Przegląd kadry Karabachu Agdam

Godziny dzielą Lecha Poznań od początku nowego sezonu 2022/2023 i pierwszej rywalizacji z faworyzowanym Karabachem Agdam. Przeciwnik z Azerbejdżanu jeszcze dziś pojawi się w Polsce, a w poniedziałek wieczorem będzie ćwiczył na głównej płycie przy Bułgarskiej. Trener Qurban Qurbanov pracujący z zespołem od 14 lat zabierze do naszego kraju ponad 20 piłkarzy, których czas poznać nieco bliżej.



Drużyna, która nieprzerywanie od 2014 roku występuje w fazie grupowej europejskich pucharów (1x Liga Mistrzów, 1x Liga Konferencji, 6x Liga Europy) i która ostatni raz przegrała w lutym z Marsylią w 1/16 Ligi Konferencji ma dość przewidywalny styl grania. Karabach Agdam gra w systemie 1-4-2-3-1 przechodzącym rzadziej na 1-4-3-3. Zespół na krajowym podwórku gra zupełnie inaczej niż w europejskich pucharach. U siebie gra otwarty futbol, dominuje, w Europie częściej nastawia się na kontrataki, a już tym bardziej w eliminacjach.

We wtorek Karabach Agdam może przeszkadzać nam w grze w tym w prowadzeniu ataku pozycyjnego. Azerowie podczas kwalifikacji na wyjazdach często grają na wynik, zachowawczo, mało bramek tracą, ale też mało goli strzelają starając się wykorzystać pojedyncze kontry bocznymi sektorami boiska. Lech Poznań musi odciąć od podań Filipa Ozobicia jednocześnie kontrolując ustawienie skrzydłowych w postaci Kadego oraz Abellaha Zoubira. Czarno-biali mogą chcieć w Polsce przede wszystkim nie przegrać, strzelić coś z kontry po akcji bocznym sektorem boiska, dla nich remis przed rewanżem w upalnym Baku byłby bardzo dobrym rezultatem.

Jeśli Lech Poznań chce przejść Azerów i wyeliminować 4 rozstawionego rywala od 2010 roku, to we wtorek wieczorem musi odnieść zwycięstwo. Nawet remis byłby dla Karabachu Agdam jak cenna wygrana, na stadionie Republikańskim przeciwnik często jest zupełnie innym zespołem mając szczególnie w letnich eliminacjach dużą kontrolę nad boiskowymi poczynaniami swoich rywali. Karabach to doświadczona drużyna, w której prym wiodą obcokrajowcy, a której słabością jest pozycja bramkarza.

Trzy letnie sparingi „Jeźdźców” w Austrii sprawiły, że dość łatwo jest przewidzieć skład, w jakim prawdopodobnie zagrają Azerowie w Poznaniu. Wkrótce okaże się, czy Qurban Qurbanov zapełni lukę w środku pola po odejściu gwiazdy Patricka Andrade, którego brak w kadrze to na papierze duże osłabienie Karabachu Agdam. Kto może zagrać przeciwko Mistrzowi Polski? Kto może zagrozić Lechowi Poznań? Kogo i na jakiej pozycji można się spodziewać? O tym więcej poniżej.



1. Shahrudin MAHAMMADALIYEV (28 lat, bramkarz)

Podstawowy bramkarz Karabachu i kadry Azerbejdżanu, w czerwcu rozegrał w reprezentacji komplet 350 minut. Golkiper stawiający pierwsze kroki futbolu w Rosji to jeden z najsłabszych punktów rywala. Bramkarz słabo radzący sobie w powietrzu, który często popełnia proste błędy.

12. Luka GUGESHASHVILI (23 lata, bramkarz)

Gruzin to rezerwowy bramkarz Karabachu, który tego lata został wykupiony z Jagiellonii Białystok (wcześniej był wypożyczony). Były młodzieżowy reprezentant swojego kraju nie zadebiutował w Ekstraklasie.

29. Marko VESOVIĆ (31 lat, prawy obrońca)

Jeden z najbardziej doświadczonych piłkarzy Karabachu, przez ponad 3 lata grał w Legii Warszawa notując 63 ligowe występy. 31-letni prawy obrońca ma na swoim koncie kilka mistrzostw różnych krajów, Puchar Polski, Puchar Serbii i kilkadziesiąt gier w europejskich pucharach. Reprezentant Czarnogóry od lipca 2021 roku jest jedną z gwiazd Karabachu.

81. Kevin MEDINA (29 lat, środkowy obrońca)

Lewonożny kolumbijski stoper to jeden z efektów pracy skautingu Karabachu Agdam. Kevin Medina występował dotąd głównie w anonimowych portugalskich klubach, do Azerbejdżanu trafił przed 2 laty z Chaves, w którym kiedyś grał Pedro Tiba.

5. Maksim MEDVEDEV (33 lata, środkowy obrońca)

We wtorki 5 i 12 lipca partnerem Mediny na środku obrony będzie najpewniej Maksim Medvedev. Kapitan Karabachu w czerwcu rozegrał w kadrze Azerbejdżanu w sumie 220 minut. Medvedev to legenda Karabachu, który całą karierę spędził w tym klubie. Ma prawie 100 meczów w europejskich pucharach, 80 gier w reprezentacji i 8 mistrzostw na swoim koncie.

44. Elvin CAFARQULIYEV (22 lata, lewy obrońca)

Jeden z młodszych piłkarzy w kadrze Karabachu, w dwóch meczach kontrolnych z Botosani i Craiovą wychodził w pierwszym składzie. Przewidujemy tego zawodnika od początku na lewej obronie.

27. Toral BAYRAMOV (21 lat, lewy obrońca)

Wychowanek Karabachu Agdam jest o rok młodszy od Cafarqulieya, ale nieco bardziej doświadczony. Ma więcej gier w Europie, więcej meczów w kadrze, jednak patrząc na letnie przygotowania Mistrza Azerbejdżanu lewy obrońca Toral Bayramov na razie nieznacznie przegrywa rywalizację.

30. Abbas HUSEYNOV (27 lat, prawy obrońca)

22-krotny reprezentant Azerbejdżanu w czerwcu rozegrał w kadrze 84 minuty. Abbas Huseynov to zmiennik Marko Vesovicia, jest wychowankiem Keshli (dawniej Inter Baku), w Karabachu gra od 5 lat, jesienią strzelił gola w Lidze Konferencji zespołowi Kajrat Ałmaty (2:1).

55. Badavi HUSEYNOV (31 lat, środkowy obrońca)

63-krotny reprezentant Azerbejdżanu to zmiennik Mediny i Medvedeva. Drugi zawodnik o nazwisku Huseynov gra w Karabachu od dekady, w tym czasie świętował 8 mistrzostw, na swoim koncie ma kilkadziesiąt meczów w europejskich pucharach w tym 29 w fazie grupowej Ligi Europy. Robi wrażenie.

13. Bahlul MUSTAFAZADE (25 lat, środkowy obrońca)

Ten obrońca rozegrał w czerwcu w kadrze Azerbejdżanu komplet 350 minut. W letnich sparingach Karabachu Agdam nie wychodził w pierwszym składzie, dlatego można go uznać za zmiennika. Rosły stoper gra w Karabachu od roku.

4. Rahil MAMMADOV (27 lat, środkowy obrońca)

Następny stoper, najwyższy spośród wszystkich innych obrońców, który niedawno wrócił z wypożyczenia. Mammadov to oczywiście reprezentant Azerbejdżanu, jest wychowankiem Nefci Baku z doświadczeniem w europejskich pucharach.

2. Qara QARAYEV (30 lat, defensywny pomocnik)

76-krotny reprezentant Azerbejdżanu to wychowanek Karabachu związany z nim przez całą karierę. Qarayev mierzący niespełna 170 cm wzrostu jest podstawowym defensywnym pomocnikiem rywala, na swym koncie ma aż 107 gier europejskich pucharach (38 w fazie grupowej Ligi Europy).

7. RICHARD (33 lata, środkowy pomocnik)

Richard w letnich sparingach zastępował w środku pola Patricka Andrade, który odszedł do Partizana Belgrad. Brazylijczyk z azerskim paszportem reprezentuje ten kraj. 33-latek w przeszłości grał m.in. w Gil Vicente czy FK Astana, na swoim koncie ma kilkadziesiąt meczów w europejskich pucharach w tym 6 w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2017/2018. Jest zawodnikiem lewonożnym.

19. Filip OZOBIĆ (31 lat, ofensywny pomocnik)

Mózg ofensywy Karabachu Agdam, podstawowy rozgrywający, Chorwat, który reprezentuje Azerbejdżan. Filip Ozobić w ubiegłej edycji Ligi Konferencji, w której Karabach dotarł do 1/16 finału zanotował 4 asysty. Jest jedną z większych gwiazd rywala, o której szerzej pisaliśmy -> TUTAJ. Jesper Karlstrom musi go mieć pod kontrolą.

20. KADY (26 lat, prawy pomocnik)

Największa gwiazda Karabachu, lewonożny Brazylijczyk grający na prawej pomocy, który przerasta ten klub. To zawodnik będący efektem pracy skautingu, przyszedł rok temu z II-ligi portugalskiej, później zrobił furorę w europejskich pucharach i został królem strzelców ligi azerskiej. Kady wzbudził już uwagę solidnych europejskich klubów, Karabach Agdam otrzymuje za niego coraz to wyższe oferty, które regularnie odrzuca. Więcej o Kadym z Brazylii pisaliśmy -> TUTAJ.

10. Abdellah ZOUBIR (30 lat, lewy pomocnik)

Lewonożny francuski skrzydłowy znany w Polsce z wkręcenia w ziemię obrońców Legii Warszawa. Abdellah Zoubir zagrał 4 razy w fazie grupowej Ligi Europy notując na arenie międzynarodowej 50 meczów i 8 goli. Swego czasu trafił do Karabachu za 1 mln euro z RC Lens. Szerzej o tym ciekawym oraz groźnym dla Lecha Poznań piłkarzu pisaliśmy -> TUTAJ. Joel Pereira będzie miał z nim bardzo, ale to bardzo dużo pracy.

8. Marko JANKOVIĆ (27 lat, ofensywny pomocnik)

Nowy nabytek Karabachu Agdam kupiony za 125 tysięcy euro z Hapoel-u Tel-Awiw. Reprezentant Czarnogóry to wychowanek Partizana, grał też m.in. w Olympiakosie Pireus, Mariborze, Crotone czy SPAL, które swego czasu wydało na niego prawie 2 mln euro. 27-letni filigranowy i lewonożny środkowy pomocnik ma na swoim koncie 10 występów w Serie A. Na razie walczy o to, aby wygrać rywalizację. Z Lechem najpewniej będzie wchodził z ławki.

15. Leandro ANDRADE (23 lata, środkowy pomocnik)

Reprezentant Republiki Zielonego Przylądka to uniwersalny gracz środka pola. Dotąd grał w anonimowych portugalskich klubach, zimą przybył do Karabachu z Bułgarii. Leandro Andrade to na razie zmiennik, w dwumeczu z Kolejorzem będzie wchodził na murawę z ławki rezerwowych.

18. Ismayil IBRAHIMLI (25 lata, środkowy pomocnik)

Kolejny Azer, kolejny reprezentant swojego kraju grający w Karabachu od 4 lat. To następny zmiennik, uniwersalny środkowy pomocnik pełniący w zespole rywala funkcję zapchajdziury.

25. Ibrahima WADJI (27 lat, napastnik)

Jeden z droższych transferów Karabachu w historii, senegalski napastnik przybył do Azerbejdżanu pół roku wcześniej niż Velde do Polski z tego samego klubu, czyli z FK Haugesund. Skauting Karabachu trafił z zawodnikiem, który dał zespołowi wiele jakości. Wadji to jedna z największych gwiazd czarno-białych, piłkarz na którego musimy bardzo uważać, napastnik strzelający już bramki w fazie grupowej Ligi Konferencji. Więcej o nim -> TUTAJ.

77. Ramil SHEYDAYEV (26 lat, napastnik)

Zmiennik Wadjiego, reprezentant Azerbejdżanu, w czerwcu rozegrał w kadrze 225 minut. Sheydayev w sparingach zdobył 2 gole, wychowanek Zenitu Sankt Petersburg grał jeszcze m.in. w Zilinie, Trabzonsporze czy Dynamie Moskwa. 26-latek urodził się w Rosji, reprezentował rosyjską młodzieżówkę, ale później zdecydował się grać dla Azerbejdżanu. Napastnik w zeszłej edycji fazy grupowej Ligi Konferencji strzelił 2 bramki, na swoim koncie ma także 2 występy w elitarnej Champions League.

11. Kwabwena OWUSU (25 lat, napastnik)

Ghańczyk siedzi na walizkach, latem wrócił z wypożyczenia do Turcji, jeszcze nie wiadomo, czy zostanie w Karabachu. Na razie Owusu mający przeszłość w hiszpańskiej Salamence, Realu Oviedo, Leganes czy Cordobie został zgłoszony do eliminacji Ligi Mistrzów. W meczach z Lechem może zagrać wchodząc z ławki.

22. Musa QURBANLY (20 lat, napastnik)

Ten zawodnik nie został jeszcze zgłoszony do europejskich pucharów, jednak z racji wieku może zostać wpisany na listę B w każdej chwili. Musa Qurbanly to napastnik, zmiennik w Karabachu, na swoim koncie ma już debiut w seniorskiej kadrze Azerbejdżanu.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





3 komentarze

  1. Didavi pisze:

    Bramkarz to ich najsłabszy punkt, ale nasz też. Groźni są pomocnicy Ozobic, Kady i Zoubir i napastnik Wadji. Ale najmocniejsze jest ich zgranie. Gdyby nadal był Skorża też moglibyśmy śmiało powiedzieć, że naszym atutem jest stabilizacja, ale nie wiadomo jak to będzie oficjalnie wyglądać u JVDB. Giga ważny mecz. Trzeba wypracować zaliczkę przynajmniej dwóch goli, przed bardzo trudnym wyjazdem.

  2. aaafyrtel pisze:

    ach te rącze rumaki w ichnim herbie…

  3. Ostu pisze:

    No to mamy taki mecz jak z Rakowem – też grają mocno z tyłu i liczą na kontry – i jeśli wyjdziemy tak optymistycznie to nas rozstrzelają jak Raków – a przypomnę że Brom lubi grać ofensywnie, no więc mam nadzieję że się opamięta…
    W tym kontekście lepiej by mecz o Superpuchar był wcześniej…
    No ale…
    Mam nadzieję że Brom jednak nie będzie wyważał otwartych drzwi…