Istotne przed wiosną

Dokładnie za tydzień piątek, 9 lutego, o godzinie 18:00 zostanie zainaugurowana piłkarska wiosna 2024 w PKO Ekstraklasie. Dzień później o 20:00 do ligowej rywalizacji wróci Lech Poznań, który wiosną powalczy o tytuł Mistrza Polski. Cel minimum? Drugi z rzędu brązowy medal + awans do europejskich pucharów.

Przed wiosną 2024 jest kilkanaście rzeczy, ciekawostek czy informacji na temat samej PKO Ekstraklasy lub Kolejorza, o których warto wiedzieć, pamiętać bądź wiedzieć przed zbliżającymi się zmaganiami w naszej lidze. O wszystkim, co najistotniejsze piszemy poniżej.

Wiele tygodni grania – Lech Poznań tej wiosny będzie rywalizował od 10 lutego do 25 maja. Kolejorz u siebie rozegra 8 lub 9 spotkań. Aż 3 mecze przy Bułgarskiej odbędą się w lutym.

Arcyważny luty – Luty zdecyduje o tym, czy w ogóle będzie o co walczyć w maju. Na starcie wiosny 2024 podopieczni Mariusza Rumaka zmierzą się z Zagłębiem, Jagiellonią (na wyjeździe), ze Śląskiem i z Pogonią w Pucharze Polski. W pierwszej połowie marca łatwiej nie będzie – wyjazdy do Częstochowy oraz Zabrze.

Po dwa wyjazdy – Marzec i kwiecień będzie trudny. Na początku marca lechitów czekają 2 z rzędu wspomniane wyjazdy do Częstochowy i Zabrza, później w kwietniu do Krakowa oraz Łodzi.

Minimum 16 meczów – Lech wiosną 2024 rozegra minimum 16 meczów na 2 frontach, w tym 15 ligowych. Ta liczba się zwiększy, gdy poznaniacy przejdą Pogoń Szczecin w Pucharze Polski. Wiosną rozegramy maksymalnie 18 spotkań.

Ponownie kończymy u nas – Sezon 2023/2024 potrwa do soboty, 25 maja. Ekstraklasa SA nie podała jeszcze dokładnej godziny zakończenia rozgrywek, ale w poprzednich latach ostatnie kolejki rozgrywano po 17:00. Na koniec podejmiemy u siebie Koronę, 2 dni później w Warszawie odbędzie się jeszcze gala Ekstraklasy oficjalnie kończąca sezon 2023/2024.

Podium to minimum – Trzeci po jesieni Lech traci do podium aż 8 oczek. O tytuł będzie trudno, Lech musi patrzeć przed siebie, ale też za siebie, gdzie czyhają pucharowicze, w tym obecny Mistrz Polski. Wiosną walka o europejskie puchary zapowiada się arcyciekawie.

Lider często był mistrzem – W ostatnich 12 sezonach lider podczas przerwy zimowej był pierwszy na koniec rozgrywek Ekstraklasy łącznie 8 razy. Od rozgrywek 2011/2012 pierwszy zespół po rundzie jesiennej nie był mistrzem tylko w sezonach 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 i 2018/2019. Śląsk da radę? Wielu wątpi w tytuł dla wrocławian.

Wiosna będzie lepsza? – Od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku Lech na 21 sezonów lepszy był wiosną niż jesienią łącznie 10 razy. Ostatni raz ugraliśmy wiosną więcej punktów niż jesienią i poprawiliśmy swoją lokatę w sezonie 2019/2020.

Jedna przerwa na kadrę – Tej wiosny tradycyjnie czeka nas jedna przerwa na kadrę. Przed nią 15-17 marca zagramy u siebie z Wartą Poznań, po niej w Mielcu ze Stalą.

Będą pauzy – Sytuacja kartkowa w Lechu Poznań jest nieciekawa. Kristoffer Velde w 20. kolejce nie zagra, dwóch środkowych pomocników jest zagrożonych, kolejne pauzy są nieuniknione.

Żółte kartki w sezonie 2023/2024:
7 – Murawski, Karlstrom
4 – Ishak, Velde
2 – Szymczak, Andersson, Czerwiński, Milić, Douglas, Hotić, Marchwiński
1 – Bednarek, Sousa, Dagerstal, Sobiech, Ba Loua, Gholizadeh, Blazić, Salamon, Mrozek

Czerwone kartki w sezonie 2023/2024:
1 – Murawski, Karlstrom

Zapracować na więcej wyróżnień – Lechici jesienią bardzo rzadko byli wyróżniani przez Ekstraklasę SA, w 19 kolejkach rundy jesiennej wyróżnionych było tylko 8 różnych zawodników (łącznie 14 razy). Wiosną wypada zapracować na więcej wyróżnień.

15, 3 i 1 – Jesienią 2023 zespół Lecha Poznań po 15 ligowych meczach miał wyższe posiadanie piłki od rywala, po 3 spotkaniach mniejsze i raz takie same, jak przeciwnik.

Niedaleko do limitu – Lech jest jednym z pięciu klubów w Ekstraklasie 2023/2024, który nie zapunktował jeszcze w Pro Junior System (więcej -> TUTAJ). Lech w tym sezonie raczej nie otrzyma dodatkowych pieniędzy na szkolenie, ale raczej uniknie grzywny od PZPN. Młodzieżowcy Kolejorza podczas jesieni 2023 rozegrali ponad 2200 minut, zatem do spełnienia zasad regulaminu PZPN brakuje nam wiosną niespełna 900 minut.

Podium od tygodni – Kolejorz jest trzeci nieprzerwanie od 8 kolejek, ale aktualnie ma rekordową stratę do lidera (8 punktów). Jesienią 2023 podopieczni Johna van den Broma byli na pudle po 11 z 19 kolejek. Mariusz Rumak ma powalczyć o coś więcej.

O 19 medal – W sezonie 2023/2024 nasz zespół ma szansę na 19 medal Mistrzostw Polski w historii klubu. Trzeba zdobyć minimum brąz, by nie przegrać całkowicie tych rozgrywek.

Lepiej gramy z dołem – Delikatnie pisząc – jesienią Lech nie za bardzo umiał grać z czołówką. Z konkretnych rywali walczących o najwyższe cele pokonał tylko Rakowa (4:1 u siebie). Wiosną to musi się zmienić, jeśli poznaniacy chcą ugrać co najmniej awans do europejskich pucharów.

Punkty zdobyte z miejscami 2-9: 10 pkt. (2-4-3, 12:16)
Punkty zdobyte z miejscami 10-18: 23 pkt. (7-2-1, 20:9)

6 i 13 – Jesienią 2023 zespół Lecha Poznań najwięcej goli w lidze (6 bramek) strzelił między 41 a 50 minutą gry. Do siatki rywali trafiało 13 różnych piłkarzy.

Lech poprawi średnią? – Podczas ligowej jesieni średnia liczba widzów przy Bułgarskiej wyniosła 21280 kibiców na mecz (3 rezultat w Ekstraklasie). Realnie patrząc jest szansa poprawić wiosną ten wynik.

Czy w końcu się uda? – Nie samą Ekstraklasą człowiek żyje. Według bukmacherów Lech to faworyt do zdobycia Pucharu Polski, na który czeka od prawie 15 lat. Do występu na Stadionie Narodowym dnia 2 maja 2024 pozostały tylko 2 kroki.

Kto będzie liderem Lecha wiosną? – W PKO Ekstraklasie 2023/2024 najlepsze liczby wykręcił jesienią Kristoffer Velde (7 goli + 4 asysty), który w Lechowej klasyfikacji ligowej wyprzedził Mikaela Ishaka, Filipa Marchwińskiego, Adriela Ba Loua czy Joela Pereirę.

Kristoffer Velde wciąż może być najlepszy – W Ekstraklasie 2023/2024 na razie najbardziej eksploatowanym lechitą jest na Kristoffer Velde, który jesienią spędził na boiskach 1533 minuty. Wystąpiło łącznie 25 piłkarzy. Wiosną zadebiutuje któryś z wychowanków? To się okaże.

Wszystkie mecze w C+ – Wiosną 2024 wszystkie mecze PKO Ekstraklasy pokaże platforma Canal Plus i tylko na jej kanałach będzie można oglądać Lecha Poznań w akcji.

VAR wciąż obecny – W nowej rundzie wiosennej na każdym z meczów ponownie będzie obecny system VAR. Za obsadę sędziowską odpowiada PZPN, który w czwartek przed każdą kolejką publicznie będzie ogłaszał sędziów danego spotkania, w tym tych z wozu VAR.

Komplet materiałów na KKSLECH.com – Wiosną 2024 materiały meczowe i pomeczowe na KKSLECH.com będą identyczne, jak np. jesienią. Przedmeczowe raporty z Bułgarskiej będą startowały 1,5 godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego, po meczach tradycyjnie będzie można wystawić oceny, będą wnioski, „Oko na grę”, plusy i minusy czy materiały z cyklu „Dogrywka”.

Dokładne terminy około miesiąc przed – Ekstraklasa SA dokładne terminy spotkań ustala miesiąc przed daną kolejką. Aktualnie znamy plan gier do 24. kolejki, do meczu z Górnikiem w Zabrzu 9 marca.

Ekstraklasa na YT – Skróty i gole z wszystkich ligowych meczów za darmo będzie można oglądać na kanale Ekstraklasy na YouTube. Dzięki temu choćby bramki szybko dotrą do każdego kibica.

Nadal 5 zmian – W rundzie wiosennej sezonu 2023/2024 na ławce rezerwowych ponownie mogło usiąść aż 9 zawodników. Tym samym kadry meczowe niektórych drużyn będą liczyły łącznie 20 piłkarzy, choć posadzenie aż 9 rezerwowych na ławkę nie jest obowiązkowe. Trenerzy znów będą mogli przeprowadzić aż 5 zmian, aczkolwiek w wyznaczonych okresach (w czasie połowy góra 2 razy i raz w przerwie).

Ta sama piłka – Wiosenne mecze Ekstraklasy 2023/2024 będą rozgrywane piłką firmy „Adidas” o nazwie „Oceaunz”. Tymi piłkami lechici ostatnio trenowali rozgrywając dwa sparingi.

Znany podział miejsc – Lech Poznań w razie awansu do europejskich pucharów sezon 2024/2025 na arenie międzynarodowej zacząłby w dniach 9-11 lipca (w razie wywalczenia trofeum) lub 25 lipca. Po reformie UEFA 2024-2027 wicemistrz kraju i trzeci zespół w Ekstraklasie 2023/2024 grę w europejskich pucharach 2024/2025 zacznie od II rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji a triumfator Pucharu Polski od I fazy kwalifikacyjnej, ale Ligi Europy. Mistrz Polski walkę o Champions League zacznie za to I rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, jednak możliwe jest jeszcze korzystne przesunięcie, wtedy najlepszy klub w trwającym sezonie Ekstraklasy rozpocząłby grę w europejskich pucharach od II fazy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów.

Miliony do zgarnięcia – Wiosną do zgarnięcia są miliony złotych premii do Ekstraklasy SA. Lech za awans do europejskich pucharów zgarnąłby sumę pomiędzy 21,5 a 25 milionów złotych.