Felieton kibica: O co gramy w Europie

W 2015 roku dajemy kibicom Lecha Poznań okazję współtworzenia serwisu KKSLECH.com a nie tylko udzielania się na nim w komentarzach. Teraz pisząc tekst możesz liczyć na jego publikację tutaj. Dziś prezentujemy jeden z artykułów nadesłanych do nas przez kibica.


O co gramy w Europie…

…. o pieniądze – duże pieniądze, a dopiero potem o prestiż, bo pieniądz rządzi dzisiejszym światem i trzeba się z tym pogodzić. Wraz z wprowadzona kolejna reformą rozgrywek, UEFA zwiększyła ogólną pulę nagród za udział klubowych rozgrywkach europejskich o 25% na kolejne trzy sezony począwszy od sezonu 2015/2016. Wraz wprowadzoną reformą i zwiększeniem puli nagród, został wprowadzony nowy system dystrybucji środków finansowych do klubów. Powstał on we ścisłej współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA) i został został przyjęty przez UEFA. Nowością będzie skierowanie do klubów dodatkowych pieniędzy z „rynku telewizyjnego”, ale tylko dla tych, które uczestniczyć będą w fazie grupowej i pucharowej rozgrywek.
Określono też wysokość nagrody za udział meczu o Superpuchar Europy

UEFA

Zwycięzca otrzyma 4 mln euro a przegrany tego meczu 3 mln euro
Określono też dokładnie wysokość kwot, które otrzymają kluby biorące udział na poszczególnych szczeblach rozgrywek.

LIGA MISTRZÓW

1) Udział w barażach (ostatnia runda kwalifikacji Q4) zwycięzca otrzyma 2 mln, a 3 mln przegrany. Ponadto każdy mistrz krajowy, który nie zakwalifikował się do fazy grupowej LM otrzyma dodatkowo 250 tysięcy.
2) Każdy klub biorący udział w fazie grupowej otrzyma 12 mln euro. Dodatkowo za każde zwycięstwo/remis w fazie grupowej nagroda w wys. 1,5 mln/500 tys.
3) Runda 16 – 5,5 mln każdy
4) Ćwierćfinał – 6 mln każdy
5) Półfinał – 7 mln każdy
6) Zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA otrzyma 15 mln, a wicemistrz 10,5 mln.

Gratyfikacje finansowe otrzymają też wszystkie drużyny biorące udział na niższych szczeblach kwalifikacji – podane kwoty otrzymują tylko kluby odpadające w danej rundzie:

a) runda pierwsza (Q1) – 200tys.
b) Q2 – 300tys.
c) Q3 – 400tys.

LIGA EUROPY

1) Gratyfikację finansową otrzymuje tylko przegrany w barażach (ostatnia runda kwalifikacji Q4) w wys. 230 tys. euro.
2) Każdy klub biorący udział w fazie grupowej otrzyma 2,4 mln. Dodatkowo każde zwycięstwo/remis w fazie grupowej jest nagradzane kwotą 260 tys/120tys.
3) Runda 32 – 500 tys. każdy
4) Runda 16 – 750 tys. każdy
5) Ćwierćfinał – 1 mln każdy
6) Półfinał – 1,5 mln każdy
7) Zwycięzca Ligi Europy otrzyma 6,5 mln a wicemistrz 3,5 mln.

Gratyfikacje finansowe otrzymają też wszystkie drużyny biorące udział w kwalifikacjach na niższych szczeblach – podane kwoty otrzymują tylko kluby odpadające w danej rundzie:

a) runda pierwsza (Q1) – 200 tys.
b) Q2 – 210 tys.
c) Q3 – 220 tys.

Oczywiście nie muszę dodawać, że powyższe kwoty podane są w euro. Aby zobrazować skalę wzrostu gratyfikacji podam może niektóre, wypłacane dotychczas kwoty:

Q2 LM 130 tys – Q2 LE 100tys.
Faza grupowa LM 8,6 mln – LE 1,3 mln
zwycięstwo/remis w meczu LM 1 mln/500tys – LE 200/100tys.
zwycięzca LM 10,5 mln – LE 5 mln.

Jak widać z powyższego zestawienia do podniesienia z murawy jest sporo pieniędzy, jednakże o wiele, wiele więcej w Lidze Mistrzów, a Liga Europy to taki „uboższy krewny”, ale i tak jest o co walczyć.

aliz

Chcesz, by w przyszłości także Twój tekst znalazł się na KKSLECH.com? Pisz i wyślij go do nas pod adres: redakcja@kkslech.com. Jest szansa, że ujrzy światło dzienne. Więcej dowiesz się -> tutaj

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


komentarze 24

 1. tomek27 pisze:

  nie rozumiem jednej rzeczy , za wygrana w Q4 elLM dostaje się 2mln € , a za awans do grupy LM 12mln € ,a przecież to jest równoznaczne (chyba ze ktoś ma bezpośredni awans ,bez kwalifikacji ), czyli np. taki LEch za sam awans dostalby 14mln €?

 2. tomek27 pisze:

  podobnie z przegranym w Q4 ,dostaje 3mln € , a przecież ma tym samym zagwarantowany udział w grupie LE ,za co dostaje 2,4mln € ,czyli lacznie 5,4mln € , czy to się nie sumuje?

 3. Marcin1242 pisze:

  @aliz chyba pisalas nocka ten artykuł, albo ja sie nie wyspalem, bo jakos ciężko mialem wywnioskować niektóre rzeczy z tego artykułu :)

 4. Shizerr pisze:

  Wniosek z tego taki, że za wszelką cenę trzeba zdobyć mistrza Polski, szybko wzmocnić skład i awansować do LM. Wielkie pieniądze czekają. Niech nasi gwiazdorzy tego nie spieprzą…

 5. aliz pisze:

  @Marcin1242
  :-)) z reguły piszę nocą – mam wtedy święty spokój i mogę się spokojnie skupić nad tym co chcę „skrobnąć”

  @tomek27
  Pamiętaj, że baraże są już objęte tzw. oficjalnym patronatem UEFA i tak jak napisałam na wstępie – zmienili reguły premiowania. Zauważ, że mistrzowie krajów gdy odpadną w barażach LM do tych 3 melonów dodatkowo dostają 250 tys. czyli razem 3,250 mln. oraz możliwość grania w grupie LE za co dostają z punktu 2.4 mln ile to razem? 5,560 – to i tak mało zważywszy, że dostając się do grupy LM otrzymujesz 2+12=14 mln.
  TAK TAK – gdyby Lech dostał się go grupy LM otrzymałby ponad 14 melonów!!!!!!!!!! – to mniej/więcej tyle co obecnie roczny budżet Lecha i dodaj do tego jeszcze gratyfikację za rundy kwalifikacyjne. czyli awansując do grupy LM masz „od strzała” 14,700 mln.
  Kwoty jak „z bajki” jest się o co bić…

  W wywiadzie Klimczak pierdzielił o podjęciu ryzyka i tym podobnych kupując zawodników i tam takie inne bzdety. TO KSIĘGOWY, a m.in. Lech jest przedstawicielem polskich klubów w ECA, więc doskonale wiedział „co w trawie piszczy”. Czy Ty myślisz, że nie mając przesłanek wydałby kasę? oczywiście gdybam – ale gdyby poszło tak jak wszyscy mamy nadzieję, to już jesienią można mieć roczny budżet zapięty, a jeszcze i niezłą górkę…

 6. Ekstralijczyk pisze:

  @Shizerr , ale w LE teoretycznie łatwiej jest o punkty do rankingu a Lech ich bardzo potrzebuje. LM dałaby na tę chwilę tylko i wyłącznie mega kopa finansowego.

 7. aliz pisze:

  i jeszcze jedno – UEFA oceniła, że klub, który wygra LM „zarobi ok. 55mln euro, a LE ponad 15,3 mln – mimo wszystko przepaść, bo awans + ew. „zarobek” za wygrane/remisy daje więcej, niż wygrana całej LE.
  Ale czego by tu nie napisać – kasa i tak jest ogromna…

 8. sebra pisze:

  Kwoty, które można zarobić w Lidze Mistrzów są dla nas „niewyobrażalnie” wielkie, ale też bądźmy szczerzy na chwilę obecną możemy o nich tylko pomarzyć. Poziom sportowy jaki reprezentuje mistrz Polski niezależnie od tego czy będziemy to my czy Legia to za niskie progi, by realnie myśleć o tej kasie. Zamiast liczyć na to, że uda się zrobić wielki skok na kasę proponowałby podejść do tematu realniej i jak to się mówi zamiast próbować najeść się chochlą (jednorazowy awans do Ligi Mistrzów) proponuje jedzenie łyżeczką (regularne granie w grupie Ligi Europy). Jak jest podane w felietonie mistrz, który spadnie do Ligi Europy po przegraniu dwumeczu w 4 rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów zgarnie ok. 5,5 mln euro. Czy to jest mało? Wg mnie nie, a z obecnym składem jaki posiadamy zarobienie takich pieniędzy byłoby bardzo dobrym wynikiem. Drużyna wymaga wzmocnień i pewnie jeszcze jakieś inwestycje będą, ale w jedno okienko nie zbudujemy drużyny na miarę Ligi Mistrzów.

 9. tomek27 pisze:

  O LM nie ma co marzyc , ciężko będzie o LE , dlatego dobrze zdobyc MP albo chociaż PP , zawsze jedna runde mniej . W LE można naciulac pkt , potrzeba nam min z 6-7 pkt rankingowych ,żeby byc rozstawionym w 4 rundzie w sezonie 16-17. do tego kasa jak na nasze warunki jest kosmiczna 11 mln zl za sam udział + 1mln za kazde zwycięstwo + z 3mln zl z biletow za każdy mecz , wiec można zgarnąć lekka reka z 20-25mln zl ,czyli polowa naszego budzetu

 10. kibic pisze:

  Najlepiej by było jeśli zdobylibyśmy Mistrza Polski. Wtedy gralibyśmy w el. LM. Przeszlibyśmy 2Q i 3Q. W 4Q nawet jeśli byśmy przegrali to zgarniamy 5,5 mln i dodatkowo możemy jeszcze w fazie grupowej zarobić nawet kilka milionów. Nazbieralibyśmy trochę punktów do rankingu i jeszcze za rok tak samo i wtedy możemy myśleć o LM. Szansa na zarobienie sporej ilości kasy jest ale trzeba zdobyć MISTRZA POLSKI albo chociaż PUCHAR :)

 11. aliz pisze:

  @Ekstralijczyk
  najbardziej korzystny scenariusz dla Lecha to powtórka scenariusza z 2012. zarówno pod względem punktowym do rankingu (teoretyczne łatwiejsze punktowanie), jak i finansowym 3,250+2,400+0,700 (za kwalifikacje) i potem za mecze w grupie.

 12. Ekstralijczyk pisze:

  @aliz , ja to bym chciał liczyć na taką sytuację :) ; zdobycie mistrza , dojście do IV rundy ligi mistrzów , odpadnięcie które daje 3,25 mln euro , faza grupowa LE 2,4 mln euro + zwycięstwa i remisy w niej co dałoby także spory zastrzyk gotówki , awans do 1/16. Taka sytuacja pozwoliłaby nabicie sporo punktów rankingowych oraz spore wzbogacenie się. Brzmi to dziwnie , ale to nie jest jakiś scenariusz niemożliwy.

 13. Ekstralijczyk pisze:

  Mój błąd :) , nie spojrzałem na wcześniejsze wpisy użytkowników.

 14. rechot pisze:

  A się chłopcy rozmarzyliście :) Oby dzisiejszy mecz nie sprowadził nas do brutalnej rzeczywistości.

 15. tomek27 pisze:

  aliz

  jaka powtorka z 2012 roku?

 16. stowoda pisze:

  Myślę że dla tych co mają bloga wstawianie artykułów 2 razy trochę dziwne. Ja piszę prawie codziennie o piłce,odwiedzam i czytam co się pisze tutaj ( bo cenię stronkę), piszę o lidze,Lechu i takie tam i jak ktoś czyta KKSLech.com zawsze może przy okazji wpaść .
  Ponieważ robię to dłuższy czas nie traktujcie to jako reklamy a jako zaproszenie… wystarczy wklepać w GOOGLE „luta z całej edy” ( właściwie powinno być z poznańska == luta z całej epy= ale jest inaczej z przekory.. he he.
  Jak ktoś chce może to potraktować jako „dostawkę”, takie krzesełko dostawione do właściwego rzędu.

 17. aliz pisze:

  @tomek27
  Aj sorry nie przeczytałam tego co napisałam :-(( bo tysiąc myśli na minutę i zastanawiałam się co lepsze, a na dodatek z garów w kuchni uciekało :-)

  teraz piję sobie kawusię i postaram się jaśniej wyrazić o co mi chodziło i do jakiego wniosku doszłam.
  Co prawda łyżeczką tez się można najeść, ale gdyby się przyfarciło, tak jak w tym sezonie tęczowym, to wolałabym jednak LM. Po zmianie reguł kwalifikacyjnych prawie jeden czort – czy grupa LM czy LE jeśli chodzi o przeciwników i mecze, a finansowo za LM są niezłe przody. Poza tym za sam awans do grupy LM już jest „z mety” 4 pkt do rankingu niezależnie czy wygra się mecze czy nie, a w LE trzeba WYGRAĆ dwa mecze aby te 4 pkt zdobyć. Poza tym nawet w przypadku wszystkich przegranych w grupie LM federacja krajowa otrzymuje pkty do rankingu, czego ne ma w LE.
  ufff…

 18. tomek27 pisze:

  Pewnie chodzilo ci o rok 2010 i Lech wtedy odpadl nie w Q4 tylko Q3 . To jest s-f żeby LEch zaszedł az tak daleko ,czyli do Q4 elLM. Nie wiem czy nawet LEch był by rozstawiony w Q3 ,bo chyba z tego co widze ,to nawet nie starczy 17,7pkt

 19. aliz pisze:

  @tomek27
  owszem chodziło mi o 2010, a Baraż do Le wtedy wygrali z Dnipro. Nie przyglądałam sie jeszcze rankingom innych klubów, bo na razie trzeba zobaczyć w których rozgrywkach będziemy.

 20. tomek27 pisze:

  Baraz do LE z Dnipro ,ale przegrali w el LM Q3 ze Sparta, pisalas tak jakby odpadli wtedy w Q4 elLM

 21. aliz pisze:

  tęczowi w tym roku przystępując do gry z Celtikiem mieli 15,275pkt i byli nierozstawieni, a Lech ma teraz 17,300pkt

 22. aliz pisze:

  mówiłam Ci, że miałam tysiąc myśli i spraw na głowie, pomieszałam oba cykle rozgrywek (LM z LE) nie przeczytałam tego co napisałam i stąd te moje pomieszanie z poplątaniem :-)) grunt, że potem już wyłuszczyłam o co mi chodziło

 23. tomek27 pisze:

  w zeszłym roku trzeba było mieć ok 17,1 żeby być rozstawionym , nie zanosi ,ze w którejś z lig rywalizujacych z nami była zmiana mistrza , a wszytkie te druzyny ciulaja punkty ,wiec watpie żeby 17,3 starczylo.. po tym co dzisiaj nasi pokazali wlasciwie można już uciac temat…

 24. aliz pisze:

  racja – temat na razie odpływa…