Droga Karabachu do dwumeczu z Lechem

Karabach Agdam po przegranym sezonie 2020/2021 musiał coś zmienić tak samo, jak Lech Poznań. W tamtych rozgrywkach Azerowie awansowali do fazy grupowej Ligi Europy po wygranej nad Legią w Warszawie 3:0, ale na krajowym podwórku nic nie osiągnęli. Latem 2021 roku potrzebne były więc zmiany, które nastąpiły.Latem rok temu w Karabachu Agdam pod względem transferów działo się o wiele więcej niż teraz. Z podstawowych piłkarzy odszedł m.in. Owusu, Mahir Emreli czy Uros Matić. W ich miejsce przyszli np. Kady czy Ibrahima Wadji opisywani wczoraj -> TUTAJ. Przybył też prawy obrońca Marko Vesović z Legii Warszawa, stoper Bahlul Mustafazada czy środkowy pomocnik Richard, który pochodzi z Brazylii, ale reprezentuje Azerbejdżan. Przebudowany zespół Karabachu Agdam z tym samym trenerem pracującym z zespołem od 2008 roku miał za zadanie dwa cele – awansować 8 raz z rzędu do fazy grupowej europejskich pucharów oraz odzyskać prym w swoim kraju.

Czarno-biali zeszły sezon rozpoczęli 22 lipca, a więc dużo później niż zaczną ten nadchodzący. Do wrześniowej przerwy na kadrę nie przegrali ani razu, mało goli strzelali, ale też mało bramek stracili. Podopieczni Qurbana Qurbanova sezon 2021/2022 na krajowym podwórku rozpoczęli dopiero 15 sierpnia. Od początku rozgrywek zbierali punkty, pierwszy raz przegrali dopiero w 8 kolejce dnia 25 października a w europejskich pucharach dopiero 9 grudnia z FC Basel na wyjeździe. Co to oznacza? Wliczając wszystkie fronty „Jeźdźcy” od 22 lipca do wspomnianej potyczki z FC Basel ponieśli tylko jedną porażkę w 24 meczach. W Szwajcarii strzelili gola w pierwszej akcji widocznej na poniższym filmiku, ale sędzia go nie uznał (gdyby był VAR byłaby bramka).


Jesienią 2021 gracze Qurbanova nie przegrali u siebie ani razu. Osiągnęli za to historyczny sukces. Po przejściu trzech rund eliminacyjnych dostali się do Ligi Konferencji, gdzie rywalizując z Kajratem Ałmaty, Omonią Nikozja i FC Basel uzbierali 11 oczek dzięki którym awansowali do 1/16 finału z 2. miejsca w grupie. Azerowie w dwóch lutowych meczach z Marsylią byli już bezradni, przegrali 1:3 na wyjeździe i 0:3 u siebie, porażka 24 lutego była dotąd ostatnią przegraną Karabachu Agdam. Czarno-biali aktualnie mają na swoim koncie passę 16 oficjalnych spotkań bez porażki na dwóch frontach.

Pucharowy przeciwnik Lecha Poznań w 28 kolejkach ligi azerskiej 2021/2022 ugrał 69 oczek notując bilans 21-6-1, 72:13. Pewnie zwyciężył w ośmiozespołowej lidze, drugie Nefci Baku wyprzedził o 19 punktów. Co ciekawe jedynym klubem, który w lidze azerskiej 2021/2022 znalazł sposób na Karabach Agdam była ostatnia ekipa FK Sabeli, która we wspomnianym wyżej dniu 25 października 2021 triumfowała u siebie 3:1. Karabach do historycznego sukcesu na arenie międzynarodowej, jakim był awans do 1/16 finału Ligi Konferencji dołożył kolejne punkty do współczynnika UEFA (wzrost z 21.000 na 25.000), Mistrzostwo Azerbejdżanu i jeszcze Puchar Azerbejdżanu świętując pierwszy dublet od 5 lat.

Finał Pucharu Azerbejdżanu odbył się w dniu, kiedy Lech Poznań już wypoczywał. 27 maja po rzutach karnych Karabach Agdam pokonał Zirę 4:3. W regulaminowym czasie gry było 1:1, nasz przeciwnik 5 oraz 12 lipca przegrywał w tym spotkaniu 0:1. „Jeźdźcy” zdominowali jeszcze klasyfikację najlepszych strzelców ligi azerskiej 2021/2022. Trzech z pięciu najskuteczniejszych zawodników to gracze Karabachu Agdam, po koronę króla strzelców sięgnął już opisywany wczoraj w innym materiale brazylijski skrzydłowy Kady Borges.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <