Stadiony Ekstraklasy – część IV

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 piłkarskiej Ekstraklasy, zawodnicy poznańskiego Lecha zwiedzą łącznie piętnaście ligowych stadionów. Niektóre obiekty są dobrze znane graczom Kolejorza, ale będą również i takie, na które lechici zawitają po raz pierwszy.

Korzystając z okresu przerwy między rozgrywkami już w zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy krótki cykl materiałów składający się z łącznie czterech artykułów. W każdym z nich w krótki sposób będziemy przedstawiać po cztery ligowe stadiony, na które zawitają lechici w nadchodzącym sezonie 2011/2012. Dziś nadszedł więc czas na przedstawienie obiektów Podbeskidzia Bielsko-Biała, ŁKS-u Łódź, Lechii Gdańsk i na koniec Lecha Poznań.

Stadion Podbeskidzia Bielsko-Biała:
Oficjalna nazwa: Stadion Miejski (BKS Stal)
Pojemność: 4000
Sektor gości: brak sektora
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1400 lux

Po awansie Podbeskidzia do Ekstraklasy klub z Bielska-Białej ma olbrzymie problemy ze stadionem. Obiekt TSP składa się z zaledwie dwóch trybun, w tym jednej zadaszonej. Za jedną z bramek na ważniejsze mecze ustawiana była mini trybuna, która zwiększała pojemność obiektu do 4 tysięcy miejsc. To jednak beniaminkowi ligi dało niewiele i Podbeskidzie najprawdopodobniej pierwsze mecze rundy jesiennej rozegra w Wodzisławiu. Warto jednak zaznaczyć, że na obiekcie TSP trwa obecnie mały remont, w którym pomagają… kibice. Poza tym władze Bielska-Białej mają również w planach budowę od podstaw nowego stadionu.

Stadion ŁKS-u Łódź:
Oficjalna nazwa: Stadion ŁKS-u Łódź
Pojemność: 10000
Sektor gości: –
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1300 lux

Stadion ŁKS-u jest jednym z najbardziej zniszczonych i najbardziej wyeksploatowanych obiektów w naszym kraju. Stadion jest zamknięty, a konkretnie składa się z czterech trybun, choć o różnej wielkości. Obiekt ŁKS-u na chwilę obecną nie spełnia wymogów PZPN-u i łódzki klub jesienią będzie musiał występować w Bełchatowie. Mimo to, władze beniaminka ligi robią wszystko, by podreperować nieco swój obiekt tak, żeby ŁKS mógł wrócić na niego możliwie jak najszybciej.

Stadion Lechii Gdańsk:
Oficjalna nazwa: PGE Arena Gdańsk
Pojemność: 44000
Sektor gości: 2100
Koszt budowy: 775 mln zł
Oświetlenie: –

Już od początku nowego sezonu Ekstraklasy 2011/2012 gdańska Lechia ma grać na nowym, chyba najpiękniejszym polskim obiekcie przygotowanym specjalnie na Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Stadion o nazwie PGE Arena lub Baltic Arena budowany od 2008 roku będzie największym ligowym stadionem w Polsce, ale jednak nie z największym sektorem gości. Ten będzie mógł bowiem pomieścić podobną liczbę kibiców gości co sektor w Poznaniu, a bardzo dużo miejsca na obiekcie gdańszczan zabiorą bufory.

Stadion Lecha Poznań:
Oficjalna nazwa: Stadion Miejski
Pojemność: 43090
Sektor gości: 2150
Koszt budowy: 750 mln zł
Oświetlenie: 1960 lux

Stadion Lecha ze względu na setki niedoróbek, ciągłe zalania i problemy z murawą jest najsłynniejszym polskim stadionem. Obiekt wybudowany z myślą o Euro 2012 efektownie prezentuje się jedynie w świetle jupiterów, gdyż w dzień widać wiele fuszerek. Stadion Miejski jest też pierwszą teoretycznie gotową areną na Mistrzostwa Europy, choć na niej i wokół niej wciąż trwają różnego rodzaju prace wykończeniowe oraz remontowe.

>> Stadiony Ekstraklasy – część III
>> Stadiony Ekstraklasy – część II
>> Stadiony Ekstraklasy – część I

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com, last.fm, beskidia.pl, euro.gdansk.pl

3 komentarze

  1. Janek Tomaszewski pisze:

    Wie ktoś jakie prace trwają obecnie przy pomocy dźwigu na trybunach stadionu?

  2. cez pisze:

    rozbierają 1/4 dachu na potrzeby Red Buul X fighters

  3. Janek Tomaszewski pisze:

    Jesteś taki głupi, czy udajesz?