaliśmy.

Na temat którego pucharowego rywala teksty cieszyły się największym zainteresowaniem?

Karabach Agdam – 613 tys. czytań
Villarreal CF – 377 tys. czytań
Djurgarden Sztokholm – 344 tys. czytań
Vikingur Reykjavik – 319 tys. czytań
Bodo/Glimt – 310 tys. czytań
Austria Wiedeń – 308 tys. czytań
ACF Fiorentina – 303 tys. czytań
Dinamo Batumi – 187 tys. czytań
Hapoel Beer-Sheva – 166 tys. czytań
F91 Dudelange – 159 tys. czytań

Nie samymi pucharami człowiek żyje

Nie samymi pucharami kibic żyje – To hasło pozostanie z nami po sezonie 2022/2023. Nie wszyscy kibice Lecha Poznań zaglądający na KKSLECH.com są zainteresowani europejskimi pucharami, trzeba mieszać tematy, żeby zainteresować jak największą liczbą osób treściami pojawiającymi się na łamach serwisu. I przez to już niebawem powstanie pierwszy, nieprofesjonalny cykl w nieco innym, niezbyt pasującym do nas stylu, który na pewno zainteresuje wszystkich użytkowników. Również tych starszych powyżej 30 lat, których jest tutaj najwięcej.

Mniej tekstów na temat ligi

Europejskie puchary będące solą piłki nożnej wypchnęły z KKSLECH.com nie tylko publicystykę czy inne opiniotwórcze artykuły. Europa miała priorytet, Ekstraklasa była dotąd w cieniu stąd mało tekstów na temat ligowych rywali Lecha Poznań czy samej Ekstraklasy. Sezon 2022/2023 pokazał jednak, że wielu z Was mocno interesuje to, co dzieje się w lidze, na pewno zostaną wyciągnięte wnioski z tych rozgrywek, w przyszłym sezonie (a na pewno latem) newsów na temat ligi lub krajowych przeciwników będzie trochę więcej.

Ile czasu zajmowało tworzenie pucharowego tekstu na temat danego rywala?

„Przegląd kadry rywala” – ok. 7-10 godzin (ok. 2,5 godziny na zredagowanie tekstu)
„Od jeszcze innej strony” – ok. 3,5 godziny
„Przed meczem” – ok. 2 godzin
„Warto wiedzieć” – ok. 1,5 godziny
„Zapowiedź” – ok. 45 minut

Zwykły/inny artykuł dotyczący przeciwnika – ok. 2,5 godziny

Ciężko przewidzieć składy

Grając co 3-4 dni ciężko było przewidzieć wyjściowe składy Lecha Poznań na niedzielne mecze ligowe. Dużo zależało od zmęczenia piłkarzy, rotacji, mikro-urazów, często sam trener do końca nie wiedział, z kogo będzie mógł skorzystać. Tworząc sobotnie zapowiedzi meczu nieraz trzeba było strzelać, czasami trafiło się wszystkie nazwiska, innym razem były 3-4 błędy. Tworząc przewidywany skład na niedzielę braliśmy pod uwagę różne sprawy i rzeczy takie jak liczba minut danego zawodnika w poprzednich dwóch spotkaniach.

Wyższe koszty utrzymania serwisu

Więcej meczów co 3-4 dni to frajda, możliwość rozwoju i widok KKSLECH.com tętniącego Lechowym życiem. To też dużo wyższe koszty utrzymania serwisu, które od miesięcy są rekordowe nie tylko przez inflację. Obsługa techniczna, dojazdy na mecze, eksploatacja prywatnego sprzętu autorów. To wszystko kosztuje, a reklamy widoczne na tej witrynie nie zawsze wszystko rekompensują. Korzystając z okazji warto przypomnieć Wam, że reklamy nie wiszą tutaj dla ozdoby czy do tego, by utrudnić kibicom przeglądanie serwisu.

Przebudowa strony w toku

Zebrany bagaż doświadczeń od 5 lipca 2022 do 20 kwietnia 2023 pomoże nam udoskonalić witrynę nie tylko pod względem treści. Kto stoi w miejscu ten się cofa, dlatego szykujemy kosmetyczne zmiany, ale na nieco mniej popularnej wersji komputerowej KKSLECH.com. Tzw. „news dnia” będzie większy, witryna będzie poszerzona, większą przestrzeń na stronie zajmą wiadomości. Lifting zostanie wprowadzony w ciągu kilku najbliższych tygodni.

>> 575 materiałów w niezapomnianym sezonie

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

7 komentarzy

 1. Bigbluee pisze:

  A jak wspomoc serwis? Była chyba kiedyś jakaś strona i pamiętam nawet że chyba dane do przelewu latały „po Śmietniku”, jakkolwiek to brzmi 🙂 Z pozycji telefonu trudno odnaleźć miejsce na stronie gdzie są dane dotyczące wsparcia serwisu.

  • KKSLECH.com pisze:

   Wystarczy okazać zainteresowanie reklamami każdej doby. To zajmuje 5 sekund.

   • Bigbluee pisze:

    Przez zainteresowanie macie na myśli klikanie w nie czy wystarczy samo wyświetlenie po wejściu na stronę?

  • Pawelinho pisze:

   Ja bym na waszym miejscu poważnie rozważył patrona 5 zł, 10 zł, 15 zł, 20 zł lub inne progi – to tylko przykład jakich wiele. Ja np wolałbym płacić xx zł niż męczyć się z reklamami, a i jakby nie patrzeć większość stałych użytkowników strony też by na to przystało. Już raz swego czasu o nawet pisałem, że warto rozważyć taką formę wsparcia. Niestety problem z reklamami jest taki, że później gugle zbiera dane i notorycznie wyświetla niechciane treści.

 2. Hazaj pisze:

  Zmieńcie, uproście logowanie by nie trzeba było 2x błąkać się po „klikach”.

 3. Pawelinho pisze:

  Mi osobiście tej publicystyki w czystej postaci tzn „na chłodno” czy „pyr z gzikiem” brakuje bo na nie oprócz meczów czeka się najbardziej, ale to nie oznacza, że nie czytam innych artykułów związanych z samym meczem czy już po samem spotkaniu. Ja z onetu nie korzystam bo naprawdę szkoda czasu na to dziadostwo, o którym nie mam dobrego zdania (nimi się po prostu brzydzę).

  • Ołówek pisze:

   Zgadzam się z kolegą, zimne dane można wyczytać na flashscore, a aktualności związane z Lechem napisane przez brata po szalu się czyta z wielką chęcią i zapałem.