Historia: Początki nowego Lecha + FOTO

Dziś wieczorem pierwotnie mieliśmy opublikować drugi odcinek z cyklu „Poznańskie kluby”, jednak po raz kolejny przeszukując nasze archiwum zdjęć natknęliśmy się na ciekawe, aczkolwiek amatorskie jeszcze fotografie na których uwiecznione są dwa historyczne już wydarzenia.


To początek „nowego Lecha” czyli czerwiec 2006 roku i moment, gdy na Bułgarską przyszły nowe władze i wielu nowych piłkarzy grających wcześniej w Amice Wronki. Tym samym w styczniowy wieczór zdecydowaliśmy się na kolejny materiał z cyklu „Historia” w którym przypomnimy kibicom istotny dzień w prawie 91-letniej historii Kolejorza, którym jest 20 czerwca 2006 roku.

Wtedy ten serwis miał niespełna rok i na bardziej profesjonalnych zasadach zaczął działać dopiero od lipca 2006 roku, a więc trochę po początku „nowego Lecha Poznań” oraz zmianie nazwy klubu z WKP Lech na KKS Lech. Pierwszy trening KKS-u z nowym trenerem, Franciszkiem Smudą i mocno różniącą się kadrą drużyny w porównaniu z tą z końca sezonu 05/06 odbył się 20.06.2006.

Z tamtego dnia pamiętamy jedynie tyle, że będąc jeszcze amatorskim serwisem nieoficjalnym wskoczyliśmy na stadion przez płot i porobiliśmy pierwsze zdjęcia na profesjonalną witrynę, których to fotografii na obecnej wersji do tej pory nie było. W upalny czerwcowy dzień na pierwszy trening KKS-u w historii wyszło łącznie 17 piłkarzy, czyli niezbyt wielu.

Zabrakło wtedy m.in. Bartosza Bosackiego grającego wówczas na mundialu w Niemczech oraz Piotra Reissa, który pojechał kibicować koledze. Nie było też Krzysztofa Strugarka, Arkadiusza Czarneckiego, Artura Marciniaka i Filipa Burkhardta przebywających na zgrupowaniu kadry młodzieżowej. Byli za to inni zawodnicy, którzy obecnie nie grają już w Kolejorzu i to od wielu, wielu lat.

Na historycznym treningu, który rozpoczął (jak się później okazało) nową, lepszą erę dla Lecha Poznań gracze Kolejorza najpierw trochę pobiegali, później odbyli rozgrzewkę, by na deser mieć grę wewnętrzną oraz dość długie rozbieganie. Po prawie siedmiu latach od tamtego momentu nie pamiętamy, jaki był wynik wewnętrznej gierki. W pamięci mamy jedynie pierwszego gola „nowego Lecha”.

Padł on z dość dalekiej odległości i to po uderzeniu lewą nogą. Niestety mamy problem ze strzelcem pierwszej bramki KKS-u. Był nim jednak albo Arkadiusz Bąk albo Marcin Wasilewski. Jego zdjęcie znajduje się zresztą na poniższych fotografiach, które znaleźliśmy dziś w naszym archiwum. Część zdjęć pochodzi z sesji fotograficznej drużyny mającej miejsce już nie w czerwcu, a w lipcu.

Wtedy KKSLECH.com po raz pierwszy w swojej historii zrealizował zresztą profesjonalny materiał, a lipiec 2006 roku był czasem w którym nie tylko zaczął się rozwijać KKS Lech Poznań zarządzany przez nowe władze, ale również ta witryna. Poniżej znajduje się archiwalnych 41 zdjęć z 2006 roku i z samego początku „nowego Kolejorza”.

Początki „nowego Lecha” na naszych, jeszcze amatorskich zdjęciach z 2006 roku:

Historia (dawniej dział 90-lecie):

> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


11 komentarzy

 1. dave861 pisze:

  jacy śmieszni 🙂

 2. Tata pisze:

  Redakcjo!
  Wiecie co dzieje się z Lipczyńskim?

 3. KKS pisze:

  Fajny tekst! Szczególnie to skakanie przez płot żeby zobaczyć trening ukochanego Lecha:)

 4. babol pisze:

  Skok przez płot za to chwała. Pamiętam te stare dobre czasy i przemycanie piwa w tych dziurach na ogrodzeniach hehe zostawiało się plecak i szło na stadion. Piękne czasy, a dzisiaj byle co wniesiesz i jesteś postrzegany jako bandyta.

 5. DługiKKS pisze:

  Tata – Lipczyński jeszcze jakieś dwa lata temu pracował w jakiejś firmie poznańskiej. Gdzieś tam miałem tą nazwę i dokładną branżę. W każdym razie odpowiadał za ostatni turniej Remes Cup Ekstra. Zajmował się m.in. kontaktami z mediami itp. Pracował też przy organizacji jakiegoś turnieju dla młodzieży. Coś z nazwą Volkswagen.

 6. DługiKKS pisze:

  Co do skakania przez płot. W 2006 roku rzeczywiście trzeba było to robić, bo już był stadion zamknięty, ale wcześniej nie. Ogólnodostępny był nie tylko na stadion na którym spędzałem każde wagary w latach 2002 – 2006, lecz nawet treningi. Gościłem na kilkunastu zanim powstał ten serwis prawie osiem lat temu. Wizyty na treningach były dla mnie osobiście (wtedy dla nastolatka), niezapomnianym przeżyciem :). Kiedyś, gdy miałem lekcje od 8:00 do 15:00 przesiedziałem na wagarach w starym, dobrym Kotle całe 7 godzin… cudowne uczucie :). Do opisania kiedyś…

 7. Benat pisze:

  Reiss mial jeszcze wlosy, a Wasyl teraz by sie mocno nam przydal mimo, ze mocno sie postarzal przez te 7 lat

 8. arbox pisze:

  ech, a jaka wtedy była murawa!

 9. Karoloss pisze:

  Murawski jaki mlody O_o

 10. Versoo pisze:

  Stadionik z Klimatem. Teraz juz takiego nie ma

 11. Tata pisze:

  @DŁugiKKS
  Dzięki.
  Wporzo był i mam nadzieje jest z niego kolo.