Wydarzenia mistrzowskiego roku (2): 100 lat

2022 rok, w którym Lech Poznań obchodził 100. rocznicę założenia był jednym z najlepszych w historii klubu. Ósmy tytuł Mistrza Polski, piąty występ w fazie grupowej czy trzeci awans do fazy pucharowej to tylko pojedyncze wydarzenia z tych największych czy najistotniejszych w mijających 12 miesiącach.Podczas zimowej przerwy w rozgrywkach w łącznie 10 odcinkach w sposób tekstowo-fotograficzno-filmowy przypomnijmy wszystkie najważniejsze Lechowe wydarzenia mające miejsce w mistrzowskim 2022 roku. W niedzielę, 4 grudnia czas na część drugą:

>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (1): Stracony i odzyskany lider

2) 100 LAT

Dzień 19 marca 2022 roku już na zawsze zapisał się w ponad 100-letniej historii Lecha Poznań, który właśnie wtedy hucznie obchodził 100. rocznicę założenia. Nie da się ukryć, że obchody setnej rocznicy były prawdziwym wydarzeniem, wielkim świętem, klub stanął na wysokości zadania, z pewnością każdy kibic, który przeżył 19 marca mógł czuć dumę z tego, co widział i co poczuł przy Bułgarskiej. Obchody 100-lecia Kolejorza to nie tylko mecz z Jagiellonią Białystok wygrany wynikiem 3:0. To również wiele innych ciekawych wydarzeń czy marketingowych pomysłów, które wypaliły, przypadły kibicom do gustu, idealnie podkreśliły 100 lat, jakie skończył obecny Mistrz Polski i uczestnik fazy pucharowej Ligi Konferencji 2022/2023.

W sobotę, 19 marca o północy kilkanaście godzin przed meczem Lecha z Jagiellonią (start o 20:00) w okolicach stadionu przy Bułgarskiej i na legendarnym obiekcie na Dębcu odpalono dziesiątki rac czy wyrzutni. Przy parkingu, gdzie kiedyś były dawne kasy biletowe ustawiono później w kwietniu specjalną, pamiątkową tablicę, a kibice wymalowali także specjalny graf (więcej o tablicy -> TUTAJ).

null
null

Upamiętniająca tablica i stary stadion Kolejorza na Dębcu (16.04.2022):

Sam klub bardzo poważnie podszedł do obchodów jubileuszu. Jeszcze przed meczem z Jagiellonią Białystok publikował na swoich portalach społecznościowych wizerunki osób, które przyjęły zaproszenie na główny dzień celebracji, były ponadto publikowane krótkie filmiki z życzeniami od np. dawnych zawodników Kolejorza. Dnia 19 marca na trybunach stadionu przy ulicy Bułgarskiej zasiedli trenerzy i piłkarze z różnych pokoleń, którzy przez lata pisali historię naszego klubu. Wśród VIP-ów nie zabrakło legend, graczy zasłużonych, ale także zawodników, którzy grali u nas w poprzednich sezonach. Na uwagę zasługiwała wizyta już 85-letniego Wojciecha Łazarka, a więc ojca sukcesów Lecha Poznań w latach 80-tych XX wieku, który w 1984 roku doprowadził Kolejorza do jedynego dotąd dubletu.

null
null

Już ponad 2 godziny przed spotkaniem wokół stadionu gromadziły się tłumy kibiców. W czasie trasy na mecz Lecha z Jagiellonią nie brakowało pirotechniki, wspólnych śpiewów, hucznego celebrowania 100. urodzin Kolejorza. Wcześniej wokół stadionu zostały rozstawione specjalne kostki z wizerunkami zawodników, którzy znaleźli się w jedenastce 100-lecia Lecha Poznań (więcej na ten temat -> TUTAJ), przed samym spotkaniem nie obyło się bez starych utworów głównie polskich wykonawców, bezpośrednio przed meczem na murawie Liber odśpiewał na żywo swój utwór „Czysta gra”, który wyszedł na 85. rocznicę. Mecz z Jagiellonią Białystok miał zupełnie inną otoczkę niż zwykłe spotkania ligowe, przy murawie nieopodal tunelu pod I trybuną stanęły jeszcze urządzenia, które wypuszczały dym oraz iskry dające widowiskowy efekt.

null
null
null
null
null
null
null

Dnia 19 marca 2022 roku na wyjście piłkarzy z szatni na mecz odegrano i wspólnie odśpiewano hymn Lecha Poznań. Przedstawiona została jeszcze niebiesko-biała kartoniada na cały stadion „1922-2022” z dużym herbem klubu oraz hasłem przewodnim „Na Dębcu się zaczęło i historia nadal trwa…”. Całość ozdobiły race odpalone na dole drugiego poziomu III trybuny od strony ulicy Bułgarskiej.


null
null
null
null
null

Podczas jubileuszowego, ekstraklasowego starcia, które zaczęło się o 20:00 zarówno Lech Poznań jak i Jagiellonia Białystok wystąpiły w specjalnych strojach retro. W przerwie spotkania na murawę zaproszono zawodników wybranych do jedenastki 100-lecia Lecha Poznań, nie wszyscy z nich żyją, dlatego nagrody w ich imieniu odebrali wtedy członkowie rodziny. Nominowany napastnik Robert Lewandowski nie mógł pojawić się przy Bułgarskiej, dlatego na telebimach pojawiło się krótkie przemówienie napastnika, który w latach 2009-2010 zdobył z Lechem Poznań wszystkie możliwe trofea w Polsce i jeszcze zagrał w 1/16 Pucharu UEFA.

Piotr Mowlik (1x MP, 1x PP)
Marek Rzepka (3x MP, 1x PP, 2x SPP)
Bartosz Bosacki (1x MP, 2x PP, 2x SPP)
Damian Łukasik (4x MP, 2x PP)
Hieronim Barczak (2x MP, 2x PP)
Jarosław Araszkiewicz (5x MP, 2x PP)
Roman Jakóbczak (-)
Semir Stilić (1x MP, 1x PP, 1x SPP)
Mirosław Okoński (3x MP, 2x PP + król strzelców)
Teodor Anioła (2x 3. miejsce + 3 razy król strzelców)
Robert Lewandowski (1x MP, 1x PP, 1x SPP + król strzelców)

null
null
null

Podczas drugiej połowy jubileuszowego meczu wciąż wiele działo się na samym stadionie. W Kotle została ukazana druga oprawa, duża sektorówka z wizerunkiem kibica trzymającego trofeum za zdobycie Mistrzostwa Polski oraz z wizerunkiem Eugeniusza Głozińskiego, którego zna każdy kibic Kolejorza interesujący się losami klubu. Na oprawie znalazło się jeszcze m.in. hasło przewodnie „trofeów, wiernych kiboli, prawdziwych lechitów”. Później nie zabrakło sporej ilości pirotechniki oraz kolejnego hasła – „Twoje zdrowie Lechu!” „oraz hucznej zabawy”.

null
null
null
null
null

Jubel był wymarzony. Dnia 19 marca Lech Poznań mimo remisu do przerwy 0:0 ostatecznie pokonał Jagiellonię Białystok 3:0 po golach Mikaela Ishaka, Joao Amarala i Dawida Kownackiego, którym asystowali Jesper Karlstrom, Jakub Kamiński oraz Joao Amaral. Przy bezchmurnym niebie i w temperaturze +2 stopni triumf Kolejorza na 100-lecie obejrzało na żywo 40072 kibiców, a więc komplet publiczności.

null
null
null
null>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (1): Stracony i odzyskany lider

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. MARCINzKALISZA pisze:

    Byłem na tym meczu, wspaniałe wspomnienia.