Transfery na finiszu sierpnia

Koniec sierpnia to zwykle także koniec letniego okienka transferowego w Polsce. W tym roku ekstraklasowicze mogą przeprowadzać transfery nie do 1 a do 4 września, przed 3 laty letnie okienko transferowe trwało nawet do pierwszych dni października.

Wydłużenie letniego okienka transferowego 2020 do pierwszych dni października było spowodowane oczywiście tzw. „sezonem covidowym” i dogrywaniem sezonu 2019/2020 w czerwcu oraz w lipcu. Wtedy we wrześniu Lech Poznań zakontraktował trzech piłkarzy, którymi byli Vasyl Kravets, Nika Kacharava i Muhammad Awwad, a 3 października ponownie wypożyczono jeszcze Bohdana Butko.

Kolejorz od 2006 roku, czyli od wejścia do klubu rodziny Rutkowskich, na samym finiszu letniego okna transferowego (29-31 sierpnia), przeprowadził łącznie 9 transferów. Najwięcej działo się w dniach 30-31 sierpnia 17 lat temu. 30 sierpnia na rok z urugwajskiego klubu wypożyczono argentyńskiego stopera. Fernando Martin Bonjour rozegrał tylko 2 mecze i to w Pucharze Ekstraklasy, w obu Kolejorz wygrał, Argentyńczyk strzelił bramkę Pogoni w Szczecinie. Z Lecha Poznań odszedł po niespełna pół roku.

Dzień później zostały sfinalizowane transfery Marcina Drzymonta, Marcina Sobczaka i Henrego Quinterosa. Ten pierwszy był stoperem, Kolejorz wymienił się wtedy zawodnikami z Koroną oddając do Kielc napastnika Iljana Micanskiego. Sobczak był z kolei młodym, utalentowanym napastnikiem Gwarka Zabrze, został wypożyczony na rok, w Kolejorzu nie przebił się. Kibice najlepiej mogą kojarzyć peruwiańskiego rozgrywającego Henrego Quinterosa. „Kwinto” dał nam wiele jakości w środku pola, z Lecha Poznań odszedł w atmosferze skandalu, latem 2008 roku wymyślił chorobę ojca, by uciec z Polski. Po pół roku widząc wyniki Kolejorza w Europie chciał wracać. Więcej na ten temat pisaliśmy 3,5 roku temu -> TUTAJ.

Henry Quinteros
null

Rok później 29 sierpnia 2007 oficjalnie początkowo na rok przyszedł do nas Luis Henriquez. Lewy obrońca panamskiego FC Tauro był testowany od początku sierpnia. W Polsce został na wiele lat, przebywa w Wielkopolsce aż do dziś mając tutaj żonę i dzieci. Kolejne transfery na finiszu letniego okna transferowego miały miejsce w latach 2014-2018. 9 lat temu 29 sierpnia oficjalnie wypożyczono z rezerw Lechii Gdańsk walecznego napastnika, który miał zastąpić Łukasza Teodorczyka. Lech Poznań pod koniec sierpnia 2014 nie miał za dużego wyboru, Maciej Skorża postawił na Zaura Sadaeva, który formalnie należał do Tereka Grozny.

Rok później po awansie do fazy grupowej Ligi Konferencji dnia 31 sierpnia 2015 kupiono z Jagiellonii Białystok ofensywnego pomocnika Macieja Gajosa. Piłkarz od początku nie miał łatwo, został przedstawiony podczas konferencji prasowej na temat kryzysu Kolejorza, w której brał udział Karol Klimczak. Po 3 latach oficjalnie 30 sierpnia wypożyczono stopera Dimitrisa Goutasa. Grek formalnie należał do Olympiakosu Pireus, w którym nigdy nie zadebiutował, przed Lechem Poznań grał na wypożyczeniu w Belgii. U nas tak naprawdę nigdy nie dostał prawdziwej szansy, później szybko skreślił go Adam Nawałka. Środkowy obrońca po odejściu zrobił karierę, trafił do kadry, wiosną grał z Sivassporem w fazie pucharowej Ligi Konferencji.

W środku Dimitris Goutas
null

Ostatnim, dziewiątym transferem od 2006 roku na finiszu normalnie trwającego letniego okna transferowego był Mateusz Żukowski. Rok temu formalnie 30 sierpnia wypożyczono prawego obrońcę z Rangers FC, transfer został dokonany już po awansie Lecha Poznań do fazy grupowej Ligi Konferencji oraz po kontuzji Alana Czerwińskiego. Uraz zmiennika Joela Pereiry ostatecznie nie okazał się poważny, więc Żukowski szybko okazał się zbędny.
29 sierpnia

Luis Henriquez (FC Tauro) – 2007
Zaur Sadaev (Lechia Gdańsk) – 2014

30 sierpnia

Fernando Bonjour (Rentistas) – 2006
Dimitris Goutas (Olympiakos Pireus) – 2018
Mateusz Żukowski (Rangers FC) – 2023

31 sierpnia

Marcin Drzymont (Korona Kielce) – 2006
Marcin Sobczak (Gwarek Zabrze) – 2006
Henry Quinteros (Sporting Cristal) – 2006
Maciej Gajos (Jagiellonia Białystok) – 2015

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <