Trudna runda skrzydłowych

W minionej rundzie jesiennej 2023 wszyscy skrzydłowi Lecha Poznań strzelili łącznie 18 goli i zaliczyli 9 asyst. Suche liczby nie są złe, lecz kibice od bocznych pomocników wymagali trochę więcej. Za skrzydłowi trudna runda kilku wzlotów oraz paru upadków.

Gwiazdą Lecha Poznań jesienią był Kristoffer Velde, którego forma stała na równym poziomie. Norweg opuścił tylko jeden mecz, nie grał w Kownie, ponieważ wówczas odpoczywał. 24-latek przez całą rundę strzelił 10 goli trafiając do siatki na wszystkich 3 frontach. Velde notował liczby z dużą regularnością, jesienią nie miał słabszego okresu, to dzięki jego postawie zawdzięczamy m.in. awans do ćwierćfinału Pucharu Polski, nadzieję w Trnawie przy przegrywaniu 0:2 (efektowna bramka) czy wiele punktów w Ekstraklasie. Gwiazdor Lecha Poznań dał choćby zwycięstwo nad Stalą Mielec, Koroną Kielce, golem i asystą pomógł rozbić Raków Częstochowa, ugrać remis w Krakowie czy pokonać ŁKS (bramka + asysta). Za Kristofferem Velde kolejna runda postępu, po której można zaryzykować stwierdzenie. To ostatni sezon Norwega w niebiesko-białych barwach.

11. Kristoffer VELDE
Mecze w lidze: 19
Mecze w PP: 2
Mecze w Europie: 3
Mecze ogółem: 24
Czas gry: 1943 (1533 w lidze)
Żółte kartki: 4
Gole: 10 (2 w LKE, 1 w PP)
Asysty: 4

null

Dużo więcej można było spodziewać się do Dino Hoticiu. Bośniak miał niezłe wejście do Kolejorza, strzelił gola Żalgirisowi, miał asysty w innych 2 spotkaniach przy Bułgarskiej z Radomiakiem oraz Górnikiem. Później z powodu urazu mięśnia pauzował przez 2 miesiące, a po powrocie miał tylko jeden przebłysk. Lewonożny skrzydłowy w Gdyni zaliczył swoją 3 asystę w bieżących rozgrywkach. Dino Hotić z różnych powodów zanotował w minionej rundzie kilka anonimowych występów będąc często zupełnie niewidocznym piłkarzem na boisku. Jeszcze gorzej wypadł sprowadzony za kilkaset tysięcy euro Ali Gholizadeh. Powrót Irańczyka przedłużał się, pod koniec października lewonożny skrzydłowy w końcu zadebiutował i do końca 2023 roku nic nie pokazał. 27-latek otrzymał łącznie 5 szans, w tym 2 od początku. Na razie Lech Poznań wyrzucił pieniądze w błoto, nie wiadomo, kiedy Ali odpali i czy w ogóle okaże się przydatny. Przez Puchar Azji straci cały zimowy okres przygotowawczy.

21. Dino HOTIĆ
Mecze w lidze: 11
Mecze w PP: 1
Mecze w Europie: 3
Mecze ogółem: 16
Czas gry: 770 (459 w lidze)
Żółte kartki: 2
Gole: 1
Asysty: 3 (1 w PP)

null

Źle w rundę jesienną 2023/2024 wszedł za to inny skrzydłowy Adriel Ba Loua. Do końca września za wiele nie grał, był głębokim rezerwowym, przełom nastąpił w październiku. Już wcześniej Iworyjczyk sygnalizował zwyżkę formy strzelając m.in. gola Rakowowi Częstochowa, zatem w październiku zaczął otrzymywać więcej szans od początku. Lewonożny pomocnik zaliczył bramkę i asystę w starciu z Puszczą Niepołomice i wbił 2 bramki Jagiellonii Białystok kończąc jesień z łącznie 5 golami oraz 2 asystami. Ba Loua w śnieżnym meczu z Koroną Kielce doznał kolejnej kontuzji barku, nie wiadomo na razie, kiedy wróci do zajęć z pełnym obciążeniem. Iworyjczyk wciąż nie odpalił w Lechu Poznań.

50. Adriel BA LOUA
Mecze w lidze: 14
Mecze w PP: 0
Mecze w Europie: 1
Mecze ogółem: 15
Czas gry: 811 (781 w lidze)
Żółte kartki: 1
Gole: 5 (1 w LKE)
Asysty: 2
8. Ali GHOLIZADEH
Mecze w lidze: 4
Mecze w PP: 1
Mecze w Europie: 0
Mecze ogółem: 5
Czas gry: 204 (178 w lidze)
Żółte kartki: 1
Gole: 0
Asysty: 0

null
null

Trudną jesień w pierwszym zespole ma za sobą Filip Wilak, który po podpisaniu latem nowej umowy mógł liczyć na nieco więcej. Mimo wszystko 20-latek zadebiutował w europejskich pucharach otrzymując 2 szanse przeciwko Żalgirisowi Kowno. Później zaczął otrzymywać więcej okazji do gry w Ekstraklasie, ale dopiero od października wchodząc głównie na ostatnie minuty. Mimo niewielu minut wychowanek Lecha Poznań dał radę błysnąć w Bydgoszczy, gdzie strzelił 2 gole mocno przyczyniając się do awansu Lecha Poznań do 1/4 finału Pucharu Polski. Wkrótce prawonożny skrzydłowy ma zmienić otoczenie, ma zostać wypożyczony.

54. Filip WILAK
Mecze w lidze: 7
Mecze w PP: 2
Mecze w Europie: 2
Mecze ogółem: 11
Czas gry: 112 (85 w lidze)
Żółte kartki: 0
Gole: 2 (w PP)
Asysty: 0

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. marcinos pisze:

    Dość długo panowało przeświadczenie, że Lech nie potrafi kupić skrzydłowego. Liczby robili wychowankowie, zaś kupowaliśmy ananasów typu Sykora czy Radut. Legendarne było też narzekanie, że zarząd nie kupił Kądziora. Za tę rundę trudno winić skrzydłowych. Velde znowu robi bardzo dobre liczby, Balua i Hotic mieli dobre okresy. Czekam na kolejną rundę, jeśli nie będą się przygotowywać fizycznie podczas telekonferencji jak u Broma – to może być całkiem dobrze.

Dodaj komentarz