Warto wiedzieć: Lech – Śląsk (24.02.2024)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – Śląsk Wrocław (24.02.2024)

O polepszenie bilansu – Lech zagra jutro ze Śląskiem po raz 93 w historii, 78 w Ekstraklasie i 39 u siebie. Ma szansę na 44 wygraną, 36 ekstraklasową oraz 24 ligowe zwycięstwo u siebie.

Remisu może nie być – Ostatni remis Lecha ze Śląskiem przy Bułgarskiej miał miejsce w kwietniu 2011 roku (2:2) a bezbramkowy dawno, dawno temu. Wynik 0:0 ostatni raz padł na naszym obiekcie dokładnie 9 kwietnia 1988 roku.

Gole są gwarantowane – W sobotnie popołudnie niemal na pewno padną gole. W ciągu ostatnich 16 lat Lech mierzył się ze Śląskiem łącznie 34 razy i w tym czasie tylko w jednym meczu (Wrocław, sezon 2016/2017) nie padła żadna bramka.

Bramki w Poznaniu bardzo realne – Wliczając wszystkie fronty w ostatnich 25 meczach ze Śląskiem, w których gospodarzem był Lech został strzelony minimum jeden gol.

Cztery porażki z rzędu – Lech przegrał ze Śląskiem ostatnie 4 mecze na 2 frontach. W każdym z tych meczów poznaniaków prowadził John van den Brom, niebiesko-biali przegrywali odpowiednio 0:1, 1:3 (w Pucharze Polski), 1:2 i 1:3.

Czas na zwycięstwo – Lech ostatni raz ograł Śląsk 1 kwietnia 2022 roku (1:0 we Wrocławiu), a w Poznaniu dnia 2 października 2021 roku (4:0). Wtedy wrocławian szkolił Jacek Magiera.

Rumak vs Śląsk – Mariusz Rumak mierzył się ze Śląskiem łącznie 7 razy notując bilans 2-2-3, gole: 6:9. W latach 2012-2014 jako trener Lecha Poznań rywalizował ze Śląskiem w sumie 5 razy wygrywając 2 spotkania przy Bułgarskiej.

Trzy mecze przy Bułgarskiej – Ze Śląskiem za Rumaka graliśmy u siebie 3 razy notując następne rezultaty 2:0, 0:3 i 2:1 (w lutym 10 lat temu). Przegrana zaliczona 30 listopada 2012 roku jest najwyższą w historii domowych gier Kolejorza z WKS-em.

Ważny mecz dla trenera – Śląsk był pierwszym rywalem pokonanym przez Mariusza Rumaka w Ekstraklasie i pierwszym, któremu prowadzony przez niego Lech Poznań strzelił gola (w 2012 roku).

Sentymentalny mecz – Trener Mariusz Rumak w 2016 roku pracował w Śląsku grając z Lechem 3 razy (zwycięstwo przy Bułgarskiej, porażka przy Bułgarskiej i remis we Wrocławiu).

Byli lechici vs Lech – Jutro przeciwko Lechowi mogą zagrać byli lechici – Łukasz Bejger, Patryk Janasik i Mateusz Żukowski.

Wykorzystać dołek – Śląsk przegrał ostatnie 2 mecze rezultatem 0:1 i ma już tylko 2 oczka przewagi nad Lechem. Wrocławianie mają jednak w swoich szeregach najlepszego strzelca ligi Erika Exposito (14 goli), który w dotychczasowej karierze grał z nami 9 razy, 5 razy wygrał i strzelił nam aż 4 bramki.

Trzeba uważać – Śląsk ma najlepszą obronę w lidze (17 straconych goli, 8 na wyjeździe), wygrał najwięcej meczów na wyjazdach (7) i ostatni poległ na wyjeździe w lidze 12 sierpnia (8 kolejnych ekstraklasowych wyjazdów bez porażki). Mimo złego startu wiosny trzeba uważać na tego rywala.

Magiera umie grać z Lechem – Trener Jacek Magiera rywalizował z Lechem łącznie 5 razy i aż 4 razy wygrał. Z Lechem przegrał raz 2 października 2021 roku (w Poznaniu 0:4).

Gra o wicelidera a może o coś więcej? – Sytuacja przed 22. kolejka jest jasna. Jeśli w piątek Pogoń wygra z ŁKS-em, to Lech straci 3. miejsce, ale za to jeśli w sobotę ogra Śląska, to zostanie nowym wiceliderem. Kolejorz w przypadku zwycięstwa może zostać nawet nowym liderem, gdy Jagiellonia nie zdoła pokonać Ruchu.

Aż pięciu zagrożonych – Jutro na kartki muszą uważać zagrożeni pauzą w meczu ze Rakowem – Filip Marchwiński, Jesper Karlstrom, Radosław Murawski, Elias Andersson i Filip Szymczak.

Będzie bardzo dobra frekwencja – Jutrzejszy mecz jak na luty cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców. Na stadionie może zjawić się ponad 30 tysięcy osób i będzie to jedna z najwyższych lutowych frekwencji na Lechu w ostatnich latach. Więcej o tym -> TUTAJ.

Śledźcie nas – W sobotę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 16:00. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy.

Lasyk rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów przy Bułgarskiej będzie Piotr Lasyk z Bytomia, który w tym sezonie prowadził tylko jeden mecz Lecha (z Legią 0:0). Za system VAR będzie odpowiadał za to Paweł Pskit.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w sobotę, 24 lutego, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.85, na remis 3.45 a na triumf rywala 4.40.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz