Kibice chcą pomóc Buriciowi. Walczą o paszport dla Jasia

buricJasmin Burić to w obecnej drużynie Lecha Poznań zawodnik z największym stażem. Niespełna 30-letni Bośniak gra w Kolejorzu już od grudnia 2008 roku. Przez 7 lat zdobył wraz z naszym klubem choćby 2 Mistrzostwa Polski, Superpuchary Polski czy 3-krotnie wystąpił w fazie grupowej europejskich pucharów. Mimo to, wciąż nie otrzymał polskiego obywatelstwa.


Jasmin Burić to jeden z bardziej utytułowanych bramkarzy w blisko 95-letniej historii Lecha Poznań i przy okazji jeden z lepszych obcokrajowców. Szybko nauczył się języka polskiego. Zżył z Lechem, Poznaniem oraz całą Wielkopolską. Już nieraz pokazał, że jest prawdziwym lechitą. Po zdobyciu Mistrzostwa Polski w 2015 roku wskoczył na bramkę odpalając racę. Za to jesienią będąc rezerwowym wbiegł na murawę doskakując do Arkadiusza Malarza, który podduszał Dawida Kownackiego. Za ten czyn został ukarany 3 meczami pauzy, ale jak sam przyznał – zrobiłby to jeszcze raz czym zyskał jeszcze większy szacunek.

null

Jasmin Burić to jeden z ulubieńców poznańskiej publiczności. Jego nazwisko było już niejednokrotnie skandowane przez kibiców na stadionie. Niespełna 30-letni bramkarz to wzór obcokrajowca. Od wielu miesięcy z pomocą klubu ubiega się o polskie obywatelstwo, lecz bezskutecznie. Mówi po polsku, czuje się w Poznaniu świetnie, płaci tutaj podatki, mieszka, jednak mimo usilnych starań jego wnioski o paszport są odrzucane. Sytuacja coraz mocniej irytuje, więc za pomoc prawdziwemu lechicie wzięli się kibice Kolejorza.

W internecie w tym głównie na Twitterze została zapoczątkowana akcja pod hashtagiem #PaszportdlaJasia. Ma ona za zadanie zwrócić uwagę na problem, dać wsparcie samemu zawodnikowi i przyspieszyć sprawę Jasmina Buricia, który już od wielu miesięcy czeka na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa. Akcja zapoczątkowana przez kibiców przynosi już efekty, bowiem sprawą zainteresowali się poznańscy politycy. Jeden z nich rozpoczął już nawet działania w sprawie paszportu dla golkipera Kolejorza.

W sprawę pomocy Jasminowi Buriciowi zaangażował się również zastępca prezydenta Poznania w pełni popierając całą akcję:

Warto dodać, że w Lechu Poznań znajduje się obecnie 3 piłkarzy spoza Unii Europejskiej (Jasmin Burić, Abdul Aziz Tetteh i Volodymyr Kostevych) podczas gdy przez niepoważne przepisy PZPN-u w jednej chwili na boisku może przebywać tylko 2 piłkarzy spoza UE. Brak paszportu dla Jasmina Buricia i odrzucane wnioski mogą dziwić. Od lat obywatelstwa naszego kraju dostają w końcu przypadkowe osoby, które nie znają języka lub na siłę chcą się dostać do reprezentacji Polski w różnych dyscyplinach, żeby tylko coś zarobić.

null

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 61

 1. Judi napisał(a):

  Taki radovic obywatelstwo ponoć dostał, a Jasiu musi się męczyć…

 2. xYdem napisał(a):

  Radovic gra w Warszawie ;P

 3. Lucas z Powiatu gostyńskiego napisał(a):

  dokladnie taki radovic ma obywatelstwo a Buric nie i czemu tak? bo to legionista? bo gra w ległej?

 4. oko napisał(a):

  Dla mnie to jest skandal bo nie wiem co trzeba zrobić by strać się obywatelem tego kraju? Płaci tu ogromne podatki, mówi po polsku mieszka od wielu lat i co jeszcze trzeba zrobić? Arboleda mieszkał tu całe dorosłe zycie i chyba do końca nie dostał obywatelstwa, więc szkoda gadać

  • Soku napisał(a):

   Z Mańkiem było inaczej, chciał się bocznymi drzwiami do repry dostać. Inna sprawa, że mu się i tak należało, pograł u nas trochę, a do kompletu dla Kolumbijczyka nauczenie się polskiego jest zdecydowanie trudniejsze niż dla zawodnika np. z Bałkanów. Do dzisiaj ma za to u mnie spory szacun. :-)

   Popieram całym sercem obywatelstwo dla Jasmina, bo to super chłopak jest. I do tego nasz chłopak, swój.
   :-)

  • oko napisał(a):

   Ale czy chciał się do repry dostać to jest poboczny wątek. Wtedy też juz wchodził ten przepis o obcokrajowcach z poza uni tylko zdeje się mogło ich być 3 czy 4. Przyjdzie jakis ukrainiec będący rok w polsce coś pogada o wojnie i dostanie od razu bo zrobi się na złość ruskim. A Polski obywatel bo tak trzeba nazwać Jasia musi prosić o co co powinno być oczywiste że mu się należy. Bo jak już Jasiu nie jest nasz to ja nie wiem kto jest nasz

  • Soku napisał(a):

   Nie do końca się zgodzę.
   „Szewa” w KSG jest już ponad 4 lata, swego czasu nawet dostał wezwanie na ichniejszą wersję WKU, ale na całe szczęście ominęła go ta przyjemność.
   W klubie mają zagwozdkę, bo albo gra Ołeksandr, albo Armin Cerimagić. Tego drugiego zresztą planują wyeksportować.
   Ukraińcy wcale nie mają tak różowo.

 5. mario napisał(a):

  Burić zasługuje na polski paszport daleko bardziej, niż pewnie 80% tych, którzy go dostają. Aż mi wstyd za debili, którzy Go wciąż tak traktują. Powoli robi się to upokarzające.
  Dajcie mu qrwa wreszcie ten paszport!

 6. siwus89 napisał(a):

  Jasiu mieszka w Polsce od 9 lat,świetnie mówi po Polsku,na każdym kroku identyfikuje się z Poznaniem więc co jeszcze musi zrobić? Lepiej dać na szybko obywatelstwo jakimś farbowanym lisom którzy chcą grać dla kadry żeby zaistnieć na Mundialach,a pozniej i tak mają ją dupie.

 7. slawek napisał(a):

  Trzymam oczywiście kciuki za sprawę, ale obawiam się że przyczyną tego stanu rzeczy może sytuacja ze zdjęcia, które opublikowała tu redakcja i w związku z tym art. 21 pkt 4 ustawy o obywatelstwie. Oczywiście ma to charakter tylko opinii, a decyzja jest uznaniowa więc trzeba naciskać:)

  • mario napisał(a):

   jakie zdjęcie masz na myśli, bo nie pamiętam?

  • slawek napisał(a):

   Jak siedzi na poprzeczce po zdobyciu MP 2015.

  • mario napisał(a):

   a to, myślałem, że było coś innego. No to rzeczywiście „problem”.

  • slawek napisał(a):

   Dla nas „problem”, ale dla organów, które decydują o przyznaniu obywatelstwa popełnienie przez cudzoziemca przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego z urzędu może już stanowić problem. Nie mam wiedzy, ale innego powodu nie widzę niż negatywna opinia np. KGP.
   Musimy naciskać i trzymać kciuki za powodzenie sprawy.

  • mario napisał(a):

   może tak być

 8. Mouze napisał(a):

  Dla mnie to niezrozumiale ze Buric jeszcze nie ma obywatelstwa.Spełnia wszystkie wymogi aby dostać obywatelstwo nawet jeśli nie byłby piłkarzem.

 9. Mohito napisał(a):

  Z kolei Roger, który nie wiem czy opanował chociaż „dzień dobry” ma polski paszport. Absurd

  • KKs7 napisał(a):

   tam kit czy Roger opanował polski. Tamtejszy świętej pamięci prezydent nie nauczył się nazwiska Rogera, nawet Boruca przekręcił pamietacie?

  • Aabbee napisał(a):

   Kks7 a co ma piernik do wiatraka?

 10. Bart napisał(a):

  Tacy piłkarze jak Perquis, Obraniak, Guerreiro czy Olisadebe błyskawicznie dostali obywatelstwa a z Polską mają guzik wspólnego. A taki Burić spełnia wszystkie formalne wymogi, mówi biegle po polsku, mieszka tu od lat i planuje mieszkać jeszcze dłużej. Mimo to, dostaje odmowy. Dlaczego to tak? O co chodzi w tej uznaniowości?

  • bezjimienny napisał(a):

   Perquis i Obraniak nie dostali obywatelstwa. Dostali potwierdzenie obywatelstwa bo im się po przodkach należało- to jest zupełnie inna i dużo prostsza procedura.
   A Burić ? Burićowi się należy bo spełnia wszystkie wymagania i to w dużo lepszym stopniu niż 90% składających wniosek.

 11. Didavi napisał(a):

  Jeśli Jasiu paszport w końcu dostanie, bo zdecydowanie na niego zasługuje i stanie się to między innymi dzięki właśnie tej akcji i wsparciu nas kibiców to będę mega dumny i szczęśliwy, że jako kibice Lecha potrafimy „załatwić”, wesprzeć tak ważną nie tylko sportowo (to też istotne), ale i życiowo sprawę. Będzie to znaczyło, jak wielkie możliwości mamy. Już teraz świadczy to o tym jak bardzo zależy nam na Lechu i jego zawodnikach, jak bardzo potrafimy się zaangażować w słusznej sprawie i w momencie gdy przychodzi kolejny zawodnik bez paszportu, pokazujemy Rutkowskiemu, że my kibice możemy bardzo pomagać i wiele zrobić dla dobra Lecha. Aż chciałoby się napisać Mocni Razem :D :D

 12. Soku napisał(a):

  Jutro napiszę do wielkopolskiego wojewody (nieco bardziej przychylny niż Florek), a nuż też coś zadziała w temacie?

  #uwolnićmaćka, #spolonizowaćjasmina ! ;-)

 13. Ekstralijczyk napisał(a):

  Jeśli Burić nie dostanie w końcu paszportu to będzie bardzo nie fair , szczególnie , że wspominał jakoby po zakończeniu kariery są plany aby pozostać dalej w Polsce i być może pracować w klubie.

 14. JERICHO napisał(a):

  Jakiś czas temu siatkarz z Brazylii chciał zagrać dla reprezentacji i od ręki dostał obywatelstwo a tutaj spory kłopot i już drugie podejście. Niemal dekada w Polsce, płaci tu podatki, język zna więc w czym problem? Mam nadzieję, że ta raca odpalona na bramce nie będzie przeszkodą.

 15. bombardier napisał(a):

  Dlaczego w tej bardzo ważnej sprawie nie wypowiedział
  się oficjalnie zarząd? Chętnie poznałbym stanowisko
  i co do tej pory zrobili – TAKA BIAŁA KSIĘGA!

 16. OkO napisał(a):

  W czem problem?Wystarczy list motywacyjny+skromna darowizna dla O.Rydzyka i sprawy ni ma;>

  • OkO napisał(a):

   Aha i jeszcze jedno,powinen godoc,co jesy Katolik a nie mozolmanin.
   Wikipedia 2005
   Bosnia
   muzułmanie (45%),
   prawosławni (36%),
   katolicy (15%),

 17. Pawelinho napisał(a):

  To jest po prostu skandal skoro taki roger (benhałer go chciał) czy radović dostali obywatelstwo, a Jasmin Burić nie dostaje bo co? Bo gra w Lechu, a nie w jedynym słusznym klubie ze stolicy. To jest po prostu śmiech na sali. Burić po prostu na to zasługuje, aby mieć polski polski paszport co pozwoli zmniejszyć liczbę graczy z poza UE, a taką swoją cały ten przepis jest jednym wielkim wymysłem, który z rywalizacją sportową ma nie wiele wspólnego.

 18. RobertLech!!! napisał(a):

  Jasiu po prostu zasługuję na obywatelstwo. Dobrze mówi po polsku – żyję w tym kraju, odprowadza duże podatki.

 19. jack78 napisał(a):

  Trzymajmy kciuki żeby się udało. Ta akcja z hasztagiem naprawdę może przechylić szalę. Pamiętajmy, że według prawa jeśli tym razem wniosek zostanie odrzucony, Jasiu nie będzie mógł już ponownie się o nasze obywatelstwo ubiegać (to drugie podejście). Więc ciśniemy cały czas – #paszportdlaJasia !!!

 20. jack78 napisał(a):

  Ta akcja z hasztagiem naprawdę może przechylić szalę. Pamiętajmy, że według prawa jeśli tym razem wniosek zostanie odrzucony, Jasiu nie będzie mógł już ponownie się o nasze obywatelstwo ubiegać (to drugie podejście). Więc ciśniemy cały czas – #paszportdlaJasia !!!

 21. GROSZKINS napisał(a):

  Jak Jarek pozwoli to kto wie .

 22. J5 napisał(a):

  Oby się Jasiowi udało:)))

 23. KKs7 napisał(a):

  co grozi za przekoroczenie limitu obcokrajowców w meczu?, wie ktoś?, kurde by mógł dostać to obywatelstwo Jasiu, a może ten Kostewicz jakieś polskie korzenie wynajdzie

 24. mario napisał(a):

  jeśli włączą się w to politycy, to cienko to widzę. U nas w każdej sprawie ci z lewa robią na złość tym z prawa i odwrotnie. I nieważne o jaką sprawę chodzi. Tu chodzi o Lecha, więc nie cieszyłbym się na zapas. Oby to nie była niedźwiedzia przysługa. Tak, czy inaczej – szacunek dla Michała Górki, bo jak rozumiem, to on zapoczątkował sprawę na TT.

 25. Giacore napisał(a):

  Naciskać naciskać naciskać! Odszukajcie posła/senatora z waszego okręgu i naciskać naciskać naciskać.
  Z tego co się dowiedziałem, to wniosek leży już od jakiegoś czasu u PAD i wystarczy go podpisać. Także drodzy kibice najlepszego klubu w Polsce. Naciskać naciskać naciskać!

  • bolek napisał(a):

   PAD? A to jest ktoś?

  • Soku napisał(a):

   Widać od razu, że na Twitterze nie bywasz. Tam się trzeba w limicie znaków zmieścić – stąd Prezydenta Andrzeja Dudę tak właśnie skrócili. ;-)

  • bolek napisał(a):

   Znam ten skrót pytam tylko czy to jest ktoś….. Widać że skeczów Górskiego nie oglądasz. Wpisz w google ucho prezesa.

  • Soku napisał(a):

   Touche!
   Fakt, przeczytałem na spontanie i nie zauważyłem posmaczku ironii. Tak czy śmak, liczę że Jasiek dostanie co chce. :-)

 26. ole napisał(a):

  Tak swoja droga to Jachu cichaczem staje się pomału jedna z legend klubu. Ivan potrzebował mniej czasu bo jest bardziej ekspresyjny a Jasiu skromniejszy.
  A Djuka ma polskie obywatelstwo?

  • Pawelinho napisał(a):

   Chyba nie, ale za to ma podwójne obywatelstwo – Serbskie oraz Portugalskie obywatelstwo.

 27. Arek K. napisał(a):

  Musiałby przejść na chwilę do ległej to dostanie od ręki, a on przecież w LECHU gra.

 28. inny nick napisał(a):

  lenistwo warszawskich urzędnikow albo nieudolność

 29. xyz napisał(a):

  Za obywatela polskiego uznaje się:
  cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Polski co najmniej od 3 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, który posiada w Polsce stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego
  – czy Jasiu ma zezwolenie na pobyt stały? czy kupił mieszkanie/dom? jeżeli tak to dlaczego ma ubiegać się u prezydenta? nie może złożyć wniosku do wojewody?

 30. babol napisał(a):

  Powiem coś odważnego. On jest lepszym Polakiem nie Polakiem niż pewnie nie jeden z nas. Nauczył się naszego języka to po pierwsze. Żyje na naszej ziemi, szanuje nasze zwyczaje i zasady. To moim zdaniem fundamentalna sprawa. Nie rozumiem dlaczego nie dostał paszportu? Pewnie komuś się to nie podoba, robi na przeciw.

 31. Max Gniezno napisał(a):

  Tylko zeby nie bylo ze Prezydent bedzie sie chcial wykazac ze jednak wszystkiego nie podpisuje

  • tomasz1973 napisał(a):

   Strażnik długopisu podpisze wszystko co mu prezes podeśle i to najlepiej w nocy, tak więc trzeba to załatwić przez prezesa.

 32. Siódmy majster napisał(a):

  Jasiu wporzo gość więc chciałem też coś wygęgać ale wszystko już napisaliście.Może więc dodam tylko,że skoro Burić płaci podatki,a państwo polskie nie chce go usynowić, to należy płacić mu większe kwoty tych podatków czyli niech klub da Jasiowi… podwyżkę :))))Tak na poważnie to można też zauważyć,że większość ludzi z Bałkanów ma ciemne włosy i nieco śniadą karnację,a nasz bohater wygląda swojsko,nadwarciański blondynek, ot taki właśnie polski Jasiek, Maciek,Piotrek itp.Nawet więc sprawa wyglądu uprawnia Jasmina aby został Polakiem.Podobno nasza ojczyzna się wyludnia, starzeje więc do dzieła panowie politycy-zróbcie Polakiem młodego,wysportowanego człowieka z perspektywami na przyszłość.Przecież to jest proste!!!

 33. arek z Debca napisał(a):

  Kurde nie rozumiem tego, ponoc te nozowniki z kebaba mialy polskie paszporty a Jasiu nasz czlowiek nie moze miec? Absurd jakis.