Warto wiedzieć: Radomiak – Lech (16.12.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Radomiak Radom – Lech Poznań (16.12.2023)

O poprawę bilansu – W dotychczasowej historii Lech spotkał się z Radomiakiem tylko 11 razy, w tym 7 razy na szczeblu Ekstraklasy. Bilans jest korzystny dla Kolejorza – 6-4-1, 15:6. W Ekstraklasie jest nieco gorszy – 3-3-1, 8:4.

Bez ekstraklasowego zwycięstwa – Lech jeszcze nigdy nie wygrał ekstraklasowego meczu w Radomiu. W 1984 roku zremisował 1:1, w 2021 roku poległ 1:2, w kwietniu przegrywając 0:1 zremisował 1:1 po golu Artura Sobiecha.

Było zwycięstwo w Radomiu – Lech wygrał kiedyś w Radomiu, lecz w Pucharze Polski. 18 lat temu zwyciężył 2:0 po golach Marcina Wachowicza.

Portugalski mecz – Przed nami portugalski mecz. W Lechu mamy Joela Pereirę, Joao Amarala i Afonso Sousę. Z kolei w Radomiaku występuje Helder Sa, Luis Machado, Edi Semedo, Francisco Ramos i Leandro Rocha. Dodatkowo portugalski paszport ma Lisandro Semedo oraz Roberto Alves.

Radomiak woli wyjazdy – Radomiak częściej wygrywa na wyjazdach niż u siebie i ma 4 domowe mecze Radomiaka bez zwycięstwa.

Tygodnie bez wygranej – Radomiak ostatni raz wygrał w Radomiu dnia 7 października z ŁKS-em. Tej jesieni sobotni rywal przegrał z pucharowiczami bez zdobycia gola (z Rakowem i Legią).

Uwaga na niego – Lech musi jutro wieczorem uważać na Pedro Henrique, który tej jesieni zdobył już 8 goli i zaliczył 4 asysty.

Trzeci mecz z Radomiakiem – Lech zagra z Radomiakiem po raz 3 w 2023 roku. W kwietniu zremisował na wyjeździe 1:1, latem wygrał przy Bułgarskiej 2:0.

Kędziorek vs van den Brom – Dodatkowym smaczkiem jutrzejszego meczu jest konfrontacja Macieja Kędziorka z Johnem van den Bromem. Wielu kibiców przewiduje taktyczną dominację Radomiaka, który zakpi sobie z Lecha oraz z Holendra.

Ostatni mecz trenera? – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mecz Radomiak – Lech będzie ostatnim dla Johna van den Broma. Zwolnienie Holendra zależy wyłącznie od dogadania się z jego następcą. Poszukiwania trwają.

Drugi mecz w rundzie rewanżowej – Jesienią zostaną rozegrane 2 kolejki rundy rewanżowej. Przed nami 2 tego typu spotkanie, w lipcu Lech pokonał u siebie Radomiaka 2:0.

Dwa zwycięstwa – Lech przez całą ligową jesień wygrał tylko 2 wyjazdowe mecze. 22 lipca ograł Piasta w Gliwicach 2:1, niedawno w grudniu pokonał Koronę w Kielcach 1:0.

Ostatnio 2:1 – Kolejorz na koniec 2021 i 2022 roku wygrywał wynikiem 2:1. Ostatnią porażkę na koniec rundy jesiennej poniósł 3 lat temu, kiedy 19 grudnia 2020 uległ przy Bułgarskiej krakowskiej Wiśle 0:1.

Lata bez porażki – Lech ostatnią wyjazdową porażkę w Ekstraklasie na koniec roku poniósł 8 lat temu. Wtedy poznaniacy przegrali w Gliwicach z Piastem 0:2 kończąc wówczas zwycięską serię.

Koniec 16 grudnia – W ciągu ostatnich kilkunastu lat Lech raz kończył jesień dnia 16 grudnia. Tego dnia 13 lat temu wygrał w Austrii z FC Salzburg 1:0 po golu Semira Stilicia.

Gra o podium – W ostatniej tegorocznej kolejce Lech gra o przezimowanie do wiosny na 3. miejscu. Wygrana sprawi, że Lech będzie blisko, trzeba pamiętać o Legii, która w tym roku rozegra jeszcze 2 ligowe spotkania a ma tylko 3 punkty mniej.

Ostatni mecz w roku – Przed Lechem ostatni mecz w 2023 roku. Po tym spotkaniu poznaniacy otrzymają 22 dni wolnego i do zajęć powrócą 8 stycznia. Kolejorz wróci do gry w dniach 9-11 lutego, kiedy u siebie zmierzy się z Zagłębiem.

Jeden pauzuje, jeden zagrożony – W sobotę za kartki pauzuje Mikael Ishak, zagrożony pauzą w 20. kolejce jest Kristoffer Velde.

Mecz na C+ Sport – Sobotni mecz Radomiak – Lech pokaże na żywo C+ Sport i C+ 4K. My zapraszamy do śledzenia naszego tradycyjnego meczowego raportu na żywo, na łamach serwisu KKSLECH.com.

Stefański rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów w Radomiu będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy, który sędziował także ostatni mecz obu ekip w Poznaniu (2:0 dla Lecha). Za system VAR będzie odpowiadał za to Damian Kos.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w sobotę, 16 grudnia, o godzinie 20:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 2.15, na remis 3.50 a na triumf Radomiaka 3.40.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Sp pisze:

    Mi się wydaję, że Kędziorek pozbawi nas punktów stałymi fragmentami gry. I piłki na Pedro Henrique będą zagrywać.

Dodaj komentarz