Wszystkie wygrane Lecha w Szczecinie

Pojutrze o 15:00 poznański Lech zagra na jednym z najbardziej niewygodnych dla siebie terenów w lidze. Kolejorz pierwszy raz ograł Pogoń w Szczecinie dopiero po blisko 20 latach od momentu pierwszego spotkania do którego doszło w 1958 roku.

W dotychczasowej historii Lech zwyciężył w Szczecinie tylko 12 razy (9 w lidze). W ostatnich 6 spotkaniach, w których wygrywał czynił to bez straty gola, dotąd Kolejorz triumfował w Szczecinie bez utraty bramki łącznie 8 razy, 4 razy wygrał z Pogonią na wyjeździe rezultatem 1:0. Takim wynikiem zakończyła się choćby ostatnia wizyta Lecha Poznań na stadionie Pogoni Szczecin w marcu 2021 roku. O wszystkich wyjazdowych zwycięstwach Kolejorza z tym przeciwnikiem krótko piszemy poniżej.

Wszystkie zwycięstwa Lecha Poznań nad Pogonią w Szczecinie:

1977/1978: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:3
1984/1985: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:2
1987/1988, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (PP)
1998/1999: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:3
2002/2003: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1
2006/2007: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:3
2006/2007, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3 (PE)
2012/2013: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:2
2015/2016: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:2
2016/2017: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3
2016/2017: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (PP)
2020/2021: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1

20 listopada 1977, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:3

Lech pierwszy raz ograł Pogoń w Szczecinie późną jesienią 1977 roku. Poznaniacy triumfowali wtedy na oczach 5 tysięcy ludzi wynikiem 3:2. W tamtych rozgrywkach Kolejorz poprzez zajęcie 3. lokaty pierwszy raz w historii awansował do europejskich pucharów. „Portowcy” skończyli na dopiero 11. miejscu.

10 marca 1985, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:2

Druga wygrana Lecha na stadionie Pogoni miała miejsce niespełna 8 lat po pierwszej. Mistrz Polski inaugurował wiosnę 1985 na oczach 15 tysięcy w Szczecinie. Poznaniacy zwyciężyli „Portowców” 2:1. W tamtym sezonie Lech skończył czwarty, Pogoń znowu była jedenasta.

5 marca 1988, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (1/4 PP)

Trzecie zwycięstwo Lecha w Szczecinie było pierwszym pucharowym. W pierwszym spotkaniu 1/4 finału Pucharu Polski 1987/1988 ekipa Kolejorza triumfował na stadionie Pogoni 1:0 po golu już w 2 minucie Jarosława Araszkiewicza. W tamtych rozgrywkach Lech Poznań sięgnął po Puchar Polski 1988 po pokonaniu w rzutach karnych Legii Warszawa. Pogoń Szczecin oczywiście została z niczym i do dziś nic nie osiągnęła.

19 września 1998, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:3

Jesienią 24 lata Lech Poznań odniósł kolejne zwycięstwo w Szczecinie. Wygrał z Pogonią na jej terenie 3:2 prowadząc w pewnej chwili 3:1. W Kolejorzu zagrali wtedy m.in. Głowacki, Majewski, N’norom, Scherfchen, Reiss, Żurawski czy strzelcy goli – Piskuła oraz Araszkiewicz. Lech w sezonie 1998/1999 był czwarty, Pogoń znowu nisko – 13. miejsce.

09 listopada 2002, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1

W sezonie 2002/2003 nasz Lech był beniaminkiem, Pogoń spadła z ligi z ostatniej pozycji. Jesienią 20 lat temu Lech będący w kryzysie udał się do Szczecina, gdzie wygrał 1:0 po trafieniu w 13 minucie Bartosza Ślusarskiego.

16 września 2006, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:3

Jesienią 2006 roku Lech wygrał w Szczecinie 3:1 i dołożył swoją cegiełkę do spadku Pogoni z Ekstraklasy. Wówczas gole dla nas strzelali Bąk, Reiss i Zakrzewski. W Pogoni grało pełno brazylijskiego szrotu wśród którego był Majdan, Trałka i Grosicki. Tamto spotkanie obejrzało 12 tysięcy kibiców.

21 listopada 2006, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3 (PE)

Jeszcze tej samej jesieni Lech zwyciężył w Szczecinie drugi raz, tym razem 3:0 w Pucharze Ekstraklasy. W meczu 1. kolejki PE 2006/2007 gole dla nas strzelili Bąk, Pitry i argentyński stoper, o którym pewnie wielu kibiców już nie pamięta – Fernando Bonjour. W bramce Kolejorza testowany był późniejszy golkiper Pogoni, Radosław Janukiewicz.

1 kwietnia 2013, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:2

Dnia 1 kwietnia 2013 roku w Wielkanocny Poniedziałek poznaniacy pokonali na wyjeździe Pogoń 2:0 po golach Marcina Kamińskiego i Aleksandara Toneva. Właśnie wtedy niebiesko-biali rozpoczęli serię 7 zwycięstw z rzędu, która trwała aż do 10 maja.

22 listopada 2015, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:2

W listopadzie 2015 roku poznaniacy trenowani przez Jana Urbana wychodzili z kryzysu powoli się rozpędzając, a bój w Szczecinie był dla nich starciem za tzw. „6 punktów”. Kolejorz dość szybko wyszedł na prowadzenie po kontrze za sprawą Kaspera Hamalainena. Później umiejętnie się bronił, a w drugiej połowie zadał decydujący cios. Gergo Lovrencsics dobrze dośrodkował piłkę z rzutu wolnego, którą lewą nogą do siatki wpakował Łukasz Trałka.

24 lutego 2017, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3

Dokładnie 5 lat temu 24 lutego Lech odniósł swoje najwyższe ligowe zwycięstwo w Szczecinie. Kolejorz po 36 minutach prowadził 2:0 po golach Dawida Kownackiego. Wynik na 3:0 w końcówce i to po asyście bramkarza ustalił ulubieniec kibiców Pogoni, Marcin Robak.

5 kwietnia 2017, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (1/2 PP – rewanż)

Jeszcze tej samej wiosny Lech znowu wygrał w Szczecinie. Po zwycięstwie u siebie z Pogonią w pierwszym półfinale Pucharu Polski 2016/2017 aż 3:0 rewanż na obiekcie „Portowców” wydawał się być formalnością. Tak też było, jeszcze w pierwszej połowie emocje w tym dwumeczu definitywnie zakończył Marcin Robak pieczętując golem awans Kolejorza do finału Pucharu Polski. Nawet mimo sporej przewagi w końcówce Pogoń Szczecin nie umiała strzelić chociaż kontaktowej bramki.

7 marca 2021, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1

Ostatnia wizyta Lecha Poznań w Szczecinie zakończyła się niespodziewaną wygraną 1:0. Niespodziewaną, ponieważ akurat wtedy Kolejorz o nic nie walczył, każdy czekał aż sezon się skończy, Pogoń grała natomiast o mistrzostwo. Lech był wówczas dobrze ustawiony taktycznie, gola na 1:0 po dośrodkowaniu Pedro Tiby strzelił Bartosz Salamon, który po stałym fragmencie gry wykorzystał swój wzrost. Było to 3 ligowe zwycięstwo z rzędu z którego cieszyli się tylko nieliczni. Tak naprawdę nic ta wygrana Lechowi nie dawała, kilka dni wcześniej poznaniacy odpadli z Pucharu Polski, w lidze strata do czołówki była spora.