Bliżej klubowej historii

102. rocznica założenia Lecha Poznań jest dobrym momentem, by dzień 19 marca 2024 roku poświęcić na powrót do przyjemnej Lechowej historii. Dla wielu kibiców jest ona na wyciągnięcie ręki, bowiem w stolicy Wielkopolski są rzeczy, które warto odwiedzić i zobaczyć je nie tylko na zdjęciach KKSLECH.com.

Trwa marcowa przerwa na kadrę, prędzej czy później do Poznania przyjdzie wiosna, więc może dobrym pomysłem będzie np. wybranie się na ruiny dwóch starych stadionów Lecha? To nie wszystko. Pod stadionem mamy lokomotywę, jest trasa wśród klubowych legend czy muzeum Kolejorza znajdujące się pod I trybuną obiektu przy Bułgarskiej. W Poznaniu nie brakuje rzeczy, które przypomną Wam o ponad 100-letniej historii Lecha.

LOKOMOTYWA NA STACJI BUŁGARSKA

Już od października 2016 roku nieopodal ulicy Bułgarskiej stoi wielka, 130-tonowa lokomotywa Ty51-183 mająca 23 metry długości i 4,5 metra wysokości. Lokomotywa jest na drodze wielu kibiców Kolejorza podążających na mecze Lecha Poznań, jest jednym z symboli naszego klubu, z którym kibice chętnie się identyfikują. Lech Poznań to w końcu Kolejowy Klub Sportowy sponsorowany przez wiele lat przez kolej. Na KKSLECH.com znajduje się specjalny dział na temat lokomotywy przy Bułgarskiej, z którego można się wiele dowiedzieć. Polecamy -> TUTAJ.

TRASA WŚRÓD LEGEND

W marcu przed obchodami 100. rocznicy Lecha Poznań tereny wokół stadionu przy Bułgarskiego mocno wypiękniały. Nieopodal trybun w miejscach, które mijają kibice przychodzący na mecze Kolejorza stanęły świetnie widoczne kostki z wizerunkami zawodników, którzy znaleźli się w ogłoszonej 19 marca 2022 roku jedenastce 100-lecia naszego klubu. Bardzo czytelne, duże kostki z wizerunkami czołowych piłkarzy Lecha Poznań zawierają krótkie opisy ich osiągnięć czy daty, w których zawodnicy występowali w niebiesko-białych barwach. Jedenastka 100-lecia zawiera graczy, których dało się rozstawić w systemie 1-4-4-2. Trasa wśród legend dostępna jest aż do dziś i to każdego dnia. Polecamy się nią przejść, a wcześniej dowiedzieć się o zasłużonych postaciach nieco więcej. Materiał -> TUTAJ.

null
null
null

RUINY STADIONU NA DĘBCU

Na KKSLECH.com znajduje się stary, nieco zapomniany i zaniedbany dział o starych stadionach Lecha Poznań -> TUTAJ. Jest w nim trochę o starym obiekcie Kolejorza na Dębcu, na którego ruinach powstały łącznie 3 materiały odpowiednio w roku 2009, 2014 i 2022. Ruiny obiektu na Dębcu, na którym tak naprawdę zaczęła się pisać historia Lecha Poznań stoją aż do dziś, nie ma już co prawda legendarnych kas biletowych, ale są jeszcze inne pozostałości takie jak powoli znikające trybuny. Może w wolnej chwili warto, aby ktoś z Was wybrał się tam na spacer? Obok nie brakuje torów i przyjeżdżających pociągów, dlatego to miejsca ma niesamowity klimat, który pachnie historią Kolejorza.


null
null
null

TABLICA POD STADIONEM NA DĘBCU

W kwietniu 2022 roku nieopodal ruin starego stadionu Lecha Poznań mieszczącego się przy ulicy 28 czerwca 1956r. odsłonięto pamiątkową tablicę. Tablica, która powstała we współpracy klubu z Urzędem Miasta ma przypominać mieszkańcom stolicy Wielkopolski o historii pewnego miejsca.

Dębiec to ważna dzielnica w historii dzisiejszego Lecha Poznań, bo to tam w sierpniu 1920 roku powstała Lutnia oficjalnie zarejestrowana 19 marca 1922 roku. Od 1934 roku poznaniacy mieli już swój stadion na terenie należącym do PKP. Przed laty kolej będąca sponsorem klubu przekazał hektary ziemi znajdujące się wśród torów kolejowych, gdzie powstał obiekt mogący pomieścić 20-25 tysięcy ludzi służący naszym zawodnikom przez kilkadziesiąt lat.

Stadion przy ulicy 28 czerwca 1956r. widział wiele. Sezony, w których Lech Poznań pierwszy raz uplasował się na ligowym podium, rekordowe wygrane w Ekstraklasie (dawniej I-lidze) czy występy zasłużonych zawodników w tym tercetu ABC. W latach 70-tych Kolejorz zaczął opuszczać legendarny obiekt, wraz z wzrostem zainteresowania kibiców rywalizował najpierw na starym stadionie Warty Poznań im. Szyca a później w latach 80-tych przeniósł się na Bułgarską. Przez zamknięcie obiektu przez PZPN niebiesko-biali na chwilę wrócili na Dębiec rozgrywając tam jedno spotkanie bez udziału publiczności w 1996 roku.

Od lat stary stadion Lecha Poznań popada w ruinę. Wały ziemne kurczą się, teren jest zarośnięty i stał się wysypiskiem śmieci. Był wystawiony na sprzedaż przez kolej, ale nikt nie zdecydował się go wykupić. W 2009 roku podczas naszej wizyty na Dębcu były tam jeszcze legendarne kasy biletowe, w 2015 roku już nie, w ich okolicach powstał parking pracowniczy, ostało się jedynie drzewo, które znajdowało się tuż obok tych kas. Wiosną 2 lata temu nieopodal parkingu na niewielkim skwerku stanęła mała, nierzucająca się w oczy pamiątkowa tablica informująca krótko o historii tego miejsca związanej z Kolejorzem.

Teren legendarnego obiektu jest mocno zaniedbany, ale wciąż widać, że kiedyś był tam stadion, są jeszcze murki od ławek, jest też mała budka komentatorska będąca po wyburzeniu legendarnych kas biletowych punktem rozpoznawczym dębieckiej areny. Przy okazji obchodów 100-lecia na jej koronie kibice Kolejorza odpalili setki rac, powstał również specjalny graf na 100-lecie klubu znajdujący się na murze za wspomnianą budką.

Upamiętniająca tablica i stary stadion Kolejorza na Dębcu (16.04.2022):

NIEOSIAGALNE FREKWENCJE NA STADIONIE WARTY

W starym, zaniedbanym dziale o starych stadionach Lecha Poznań jest też trochę zdjęć z 2009 roku i informacji o obiekcie Warty im. Szyca -> TUTAJ. To na nim w 1972 roku Lech Poznań ustanowił rekord frekwencji, spotkanie z Zawiszą Bydgoszcz o awans do dzisiejszej Ekstraklasy śledziło 60 tysięcy ludzi. Później w sezonie 1972/1973 na Kolejorza przychodziły tłumy kibiców, w całych rozgrywkach na obiekt Warty zwanym też stadionem 22 lipca w celu wspierania Lecha przyszło blisko 600 tysięcy ludzi. Ruiny starego stadionu Warty Poznań stoją aż do dziś przy ulicy Dolna Wilda.

Domowe mecze Lecha Poznań w Ekstraklasie i frekwencje na obiekcie Warty Poznań (sezon 1972/1973):

26.07.1972, Lech Poznań – Legia Warszawa 1:0 (45000)
16.08.1972, Lech Poznań – Stal Mielec 3:0 (50000)
17.09.1972, Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec 2:1 (40000)
30.09.1972, Lech Poznań – Gwardia Warszawa 0:0 (40000)
22.10.1972, Lech Poznań – Polonia Bytom 2:1 (35000)
18.03.1973, Lech Poznań – ŁKS Łódź 0:1 (ok. 60000)
01.04.1973, Lech Poznań – ROW Rybnik 0:0 (55000)
15.04.1973, Lech Poznań – Wisła Kraków 3:0 (50000)
06.05.1973, Lech Poznań – Ruch Chorzów 0:0 (40000)
20.05.1973, Lech Poznań – Odra Opole 2:0 (ok. 60000)
10.06.1973, Lech Poznań – Zagłębie Wałbrzych 0:0 (30000)
24.06.1973, Lech Poznań – Górnik Zabrze 0:0 (45000)

null
null
null
null

MUZEUM LECHA POZNAŃ PRZY BUŁGARSKIEJ

W grudniu 2022 roku pod I trybuną obiektu przy Bułgarskiej otwarto długo oczekiwane muzeum Lecha Poznań. Muzeum Kolejorza usytuowane jest na dole I trybuny pomiędzy salą konferencyjną a tunelem prowadzącym na murawę. Ma powierzchnię nieco ponad 100 metrów kwadratowych, w naszej galerii z otwarcia muzeum znajdziecie wiele eksponatów, które tam się znajdują. Muzeum jest oczywiście czynne dla wszystkich chętnych kibiców, więcej o nim m.in. w specjalnym dziale na KKSLECH.com -> TUTAJ. Marcowa przerwa na kadrę to na pewno dobry czas, by wybrać się na stadion i zapoznać się z historią Lecha Poznań.

Muzeum Lecha Poznań na zdjęciach KKSLECH.com (19.12.2022):

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz