Warto wiedzieć: Warta – Lech (18.09.2022)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Warta Poznań – Lech Poznań (18.09.2022)

Nietypowe derby – W niedzielę przy Bułgarskiej odbędzie się nie mecz Lech – Warta a Warta – Lech. Warto o tym pamiętać, formalnie gospodarzem spotkania 18 września jest przeciwnik, Kolejorz gra tak jakby na wyjeździe.

30 oficjalne derby w historii – Lech rozegrał z Wartą łącznie 29 meczów na 4 różnych frontach. Kolejorz rywalizował z „Zielonymi” w A-klasie, III-lidze, II-lidze (dzisiejszej I-lidze) i w I-lidze (obecnej Ekstraklasie). Lech zanotował korzystny bilans z „Warciarzami” – 18-6-5, gole: 57:21.

15 derby w Ekstraklasie – Lech Poznań rozegrał z Wartą Poznań raptem 14 ekstraklasowych meczów notując w nich bilans 9-3-2, gole: 24:14.

Będą gole – Na szczeblu Ekstraklasy w derbowych meczach pomiędzy Lechem a Wartą zawsze padały gole.

Lata bez przegranej – Lech ostatni raz przegrał z Wartą 14 maja 1995 roku (1:2 u siebie).

Ponad 72 lata bez wyjazdowej porażki w Ekstraklasie – Lech po raz ostatni przegrał z Wartą na wyjeździe w Ekstraklasie dnia 22 czerwca 1950 roku. 72 lata temu lechici polegli na wyjeździe 2:4.

Dobra passa bez wyjazdowej porażki – Wliczając wszystkie fronty Lech ma serię 10 kolejnych wyjazdowych gier z Wartą bez porażki.

Derby dla Lecha – Lech od momentu powrotu Warty do Ekstraklasy tylko ogrywa „Zielonych” – 1:0, 2:1, 2:0 i w maju 2:1. Podczas dwóch wyjazdowych derbów w Grodzisku nasza drużyna przegrywała 0:1 a jednak potrafiła wygrać 2:1.

Lech nie przegrał od lutego – Lech ostatni raz przegrał na wyjeździe w lidze 20 lutego z Lechią w Gdańsku 0:1. Ligowa seria składa się już z 9 kolejnych wyjazdów bez porażki. Jutro Mistrzowie Polski formalnie grają na wyjeździe.

Strzelić bramkę na 1:0 – Lech w tym sezonie ligowym wygrał wszystkie mecze, w których jako pierwszy obejmował prowadzenie. Jutro także może to być klucz do odniesienia zwycięstwa.

Udanie zakończyć ten etap – Mecz z Wartą jest już ostatnim przed jedyną tej jesieni przerwą na kadrę. Później lechici wrócą do gry 1 października i do 13 listopada rozegrają na trzech frontach 12 lub 13 spotkań.

Piąć się w górę – Lech w ostatnich 4 kolejkach zdobył aż 10 punktów. To wciąż mało, by wszystkich zadowalało, celem poznaniaków cały czas jest szybkie dogonienie czołówki. Kolejorz przed tym weekendem tracił do podium 6 oczek.

Jeden zagrożony – W niedzielę zagrożony pauzą jest Barry Douglas. Szkot ma na swoim koncie już trzy żółte kartki, kolejne napomnienie skutkowałoby pauzą w domowym meczu z Legią (sobota, 1 października, godz. 17:30).

Tłumów nie będzie – W niedzielę tłumów na stadionie nie będzie, derby przyjaźni kręcą niewielu poznaniaków i Wielkopolan. Sprzedaż wejściówek wygląda gorzej niż na czwartkowe spotkanie z Austrią, które zobaczyło nieco ponad 20 tysięcy widzów. Pogoda też nie zachęca do zakupu biletów. W niedzielę synoptycy zapowiadają tylko +11°C i przelotny deszcz.

Śledźcie nas – Jutro z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 16:00. Jak zwykle podczas relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy. Derby będą do obejrzenia na C+ Premium.

Stefański rozjemcą – Arbitrem niedzielnych zawodów przy Bułgarskiej będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy. W zeszłym sezonie doświadczony sędzia prowadził dwa nasze mecze, w których Lech ograł Piasta 1:0 i wygrał ze Stalą 3:1. Podczas derbów za VAR będzie odpowiadał Paweł Pskit.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 18 września, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.60, na remis 3.75 a na triumf Warty 5.50.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz