Przegląd kadry Vikingura Reykjavik

W czwartek o 20:45 czasu polskiego, czyli o godzinie 18:45 czasu lokalnego na sztucznej murawie kameralnego Víkingsvöllur zespół Lecha Poznań w temperaturze zaledwie +11°C zagra z Vikingurem Reykjavik. Zdobywca dubletu na Islandii w sezonie 2021 aktualnie pisze niezapomnianą pucharową historię i wciąż jest głodny kolejnych międzynarodowych sukcesów.



Vikingur Reykjavik to zupełnie inna drużyna od Stjarnan Gardabaer, która 8 lat temu czyhając na błędy Kolejorza pokonała go na Islandii 1:0, by po remisie w Poznaniu 0:0 wyeliminować Lecha Poznań w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy. Od 2014 roku islandzka piłka poszła mocno do przodu, sama drużyna Vikingura gra bardzo ciekawy futbol w czym nie ma nic dziwnego. W końcu trener małego klubu z Reykjaviku, Arnar Gunnlaugsson to były piłkarz m.in. Feyenoordu Rotterdam, FC Nurnberg, Sochaux, Boltonu, Stoke, Leicester czy Dundee. Islandczyk w latach 90-tych XX wieku posmakował więc europejskiej piłki i ten sam europejski styl gry od 3,5 roku wpaja zawodnikom Vikingura.

Aktualny wicelider tamtejszej ligi to drużyna, która potrafi utrzymać się przy piłce. Vikingur często atakuje na różne sposoby, szuka prostopadłych zagrań do dwóch napastników, w razie potrzeby może też nastawić na prostą grę skrzydłami czy kierować długie piłki za plecy obrońców. Zespół grający w systemie 1-4-4-2 czasami elastycznie przechodzi na ustawienie 1-3-5-2. Szkoleniowiec Vikingura Reykjavik stawia na ofensywę, lechici muszą być czujni i dobrze zorganizowani, bowiem w innym przypadku Islandczycy szybko wykorzystają zbyt wysokie ustawienie naszych obrońców czy przestrzeń w środku pola przez którą będą szukać prostopadłych podań. Poznaniacy nie mogą pozwolić, aby Vikingur swobodnie rozgrywał piłkę na naszej połowie, ten zespół stać na to, aby wdawać się w otwartą grę, a nawet narzucić Kolejorzowi swoje warunki.

Jednocześnie Vikingur potrafi być groźny przy okazji stałych fragmentów gry bitych m.in. przez lewonożnego Logi Tomassona. Czerwono-czarni nieźle egzekwowali stałe fragmenty choćby w czerwcowych preeliminacjach gromiąc wtedy Levadię Tallinn aż 6:1. Tamten pojedynek z Estończykami był niemalże perfekcyjny. Drużyna z Reykjaviku na sztucznej płycie swojego obiektu potrafiła zagrażać Estończykom zarówno po stałych fragmentach jak i z akcji, po prostopadłych podaniach oraz zastosowaniu pressingu na połowie przeciwnika. Oczywiście zespół, który po 30 latach we wrześniu ubiegłego roku odzyskał mistrzostwo ma także swoje mankamenty.

Vikingur Reykjavik bardzo słabo broni w bocznych sektorach boiska, Malmo FF niedawno 5 z 6 bramek strzeliło Vikingurowi właśnie po zagraniach/dośrodkowaniach ze skrzydeł. Defensywa często gra wysoko, obrońcy grają za daleko od przeciwnika popełniając proste błędy. Czerwono-czarni trwającym sezonie ligowym 2022 ponieśli dwie bolesne porażki przede wszystkim przez wyczyny swoich obrońców. Stjarnan Gardabaer triumfując 5:4 z łatwością wykorzystywał zbyt wysokie ustawienie obrony i boczne strefy, a aktualny wicemistrz oraz lider Besta deild karla w postaci Breidabliku wręcz ośmieszył obronę Vikingura Reykjavik łatwo wykorzystując dziecinne błędy w ustawieniu wygrywając 3:0.

Formacja defensywna to bolączka Arnara Gunnlaugssona. Zimą do duńskiego SonderjyskE odszedł lewy obrońca Atli Barkarson, którego zastępuje właśnie wspomniany wyżej Tomasson. W 2022 roku za wiele nie gra 34-letni stoper Halldor Smari Sigurdsson, karierę zakończył środkowy obrońca Solvi Ottesen będący teraz w sztabie szkoleniowym, buty na kołku zawiesił następny defensor Kari Arnason. Co ciekawe obaj zawodnicy przez bardzo wąską kadrę uzupełnioną bardzo młodymi juniorami i tak są zgłoszeni do Ligi Konferencji, choć nie łapią się do kadr meczowych Vikingura. Zimą za wspomnianych stoperów przyszli Kyle McLagan oraz Oliver Ekroth, którzy na razie nie dają dużej, międzynarodowej jakości.

Niestety dla Vikingura Reykjavik w dwumeczu z Lechem Poznań o awans do fazy play-off Ligi Konferencji nie pomoże już gwiazdor tej drużyny, którego brak jest ogromnym osłabieniem Mistrza Islandii. Kristall Mani Ingason w trwającej edycji europejskich pucharów strzelił aż 5 goli w tym zwycięską bramkę z Interem Escaldes na 1:0 w finale preeliminacji Champions League, zanotował trafienie w Malmo na 1:1 oraz zdobył 2 gole z karnych w rywalizacji z TNS. 20-letni piłkarz błyszczał również w lidze islandzkiej 2022, w której miał 4 bramki i 6 asyst. Miał, ponieważ blondwłosy zawodnik pełniący ostatnio funkcję fałszywego napastnika nie gra już w Vikingurze Reykjavik. Kristall Mani Ingason wcześniej podpisał kontrakt z norweskim Rosenborgiem Trondheim, po rewanżu z The New Saints (26 lipca) pożegnał się z zespołem i opuścił już ostatnie weekendowe spotkanie z Stjarnan Gardabaer (30 lipca).

Kto inny może zagrać przeciwko Mistrzowi Polski dnia 4 sierpnia na sztucznej murawie i 11 sierpnia przy Bułgarskiej? Kto może zagrozić Lechowi Poznań w dwumeczu o IV rundę eliminacji Ligi Konferencji? Kogo i na jakiej pozycji można się spodziewać? O tym więcej poniżej.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o Vikingurze Reykjavik i o dwumeczu Lecha Poznań z tym rywalem? Komplet artykułów KKSLECH.com znajdziesz -> TUTAJ



1. Ingvar JONSSON (32 lata, bramkarz) – 8-krotny reprezentant Islandii w dwumeczu Lecha Poznań z Stjarnan Gardbaber 8 lat temu (0:1, 0:0) był bohaterem rywala. Obronił wtedy aż 14 celnych uderzeń, świetnie bronił przede wszystkim na Islandii. Między innymi tamten dwumecz pozwolił Jonssonowi trafić później do kadry, a także grać w lidze duńskiej i norweskiej. Więcej o bramkarzu Stjarnan w 2014 roku mającym tylko 186 cm wzrostu pisaliśmy -> TUTAJ.

16. Thordur INGASON (34 lata, bramkarz) – Pięciokrotny reprezentant Islandii gra w Vikingurze od ponad 2 lat. Jako młody chłopak próbował sił w Evertonie. Ingason ostatnio przegrywa rywalizację o miejsce między słupkami z Jonssonem, który w sobotę miał udział przy jednym ze straconych goli, więc niewykluczone, że trener Arnar Gunnlaugsson dokona zmiany w czwartek, choć ta wydaje się być mało prawdopodobna.

4. Oliver EKROTH (30 lat, środkowy obrońca) – Szwed mierzący 187 cm wzrostu trafił do Reykjaviku przed sezonem 2022 z Degerfors. To podstawowy stoper Vikingura, który w europejskich pucharach 2022/2023 zanotował na razie komplet 450 minut. Wczoraj przedłużył swój kontrakt z Mistrzem Islandii.

5. Kyle MCLAGAN (27 lat, środkowy obrońca) – Partner Ekrotha na środku obrony. Amerykanin również przyszedł do Vikingura zimą, lecz wcześniej grał już na Islandii występując na tej wyspie od 2 lat. McLagan przed przylotem na Islandię występował w anonimowym duńskim klubie. W meczu z Levadią strzelił gola po stałym fragmencie gry.

12. Halldor Smari SIGURDSSON (34 lata, środkowa obrońca) – Wychowanek Vikongura, który niemal całą karierę spędził właśnie w tym klubie. W sezonie 2022 lewonożny stoper mierzący ponad 190 cm nie jest już tak ważną postacią, jak w tym ubiegłym zakończonym dubletem. Ostatnio Sigurdsson gra trochę mniej, ale niewykluczone, że środkowy obrońca mający ponad 200 występów w Besta deild karla otrzyma swoją szansę w dwumeczu z Mistrzem Polski.

22. Karl Fridleifur GUNNARSON (21 lat, prawy obrońca/pomocnik) – Młodzieżowy reprezentant Islandii przybył do Vikingura z wicemistrza i aktualnego lidera Breidablika. Vikignur podprowadził więc swojemu najgroźniejszemu rywalowi zawodnika, który regularnie gra na prawej obronie. Gunarsson pełni też rolę wahadłowego, gdy Vikingur przechodzi na system 1-3-5-2, ale okazjonalnie dostawał już szanse nawet na stoperze. Wychowanek Breidbalika w rewanżu z Vikingura z Malmo FF zdobył 2 gole.

24. David Orn ATLASON (28 lat, prawy obrońca/pomocnik) – To piłkarz pełniący podobną rolę, co Gunarsson. Doświadczony zawodnik może grać na prawym wahadle, na prawej obronie, jednak zdarzały się mecze, w których łatał dziury na drugiej flance. Atlason to wychowanek Vikingura, były młodzieżowy reprezentant Islandii, który do Reykjaviku przybył zimą z Breidabliku wraz z Gunarssonem.

3. Logi TOMASSON (22 lata, lewy obrońca/pomocnik) – Tomasson zastępuje w sezonie 2022 wspomnianego Barkarsona, który odszedł do Danii. Lewy obrońca/wahadłowy to dobry piłkarz w ofensywie i słaby w obronie. Zawodnik bijący niektóre stałe fragmenty gry jest słabym punktem rywala w defensywie, często źle się ustawia, jest spóźniony, gra zbyt wysoko. Lepiej idzie mu z przodu, gdzie wychowanek Vikingura i były młodzieżowy reprezentant Islandii robi sporo zamieszania.

20. Julius MAGNUSSON (24 lata, defensywny pomocnik) – Kapitan, defensywny pomocnik i zawodnik, który w pucharowym sezonie 2022/2023 nie opuścił ani jednej minuty. Magnusson to wychowanek Vikingura, który w bardzo młodym wieku wyjechał do Heerenveen. W Holandii nie przebił się, już ponad 3 lata temu wrócił do Reykjaviku sięgając dotąd po Mistrzostwo, Superpuchar i dwa krajowe puchary na Islandii. Kapitan Vikingura w czerwcu zadebiutował w kadrze w meczu z San Marino.

7. Erlingur AGNARSSON (24 lata, prawy pomocnik) – Wychowanek Vikingura, zawodnik bez większych konkretnych liczb, w Europie bez żadnych. Agnarsson jest jednak ważnym piłkarzem w składzie trenera Arnara Gunnlaugssona, ostatnio gra niemal cały czas prawej pomocy.

17. Ari SIGURPALSSON (19 lat, ofensywny pomocnik/lewy pomocnik) – Młody, 19-letni pomocnik kilka lat temu z anonimowego islandzkiego klubu wyjechał do włoskiej Bologny. Występując w różnych juniorskich kadrach Islandii nigdy nie przebił się we Włoszech, zimą na stałe wrócił na Islandię podpisując kontrakt z Vikingurem. Sigurpalsson w ofensywie Mistrza Islandii pełni ważną rolę. Często zmienia pozycje, ze środka pola przechodzi na lewą flankę, pojawia się nawet w ataku. Nie jest to zawodnik przywiązany do jednej pozycji.

8. Viktor Orlygur ANDRASON (22 lata, środkowy pomocnik/lewy pomocnik) – Chyba najbardziej uniwersalny zawodnika Vikingur Reykjavik. 2-krotny reprezentant Islandii sprawdzany zimą w sparingach gra tam, gdzie się nie da. Łatał dziury w środku pola, na skrzydłach a nawet w defensywie. Ostatnio Andrason w lidze islandzkiej występował na szóstce, czasami na ósemce rotując się z Magnussonem. Wychowanek Vikingura w europejskich pucharach zabezpiecza już lewą flankę pomagając w defensywie Tomassonowi.

10. Pablo PUNYED (32 lata, ofensywny pomocnik) – Pablo Punyed grał w dwumeczu Lecha Poznań z Stjarnan Gardabaer rozpoczynając oba spotkania w pierwszym składzie. Dziś ten ofensywny pomocnik będący podstawowym rozgrywającym Mistrza Islandii ma już 32 lata. To zawodnik urodzony w USA, jest Hiszpanem, który posiada także paszport Salwadoru i reprezentuje ten kraj od jesieni 2014 roku (32 mecze w kadrze). Punyed przebywa na Islandii od dekady, to mózg ofensywy Vikingura, który nie grał w rewanżu z TNS z powodu kartek. O dziwo trener nie wystawił go w pierwszym składzie na sobotnie spotkanie ligowe. Więcej o znanym już Lechowi piłkarzu pisaliśmy -> TUTAJ.

19. Danijel DJURIĆ (19 lat, ofensywny pomocnik/napastnik – Filigranowy Islandczyk reprezentujący młodzieżówkę to wielki talent. Ofensywny piłkarz mogący grać na skrzydle czy w ataku przybył do Vikingura niecały miesiąc temu, wychowanek Breidabliku został pozyskany z juniorów duńskiego FC Midtjylland.

18. Birnir Snaer INGASON (26 lat, cofnięty napastnik) – Ostatnio Ingason tworzył duet napastników z tym Ingasonem, który odszedł do Rosenborga. Opisywany Birnir Snaer Ingason w Europie nie zanotował żadnych liczb, ale trener go oceni. Pozyskany zimą zawodnik strzelił za to bramkę w miniony weekend ekipie Stjarnan (2:2) wchodząc na murawę z ławki rezerwowych. Były młodzieżowy reprezentant Islandii nie jest typową dziewiątką, to piłkarz dużo pracujący na boisku, schodzący na lewą flankę i pomagający rozgrywać piłkę.

23. Nikolai HANSEN (29 lat, napastnik) – Ciekawy piłkarz. Typowy napastnik, silny fizycznie zawodnik, który mimo ponad 190 cm wzrostu wcale nie jest wolnym graczem. Duńczyk ma polskie korzenie, w mediach idzie natknąć się na wypowiedzi, w których Nikolaj Hansen przekonuje, że chciałby grać dla Polski. Napastnik Vikingura w zeszłym sezonie został królem strzelców ligi islandzkiej zdobywając 16 goli. W tym trwającym 2022 strzelił 4 bramki, ponieważ nie już tak ważną postacią czerwono-czarnych, jak wcześniej. Hansen ostatnio wchodził nawet z ławki, były snajper duńskich klubów takich jak Koge czy Vestsjaelland dał mimo wszystko popis w rewanżu z Malmo (gol + asysta) czy w starciu z Levadią (bramka). 29-letni napastnik na Islandii występuje od blisko 7 lat, w Vikingurze gra od 5 lat sięgając na wyspie już po kilka trofeów.

9. Helgi GUDJONSSON (22 lata, napastnik) – Wychowanek Framu Reykjavik przeszedł do Vikingura 2,5 roku temu. To fałszywy napastnik często pełniący tak naprawdę rolę dziesiątki. Po wejściu z ławki strzelił gola Levadii i Malmo na wyjeździe. Gudjonsson bardzo często pełni rolę dżokera, który akurat w ostatnim meczu z Stjarnan Gardabaer zaczął w wyjściowej jedenastce.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <