Lechowa średnia na tle Europy

W ubiegłym sezonie ligowym Lech Poznań zanotował dobrą średnią frekwencję wynoszącą 20712 kibiców na mecz. Ekstraklasowa średnia byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie częste mecze co 3-4 dni, rozczarowujące lato 2022 czy słaby początek wiosny 2023.

Łącznie 17 ligowych meczów Lecha Poznań w sezonie 2022/2023 zgromadziło na trybunach w sumie 352 099 osób co dało średnią 20712 kibiców na mecz. Był to drugi wynik w PKO Ekstraklasie. A jak ligowa frekwencja wypadła na tle Europy? Który byłby Lech Poznań z taką średnią frekwencją w innych ligach w sezonie 2022/2023? O tym więcej poniżej.

W Anglii mniejsze średnie frekwencje w Premier League 2022/2023 miały Brentford i Bournemouth, bo mają mniejsze stadiony. W Serie A nasz klub byłby już dziesiąty, w La Liga jedenasty wyprzedzając m.in. Elche, Osasunę, Villarreal, Cadiz czy Celtę Vigo a w Ligue 1 również jedenasty przed choćby Auxerre, FC Lorient, Montpellier, Reims, Clermont, Troyes, Angers bądź Ajaccio.

Lech Poznań na wyższych miejscach w tabeli średniej ligowej frekwencji 2022/2023 byłby w Portugalii, Holandii czy w Belgii. W Lidze Sagres wyższe średnie frekwencje zanotowały tylko największe portugalskie kluby – Benfica Lizbona, FC Porto oraz Sporting Lizbona, w Holandii przed nami byłoby 5 klubów a za nami np. FC Utrecht, lipcowy sparingpartner AZ Alkmaar, FC Groningen, NEC Nijmegen czy Vitesse Arnhem, natomiast w Turcji jedynie Galatasaray Stambuł, Fenerbahce Stambuł, Besiktas Stambuł i Trabzonspor.

Stosunkowo mało ludzi chodzi na mecze w Belgii, gdzie Lech Poznań w tabeli średniej frekwencji (20712) byłby pierwszy bezpośrednio przed FC Brugge, Standardem Liege, Genkiem, Anderlechtem Bruksela i mistrzem Antwerp. W Szkocji wyższe średnie frekwencje wykręciły tylko wielkie kluby z Glasgow – Rangers i Celtic. W Szwajcarii zdobywca dubletu Young Boys Berno, w Danii inny zdobywca dublet FC Kopenhaga a w Grecji nowy mistrz tego kraju AEK Ateny, który w maju sięgnął po tytuł po raz 13 w swojej historii.

W Chorwacji, Austrii, na Węgrzech, na Cyprze, w Izraelu, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Czechach czy na Słowacji poznański Lech miałby zdecydowanie najwyższą średnią frekwencję. Oczywiście serbska Crvena Zvezda Belgrad posiada potężną rzeszę kibiców, umie zapełnić swój ponad 50-tysięczny stadion, ale mobilizuje się głównie na derby z Partizanem Belgrad, ligowa średnia Crveny Zvezdy Belgrad w poprzednim sezonie ligowym 2022/2023 wyniosła raptem 12055 osób na mecz.

Wrażenie na tle wyżej wymienionych krajów może robić frekwencja, jaką zanotował Lech Poznań podczas ostatniego meczu 27 maja z Jagiellonią Białystok 2:0. Wtedy na Bułgarską przyszło 39123 kibiców. Był to ligowy, Lechowy rekord sezonu 2022/2023 i całej PKO Ekstraklasy w zeszłych rozgrywkach.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <